https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/03/sosyal-medya-evrimi_9-1280x720.jpg

Sosyal Medyanın Evrimi ve Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları Sosyal medya mecralarının tarihsel gelişiminden günümüzde milyarlık rakamlara ulaşan kullanıcı sayılarına, sosyal medya platformları hakkında her şey!

Askeri amaçlı bilgisayarların birbirine bağlanması fikri, 1957 yılında ortaya çıktı. 70’lerde merkezlere bağlı bilgisayarlardan ortak ilgi alanlarının tartışılması gündeme gelirken 90’larda ise internet aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmıştı. “Sosyal ağ”ın tanımına denk düşen ilk site (classmates.com) 1995’te hayata geçirilirken sosyal ağ sitelerinin artışına tanıklık ettik (çevrimiçi topluluklar). Bilgi paylaşımlarının yapıldığı bloglar, şahsi web sayfaları, sohbet ortamları doğdu.

Sosyal medya evrimi ve sosyal medyanın tarihi

1995’te Randy Conrads’ın kurduğu Classmates.com, aynı okuldan mezun olan kişilerin bağlantı kurmasını sağlarken yalnızca e-posta adresi ile bunu mümkün kılıyordu. Kullanıcıların profil oluşturduğu, arkadaşlık daveti gönderebildiği sosyal ağ, SixDegrees.com’du. Classmates.com kadar başarılı olamadı ve kapandı. Sosyal ağ kullanıcılarının artmasını sağlayan, hatta bir yılda üç milyonu aşkın kullanıcıya ulaşan Friendster, 2002’de hayata geçirilirken hem çevrimiçi tanışma sitesi hem de sosyal oyun sitesi olarak çok popülerdi. 2003 yılında profesyonel sosyal paylaşım platformu LinkedIn kullanıma açılırken günümüzde profesyoneller, şirketler açısından önemli bir mecra…

 

Sosyal Medya İle Sosyal Ağ Arasındaki Fark

Peki sosyal medya ile sosyal ağ arasındaki fark nedir? Sosyal medya platformunda kullanıcı hesapları, profil sayfaları, arkadaşlar, takipçiler, gruplar, hashtagler yer alır; haberleşme için de kullanılır. Ayrıca bu mecralarda kullanıcılar, profillerini özelleştirebilir, düzenleyebilir, arkadaş veya takipçilerini yönetebilir, gönderileri beğenebilir, yorum yapabilir ya da paylaşabilirler. Sosyal ağ ise sosyal medyanın bir alt dalı. Sosyal ağ; hedef kitle, akraba, arkadaş, müşteri gibi tüm insanları ve onların etkileşimlerini içerirken sosyal medya; bir makale, video, bağlantı, GIF, PDF dosyası, durum güncellemesi veya farklı pek çok şey olabilir.

Sosyal medya evrimi ve sosyal medyanın tarihi

 

Sosyal Medyanın Evrimi”ni kronolojik olarak şu şekilde sıralamak mümkün:

1995: Classmates.com

1996: Ask.com (Arama motoru)

1997: SixDegrees.com

2000: Wikipedia

2002: Friendster

2003: MySpace, LinkedIn

2004: Facebook, Flickr

2005: YouTube

2006: Twitter

2007: Tumblr

2009: Pinterest, Foursquare

2010: Instagram

2011: Snapchat, Google+

2012: Tinder, Vine

2015: Scorp, Periscope

 

4 Şubat 2004 tarihinde kurulan yani Şubat’ın ilk haftası doğum gününü kutlayan Facebook, sosyal medya platformlarında liderliği kimselere bırakmıyor. O dönemde üniversite öğrencisi olan Mark Zuckerberg tarafından kampus odaklı bir site olarak kurulan Facebook’un günümüzde 2.4 milyar aktif kullanıcısı olduğu biliniyor. Bu popülerliğin en önemli sebepleri de rahatlıkla erişebilmesi ve tabii ki kullanım kolaylığı. Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram’ın da “Facebook işletmeleri” olduğunun altını çizelim.

Sosyal medya evrimi ve sosyal medyanın tarihi

Sosyal medya platformlarının akıllı telefonlarla uyumlu olması da başka bir evreyi başlattı. Snapchat ve Instagram gibi video ve fotoğraf paylaşımı uygulamalarının mobil cihazlarla da uyumlu olması, kullanıcı sayısını katladı.

 

Digital 2020-Global Digital OverviewRaporu

Bu noktada yeni yayımlanan “Digital 2020-Global Digital Overview” raporuna göz gezdirelim ki rakamlar çok güncel… Bilindiği üzere We Are Social, her yıl küresel internet ve sosyal medya kullanım istatistiklerini düzenli olarak yayınlamakta. “Dijital 2020” raporu da önceki yıllarda yayınlanan raporlar gibi büyük platformlarla işbirliği yapılarak düzenleniyor. Sosyal medya içerik yönetim sistemiHootSuite” de önemli destekçilerden.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Felis Ödülleri 2018 Yaklaşıyor!

Sosyal medya evrimi ve sosyal medyanın tarihi

Küresel internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıklarını ortaya koyan “Digital 2020” raporuna göre Facebook’un 2.4 milyar kullanıcısı var. Türkiye’de 37 milyon Facebook kullanıcısı mevcut ve bu sosyal medya platformunu kullanan ülkeler arasında Türkiye, 10’uncu sırada. İlk sırada 260 milyonluk Facebook kullanıcısıyla Hindistan var. Dünyada en fazla “fan”a sahip Facebook sayfaları ise Facebook Samsung, Cristiano Ronaldo ve Real Madrid.

Sosyal medya evrimi ve sosyal medyanın tarihi

“Digital 2020” raporu diyor ki Instagram’ın 928 milyon 500 bin aktif kullanıcısı var. Türkiye’de Instagram kullanıcı sayısı, 38 milyon ve Türkiye, altıncı sırada. İlk sırada 120 milyon Instagram kullanıcısı ile ABD var. Instagram’da en çok takipçi sayısı Cristiano Ronaldo ve Ariana Grande’de. #Love, #instagood ve #fashion “hashtag”leri de en sık kullanılan hashtagler.

Sosyal medya evrimi ve sosyal medyanın tarihi

2020 verilerine göre Microsoft’un satın aldığı LinkedIn’in 663.3 milyon; Snapcat’in 381.5 milyon, Twitter’ın 339.6 milyon, Pinterest’in 169 milyon, YouTube’un 2 milyar kullanıcısı bulunuyor. Rakamlar inanılmaz, öyle değil mi! Ocak 2020 itibariyle toplam 3 milyar 80 milyon sosyal medya kullanıcısı var! Yani dünya nüfusunun yüzde 49’undan söz ediyoruz. Sosyal medya platformlarına mobil cihazlar aracılığı ile bağlanan kişi sayısı, 3 milyar 75 milyon. Türkiye, yüzde 64’lük sosyal medya kullanım oranı ile 28’inci sırada.

Sosyal medya evrimi ve sosyal medyanın tarihi

Facebook, YouTube, Instagram, TikTok (800 milyon kullanıcıya ulaştı), QQ, QZone, Sina Weibo, Reddit, Snapchat, Twitter ve Pinterest günümüzün en popüler sosyal mecraları. Ya kapalı sosyal ağlar yani mobil mesajlaşma uygulamaları? Birinciliği Whatsapp alırken, Whatsapp’i Facebook Messenger ve WeChat izliyor.

 

Dünyanın En Popüler Video Paylaşım Platformu: YouTube

Sosyal medyanın video ayağı, 2000’li yılların ortalarında YouTube’un kurulmasıyla tamamlandı. Videolar tıklanma rekorları kırmaya başladı ve Google, YouTube’u satın aldı. Günümüzde dünyanın en popüler video paylaşım platformu YouTube ki rakamlar da bunu ortaya koyuyor.

Sosyal medya evrimi ve sosyal medyanın tarihi

Sosyal medya, yalnızca bireysel bazda devleşmedi tabii… Şirketler, sosyal medya platformlarını önemli bir yatırım alanı olarak görmeye başladı, dijital medya için ayrılan reklam bütçeleri geleneksel medyayı katladı. Günümüzde hem büyük hem de küçük şirketler için sosyal medya, vazgeçilmez araçlardan biri artık… Potansiyel müşterilere ulaşmak, satışları artırmak, tüketici trendlerini takip etmek ve müşteri desteği sunmak için sosyal medya platformlarını “başarılı” bir şekilde kullanan şirketlerin sayısı gün geçtikçe arttı; bu yarışa ayak uyduramayanlar yavaş yavaş silinmeye başladı. Bu noktada YouTube’un pazarlama gücünü tekrar vurgulamakta fayda var.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Sosyal Medya İmajınızı Arttıracak En İyi Mobil Uygulamalar

Sosyal medya evrimi ve sosyal medyanın tarihi

Google’ın çatı şirketi Alphabet’in geçen yıl paylaştığı bilgilere YouTube, 2019 yılında 15 milyar dolar reklam geliri elde etti (2018 yılında bu rakam, 11 milyar dolardı). YouTube, reklam gelirleri ile kullanıcılarına para kazandırıyor; bu da YouTube’u, modern çağın yadsınamaz iş kollarından biri haline getiriyor. Instagram’ın 2019 yılında 20 milyar dolar reklam geliri elde ettiğini de vurgulayalım.

 

2020 Sosyal Medya Trendleri ve Video İçerik

2020 Sosyal Medya Trendleri göz önünde bulundurulduğunda “video içerik”in altın çağını yaşayacağını söylesek, hiç de yanlış olmaz! YouTube’daki uzun videolardan TikTok ya da Stories’teki kısa videolara, “video içerik” tartışmasız lider… Teknoloji şirketi Cisco’nun hazırladığı bir rapora göre 2022 yılı itibariyle tüm çevrimiçi içeriğin yüzde 82’i, “video içerik” olacak. Öte yandan kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler de yükselişte. Bu içerikler, ücretsiz ve markalı içerikten daha çok kabul görmekte. Dolayısıyla markanın güvenirliğini artırması açısından da önemli. Dijital pazarlama söz konusu olduğunda şirketlerin, sosyal medya profillerinde, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri de kullanması elzem!

Sosyal medya evrimi ve sosyal medyanın tarihi

Kaliteli ve özgün videolar hazırlayarak takipçi sayısını artırmak ve YouTube’dan gelir elde etmek mümkün. YouTube’dan nasıl para kazanılır? Özgün olunmalı, kaliteli videolar çekilmeli. Yurtdışındaki pek çok format örnek alınabilir. Eğer bir “Gmail” hesabınız varsa, kolaylıkla YouTube’a giriş yapabilirsiniz. Kanal açmak da sanıldığı kadar zor değil, YouTube sizi yönlendirecektir. Daha sonra istikrarlı bir şekilde video yüklemeniz, güncelliğinizi kaybetmemeniz, takipçi sayısını artırmak için gerekli ipuçlarını öğrenmeniz şart! Kanal ayarlarından “para kazanma” özelliğini aktif edip “Adsense” hesabı açıyorsunuz ki tüm bu bilgiler, YouTube’un “kanal ayarları” sayfasında mevcut. Adsense hesabı iliştirilmiş, para kazanma özelliği aktif hale getirilmiş kanallar da böylelikle sizin adınıza reklam yayını yapmaya başlıyor. Reklamlar ise izlenme ve tıklanma başına bir kazanç elde etmenizi sağlıyor. Türkiye’de YouTube’dan para kazananların oranı, yüzde 2. Basit gibi görünüyor ama çok da kolay olmadığı kesin. İstikrar gerekiyor, sabır gerekiyor, mutlaka yaratıcı olmak gerekiyor! “Ben herkesten çok yenilikçiyim!” diyorsanız, YouTube’dan içerik üreterek ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Belki de 2020 sizin yılınızdır!