https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/02/elektirkli-araclar_1-1280x853.jpg

Sürdürülebilir Yaşam İçin Elektrikli Araçlar İklim değişikliği hakkında farkındalık ve değişim yaratmaya çalışan 15 yaşındaki Greta Thunberg ile dalga geçenlere inat çevreciyiz! !

Doğayı, iklimi, kısacası dünyamızı korumak zorundayız. Geri dönüşüm uygulamak, plastik gibi doğada dönüşmeyen madde kullanmamak, sürdürülebilir enerji kullanmak doğa dostu bir yaşamın temel gerekleri. Peki nedir bu sürdürülebilir enerji? Nasıl üretilir, nerede bulunur?

sürdürülebilir bir yaşam için elektrikli araçlar

Sürdürülebilir enerji güneş, rüzgar, su, jeotermal, gelgitler ve biyokütle enerjileri gibi tükenmeyen, kullanıldığı süre boyunca da doğaya zarar vermeyen enerji türleri. Burada en yeni enerji türü biyokütle enerjisi, yani bitkilerin fotosentez yaparak ürettikleri enerjinin kullanılması. Son dönemde bu alanda çalışmalar yoğunlaşmış durumda.

sürdürülebilir yaşam için elektrikli araçlar

Ancak ne yazık ki her sağlıklı ve doğal şeyin maliyetinin yüksek olması gibi, sürdürülebilir enerji de kısa vadede şimdilik pahalı görünüyor. Ancak uzun vadede hem kullanım maliyeti düşüyor, hem de ürünün psikolojik değeri yükseliyor.

sürdürülebilir yaşam için elektrikli araçlar

Çok çeşitli elektrikli araçlar hem kıtasal çevre politikalarının gereği olarak, hem de bireylerin çevre dostu tercihleri nedeniyle gittikçe daha popüler bir hale geliyor. Her geçen gün daha çok elektrikli araç, otomobil, bisiklet, otobüs, scooter kullanıma giriyor. Bu elektrikli araçların her yaştan, her ekonomik düzeyden bilinçli çevre dostunun ilgisini çektiği kesin.

sürdürülebilir yaşam için elektrikli araçlar

 

Elektrikli araç popülasyonu

Tahmin ettiğinizden fazla elektrikli araç var. Örneğin 2018’de Avrupa’da 150.000 elektrikli araç satılmış. Bu araçları alan ülkelerin başında da Norveç geliyor. En bilinen elektrikli araç ise Tesla. Çevre dostu araç kullanmak, diğer çevre dostu davranışların gelişmesini de destekliyor kuşkusuz.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Coca Cola'nın 3D Reklamı ve Reklamın Tarihsel Evrimi

sürdürülebilir bir yaşam için elektrikli araçlar

 

Elektrikli araçlar nasıl sürdürülecek? Nasıl şarj edilecek?

Elektrikli araç kullanılıyorsa bunun bir de şarjı var doğal olarak. Elektrikli araçların en düşündürücü yanı da bu. Yalnız ne olur doğrusunu söyleyelim, ŞARJ diyelim, ŞARZZ değil.

Bu araçlarda 100 kilometrelik bir sürüş için aracın şarj edilmesi yaklaşık olarak 20-30 dakika sürüyor. Diğer taraftan şarj istasyonları da sanıldığı kadar yaygın değil. Bunun için çevreci kuruluşlar sürekli çözüm üretiyorlar. Örneğin Bluedot ile elektrikli araç kullanıcıları, kendilerine en yakın şarj noktalarını harita üzerinden görebiliyorlar. Çevreci olmakta ısrarcı olmak lazım.

sürdürülebilir bir yaşam için elektrikli araçlar

 

Çıkarım senle her yola… TOYOTA

Toyota çevre dostu çözümleri ve ekonomik yakıt tüketim ısrarıyla sektörde önde gelen ve en çok tercih edilen markalardan birisi. Hibrit, yani melez modelleri hem benzinli hem elektrikli olmak üzere iki motora sahip. Hibrit teknolojisini tanıttığı Yaris modeli gerçek bir fenomen. Yaris’in yeni modelleri üretilirken efsane kasasının çok değiştirmemesine özel önem veriliyor. Yaris, her yavaşlama ve fren kullanımında hibrit bataryasını şarj ediyor, böylece frenleme enerjisini de kullanmış oluyor.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Bir Markanın Doğuşu: Christian Dior

sürdürülebilir bir yaşam için elektrikli araçlar

 

Hem çevre dostu hem lüks

Haklısınız, çok çelişik bir ifade. Çevreci anlayışın temeli, ihtiyaç kadar tüketmektir. Lüksün temeli ise ihtiyaç dışındakilerdir. Bu durumda hem lüks hem de çevreci nasıl olunur diyeceksiniz. Hemen örnek verelim: Volvo’nun Polestar 2, bu yıl satışa sunulacak. 60.000 Euro satış fiyatıyla çıkış yapacak olan muhteşem aracın 2 elektrik motorunda 402 HP güç bulunuyor.

sürdürülebilir bir yaşam için elektrikli araçlar

 

Bizim çevrecimiz: TOGG

Tasarımından üretimine kadar tüm kademelerinde Türk mühendislerin emeği olan yerli üretim hedefli TOGG da çevre dostu elektrikli bir araç olarak planlanıyor. Piyasaya sürüleceği 2022 yılına kadar şarj altyapı ünitelerinin arttırılması da öngörülüyor.

sürdürülebilir bir yaşam için elektrikli araçlar

TOGG, 500 km menzilli ve hızlı şarj ile 30 dakikanın altında şarj olabilen bir araç olarak yaratıldı. Bu özellikler, dünyanın önde gelen lüks markalarının elektrikli araçlarının sahip olduğu özellikle aynı.

sürdürülebilir bir yaşam için elektrikli araçlar

Hangi kentte, nerede yaşıyorsanız yaşayın doğayı, iklimi, dünyamızı korumak zorundayız. Çevrecileri trollemek yerine çevreci olmayı seçmeli. Başka çare yok!

sürdürülebilir bir çevre için elektrikli araçlar