https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/02/sevgililer-gunu-nedir_131-1280x853.jpg

Sevgililer Günü Nedir? 14 Şubat Sevgililer Günü Hakkında Bilinmeyenler 14 Şubat’ta pek çok ülkede kutlanan Sevgililer Günü’nün kökeni, çağlara göre değişen kutlamaları ve günümüze dair her şey!

14 Şubat Sevgililer Günü, Türkiye dahil dünyanın pek çok yerinde kutlanıyor. Kimileri tarafından eleştirilse de harcamaların arttığı; hediyelerin ve sevgi sözcüklerinin havada uçuştuğu bir gün olduğu kesin! 14 Şubat Sevgililer Günü’nün kökenini biliyor musunuz? Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bir gün olduğu biliniyor. “Valentine” adlı din adamının adına ilan edilen bir bayram ki “Aziz Valentine Günü” olarak da bilinmekte.

Sevgililer günü nedir

 

Aziz Valentine Kimdir?

Sevgililer Günü’nün kökeninin Roma Dönemi’nde, Lupercalia adlı üç gün süren bir festival olduğu belirtiliyor. Şubat ayının ortasında, doğurganlık tanrısının şerefine gerçekleştirilen bir festival… Aynı zamanda baharın resmi başlangıcını da müjdeleyen Lupercalia Festivali’nde erkekler bir kutunun içindeki kağıtlardan kızlarını ismini çekiyor ve çiftler birbirlerini beğenirlerse de sevgili oluyorlardı. Daha sonraki yıllarda kilise, Pagan kutlamalarını bitirmek istemiş, bu şenlikler de Aziz Valentine adlı kutlamalara dönüştürülmüştür.

Sevgililer günü nedir

Aziz Valentine Günü”, Papa Gelasius tarafından 14 Şubat 496 tarihinde ilk kez resmi olarak ilan edilirken “Aziz Valentine”ın 3. yüzyılda öldürülen Romalı bir rahip olduğu söylenmekte… Yalnız bu tarihe denk düşen en az iki başka Aziz Valentine olduğu da belirtilirken birinin Roma yakınlarındaki Terni adlı kentten bir papaz, diğerinin de Kuzey Afrikalı olduğu söyleniyor (Papa Gelasius, 14 Şubat 1496 tarihini Aziz Valentine Günü olarak ilan etse de 1969’da kilise takviminden Aziz Valentine Günü çıkarılmıştır.)

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Ofisinizin Havasını Değiştirecek En İyi Mum Önerileri

Sevgililer günü nedir

 

Sevgililer Günü Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Peki Sevgililer Günü nedir? Sevgililer Günü nasıl ortaya çıktı? Roma İmparatoru II. Claudius, evli erkeklerin kötü askerler olduğuna inandığı için evlenmeyi yasaklıyor ama Valentine, evlenmenin dünyanın amacı olduğunu, evliliğin Tanrının insanlar için planladığı olaylardan biri olduğunu savunuyor. Yani gizlice insanları evlenmeye teşvik ediyor! Roma İmparatoru II. Claudius bu nedenle Valentine’ı hapse attırıyor. Hapiste gardiyanın kızına aşık olan Valentine, 14 Şubat’ta idam edilmeye götürülürken bu genç kıza “Senin Valentine’ın” imzalı bir aşk mektubu yazıyor. İşte 14 Şubat Sevgililer Günü’ndeki aşk mesajlarının, kartların kökeninin de bu aşk mektubu olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca Valentine’ın, MS 270 yılının 14 Şubat’ında da Hıristiyan şehitliğine gömüldüğü belirtiliyor.

Sevgililer günü nedir

Sevgililer Günü’nün (Valentine’s Day) aşkla ve hediye vermekle bağlantısı için de Orta Çağ’a ve sonraki döneme bakmamız gerekiyor. İngiliz edebiyatının devleri Chaucer ile Shakespeare’in önce İngiltere’ye, daha sonra Avrupa ve dünyaya Sevgililer Günü’nün yayılmasında etkisinin büyük olduğu biliniyor. 14’üncü yüzyılda, bir şiirinde Aziz Valentine Günü’nü yani Sevgililer Günü’nü romantik aşkla özdeşleştiren Geoffrey Chaucer, bugün kutlanan 14 Şubat Sevgililer Günü’nün bir nevi fikir babası! Ve daha sonra da enfes şiirleriyle, 16. yüzyılda Shakespeare… Yani çevrenizde, “14 Şubat Sevgililer Günü’nü kim icat etti?” diye yakınanlar varsa, onlara bu iki ünlü edebiyatçıyı hatırlatabilirsiniz!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Etkinliklerde Biri Bizi Gözetliyor: Drone Devrimi!

Sevgililer günü nedir

 

Sevgiliye Kart Vermek

Sevgiliye/ eşe sevgi sözcüklerini içeren kartlar/ kartpostallar vermek, Orta Çağ’da yaygınlaşsa da sektör haline gelmesi, Endüstri Devrimi sonrasında oldu. Hatta 1916 yılında ABD Missouri’deki Hallmark Kartları şirketi seri üretime geçti. Milyonlarca kartın satıldığı ve günümüzde bu kartların bin bir türlü hediyeye iliştirildiği 14 Şubat Sevgililer Günü’nün (Valentine’s Day) yıllar boyunca gelişimi de böyle gerçekleşti.

Sevgililer günü nedir

Kökeni Roma’ya kadar uzansa da günümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü, biraz da teknolojinin yaygınlaşması; reklamlarda, dizilerde, sinema filmlerinde sıklıkla karşımıza çıkması sebebiyle de çok popüler… 14 Şubat Sevgililer Günü için kampanyalar düzenleniyor, pek çok hediye alternatifi sıralanıyor. Öyle ki Anneler Günü veya Babalar Günü’nden daha fazla harcama yapıldığı da başka bir gerçek!

Sevgililer günü nedir

Ne diyelim; kutlayın ya da kutlamayın, inanın ya da inanmayın, sevgilinize/ eşininize/ partnerinize bir hediye alın ya da almayın, her zaman sevgi sözcükleri söylemeyi unutmayın! Seven, paylaşan, değer veren herkes için her gün 14 Şubat Sevgililer Günü, öyle değil mi! 14 Şubat Sevgililer Günü kutlu olsun!

Sevgililer günü nedir