https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/01/ulkelerin-kis-icecekleri_1-1280x853.jpg

Ülkelerin En Ünlü Kış İçecekleri Türkiye’nin “Salep” ve “Boza”sı, Bolivya’nın “Api Morado”su, İzlanda’nın “Kúmenkaffi”si, Endonezya’nın “Saraba”sı… İşte ülkelerin en ünlü kış içecekleri!

Türkiye / Salep

Anadolu orkidesinin yumruları, dağlık ve çayırlık alanlarda, 1000-1500 metre yüksekliklerde yetişiyor. Mor ve kırmızı renkte başak formatındaki bitkinin bir yumrusu kendisine beslenmesi için bırakılıyor, diğer yumru ise sütte veya suda kaynatılıp kurutulduktan sonra salep olarak satışa sunuluyor. Vücut sıcaklığını artıran, soğuk kış günlerinde tercih edilen “salep”; öksürük, bronşları açma gibi özellikleriyle de şifa niyetine tüketilen bir içecek. Salep ayrıca süt bazlı kaymak, karamel, çikolata, fıstık, ceviz ve sakızlı dondurmalarda da kullanılmakta.

Ülkelerin kış içecekleri

 

Türkiye / Boza

Salep gibi boza da Türk kültürünün önemli içecekleri arasında. Osmanlı’dan bugüne sokaklarda, el arabalarında da satılıyor. Darı irmiği, su ve şekerden üretilen bir kış içeceği; boza… Kış mevsiminin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan boza, genellikle sarı leblebi ile sunulmakta. Salep gibi üzerine toz tarçın serpilerek de servis edilebilir.

Ülkelerin kış içecekleri

 

Kosta Rika / Agua Dolce

Agua Dolce, İngilizce “tatlı su” anlamına geliyor. Ağartılmamış ve rafine edilmemiş bütün şeker kamışı, ana malzemesi. Suda çözülen bu klasik Kosta Rika içeceği, kahvaltıda tüketiliyor. Kafeinli içeceklere bir alternatif.

Ülkelerin kış içecekleri

 

Bolivya / Api Morado

Api Morado, mor mısır anlamına geliyor. Sıcak veya soğuk olarak tüketilen bu içeceği Bolivyalılar genellikte kahvaltıda tercih ediyor. Mor mısır unu, tarçın çubukları, karanfil, portakal kabuğu, ananas suyu ve şeker ile yapılan Api Morado, Güney Amerika’nın And bölgesinin yöresel bir içeceği.

Ülkelerin kış içecekleri

 

Endonezya / Saraba

Endonezya’da, Batı Sulawesi’nin geleneksel içeceklerinden biri, “Saraba”… Hurma şekeri, yumurta sarısı, süt, karabiber, zencefil ve tarçından yapılan “Saraba”nın dayanıklılığı ve iştahı artırdığı, sindirime yardımcı olduğu söylenmekte. Lezzetli ve sağlıklı bir içecek!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Evde Çalışanlar İçin 5 Adımda Planlı Çalışma

Ülkelerin kış içecekleri

 

Fas / Yeşil Nane Çayı

Fas kültürünün ayrılmaz bir parçası olan içecek: Yeşil Nane Çayı. Taze nane yaprakları, yeşil çay ve şekerin birkaç kez demlenmesiyle hazırlanıyor. İlk fincan genellikle kuvvetli ve acı ama ikinci fincana ekstra şeker ve nane eklendiğinden daha lezzetli. Ünü Fas sınırlarını da aşan bir içecek olduğu kesin.

Ülkelerin kış içecekleri

 

İzlanda / Kúmenkaffi

Okunuşu zor, kabul ediyoruz! İzlandalıların genellikte yemekten sonra tercih ettikleri bir içecek: Kúmenkaffi. Baharatlı bir aroması ve hafif ekşi bir tadı var. Kimyon tohumu eklenen bir çeşit kahve diyebiliriz.

Ülkelerin kış içecekleri

 

Japonya / Kuzuyu

Hem ısıttığı hem şifa verdiği söylenen bir Japon içeceği: Kuzuyu. “Kudzu tozu” ile yapılıyor. Japonların severek tükettiği “Kuzuyu”; tatlı, bal kıvamında geleneksel bir içecek.

Ülkelerin kış içecekleri

 

Avustralya / Wattlecino

Avustralya’nın ulusal içeceği. Altın mimoza tohumlarından yapılan Wattlecino, kahve niyetine tüketilen, kafeinsiz, cevizli bir tada sahip içecek.

Ülkelerin kış içecekleri

 

İsveç / Glögg

İsveç ve Finlandiya’da bir Noel içeceği: Glögg. Genellikle Aralık ayı boyunca, Noel tatilinde tüketilen bu içecek, aslında sıcak baharatlı şarap. Tarçın, kakule, karanfil ve bazen de portakalla baharatlandırılmış tatlı, sıcak bir şarap… Alkolsüz versiyonları da olan Glögg’ün bardağının altına üzüm ve badem de eklenir, içecek bittikten sonra da üzümler ve bademler de kaşıkla yenir.

Ülkelerin kış içecekleri

 

Meksika / Atole

Kökeni, Kolomb öncesi döneme kadar uzanan bir içecek: Atole. Bu geneleksel Meksika içeceği; mısır püresi, su, şeker, tarçın ve vanilyadan yapılıyor. Püre gibi ya da daha akışkan olabiliyor. Kutlama içeceği “Atole”, özellikle Noel döneminde servis ediliyor.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Diziler

Ülkelerin kış içecekleri

 

Güney Asya / Masala Chai Çayı

Starbucks’ın meşhur “Chai Tea Latte”sini andıran Masala Chai Çayı; Güney Asya’ya özgü bir içecek. Yeşil kakule, karanfil, tarçın gibi çeşitli baharatlarla tatlandırılıyor; sıcak süt ve suya batırılmış siyah çay, zencefil ve karabiber ile aroması daha kuvvetli hale geliyor. Hindistan cevizi, vanilya veya yıldız anason da eklenebiliyor. Genellikle sokak satıcıları tarafından yapılan, chai wallah olarak Hindistan’ın her köşesindeki tren istasyonlarında satılan bir içecek.

Ülkelerin kış içecekleri

 

Kore / Sungnyung

Ağır demir kazanlarda hazırlanan bir içecek: Sungnyung. Demir kazanlarda pişiriliyor, bir miktar pirinç genellikle tabana yapışıyor, lezzetli ve kavrulmuş bir kabuk meydana geliyor. Arpa çayı ve su ekleniyor. Kızartılmış ekmek tadına sahip olduğu söylenen Sungnyung, Korelilerin yemekten sonra tercih ettikleri bir içecek.

Ülkelerin kış içecekleri Ülkelerin kış içecekleri

 

Fransa / Chocolat Chaud

Fransızların ünlü sıcak çikolatası: Chocolat Chaud. Sıcak eritilmiş çikolatayı kim sevmez ki! Özellikle soğuk kış günlerinde büyük kupalarda/ fincanlarda servis edilmekte. Üzerine krem şanti de eklenebilir ama içerken kalorisini düşünmeyeceksiniz!

Ülkelerin kış içecekleri

 

Avusturya, Almanya / Glühwein

Kış aylarında hem Avusturya’da hem de Almanya’da tüketilen bir içecek: Glühwein. Kaynatılan kırmızı şaraba şeker, karanfil, tarçın ve limon eklenerek hazırlanıyor. O bölgenin akşam ayazına karşı geliştirdiği en etkili çözümlerden biri olduğu kesin!

Ülkelerin kış içecekleri