https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2021/04/dijital-pazarlama-trendleri_87.jpg

Yeni Trend : Mobil Ödeme Sistemleri Tüketicilerin mobil ödeme sistemleri kullanımına olan ilgileri hızla artıyor. Mobil ödeme işlem hacmi, 2017 yılında dünyada yaklaşık 700 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2023 yılında, bu rakamın 4.5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

90’lı yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan kredi kartı kullanımı ile birlikte ödeme sistemleri değişti ve gelişti. Bugün geldiğimiz noktada ise mobil ödeme sistemleri ile tüketicilere cep telefonları ve diğer mobil akıllı cihazlarından ödeme yapabilir hale geldi.

Mobil ödeme teknolojilerini temel olarak tanımlamak gerekirse, dijital mobil teknolojiler aracılığıyla Banka veya GSM operatörlerine belirli teknolojiler ve doğrulama yöntemleri ile erişim sağlayabildiğimiz altyapılar mobil ödeme sistemleridir.

Tüketicilerin mobil ödeme sistemleri kullanımına olan ilgileri hızla artıyor. Mobil ödeme işlem hacmi, 2017 yılında dünyada yaklaşık 700 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2023 yılında, bu rakamın 4.5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Yapılan araştırmalar, mobil ödeme sistemleri kullanımında en hızlı artışın, Asya, Latin Amerika ve Afrika’da gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Özellikle Çin ve Hindistan, mobil ödeme sistemleri kullanımına öncülük eden Asya ülkeleri. Çin’deki mobil ödemeye olan ilginin arkasında, bu ülkedeki kart kullanım oranının dünyanın kalan kısmına göre daha düşük olması ve e-ticarete olan ilgi var. Afrika kıtasını mobil ödemeler konusunda öne çıkaran ise, bir zorunluluk. Kıtada bankacılık sistemi yaygın bir örgütlenmeye sahip değil. Ancak Afrikalıların yüzde 70’i akıllı telefon kullanıyor. Yani, Afrikalılar bankacılık hizmetlerine mobil cihazları üzerinden ulaşıyorlar.

Türkiye de mobil ödeme sistemleri kullanımında oldukça aktif. Araştırma kuruluşu GfK’nın 20 ülkeyi kapsayan “2017 Teknoloji Trendleri” başlıklı araştırmasında, tüketicilerin yüzde 30’u, ödemelerini mobil cihazları üzerinden yapmayı tercih ettiğini belirtirken, Türkiye’de bu oranın yüzde 45 ile genel ortalamanın üstünde seyrettiği görülüyor.
Mobil ödeme ile alışveriş yapılan siteler ve genel olarak mobil ödeme kabul eden işletmelerin sayısı giderek artıyor. Kısacası mobil ödeme sistemleri mobil ticaretin de gelişimine önemli katkılar sağlıyor. Özellikle cep telefonunu mobil POS cihazı haline getiren uygulamalar günümüzde bir hayli revaçta.

Mobil ödeme sistemleri alışverişlerde nakit kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırmakla beraber hazır limit, temassız ödeme ve mikro kredi gibi bir çok fonksiyonu bir raraya getiriyor. Tüketicilerin sadece ve sadece yanlarında nakit para bulunmadığı için bir alışverişten vazgeçmeleri tahmin edebileceğinizden çok daha sık karşılaşılan bir durum. Bu durum özellikle nakit para ile çalışan küçük ve orta ölçekli işletmeler için geçerli. Mobil üzerinden kredi kartı ödemelerini mümkün kılan bir mobil ödeme sistemini devreye alan kurumlar, müşterilerine anında, nakitsiz ödeme imkanını tanımış oluyorlar. Bu müşteri deneyimini ve marka algısını güçlendirdiği gibi, satış fırsatlarının sonuna kadar değerlendirilmesini ve nakit taşımayan müşterilerin elden kaçırılmamasını sağlıyor.

Mobil ödeme sistemlerinin bir alternatifi de QR kod uygulaması ile çalışan sistemler. Online alışverişte ödeme ekranına geldiğinizde, fiziksel mağazada ise kasaya geldiğinizde QR kodla ödemek istiyorum seçeneğiyle ödemenizi ekranda beliren QR kodu telefonunuza okutarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Telefonunuzda bulunan uygulamaya tanımlattığınız herhangi bir kredi kartını seçip işlem yapmanız mümkün. Şu an için çok sınırlı bir alanda uygulanabilen bu işlem de alternatif ve güvenli bir mobil ödeme sistemi olarak hayatımıza girdi.