https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/03/ramazan-tunc-gulsen_1-scaled-e1585218861875-1280x1442.jpg

Ramazan Tunç Gülşen Önerileri: Distopya, Sanat ve Moda Evde geçirdiğimiz günler için Ramazan Tunç Gülşen'in hazırladığı distopyada ruhumuz, meditasyon listesi, sanat ve moda!

Merhaba, ben Ramazan Tunç Gülşen. Mimar Sinan Üniversitesi Moda Tasarım bölümü mezunuyum. İzmir doğumluyum, İstanbul’da yaşıyorum. Kreatif direktör ve moda editörüyüm. Sekiz yıllık bir tecrübe ile moda dergileri, oyuncular, sanatçılar, reklam ve  kampanyalar gibi görsel yükü ağır olan kişiler ve kurumlara kreatif vermekteyim. Bunun yanında hatIrı sayılır Instagram takipçilerim için yüksek sokak modası (hype culture), müzik, sanat, sinema ile alakalı içerikler üretiyorum ve beğendiğim her şeyi paylaşıp tavsiyeler veriyorum. Bunun yanında bu aralar ise insanlığımı sorguluyorum.

Ramazan Tunç Gülşen önerileri

Son dönemde hiç birimizin birinden ayrışmadan eşit olarak yaşadığı ve tecrübe etmek zorunda kaldığı bu olumsuz dönemde sizinle aynı duygular içerisindeyim. Fakat kötülüğün içindeki iyiliği bulmak için de çaba sarf ediyorum.  Aslında uyanmaya çalışıyorum! Kendi kendimize yarattığımız distopyayı, doğa ana ve evren sayesinde küçük sıyrıklarla atlatmak üzereyiz. Yaptığımız sonsuz hatalara, bencilliklere ve arsızlıklara rağmen! Ben de bana verilen bu diğer şansı kendime dönmekle harcıyorum. Neler yaptığımı anlatayım…

 

Evde sıkılanların aksine ben çok keyif alıyorum, uzun süredir hiç olmadığı kadar! Günlerdir müzik dinliyorum, deli gibi dans ediyorum. Yeni müzikler keşfediyor, Spotify listemi güçlendiriyorum. Ruhumu zenginleştirmek için uğraşıyorum. Bu zamana kadar edindiğim iyi ya da kötü görevler gibi kendimi mutlu etmeyi de görev edinmeye başladığım bir döneme girdim. Bu neden benim görevim olmamalı diyorum, kendini mutlu etmeye çalışmak! Televizyon izlemeyi bir kenara bıraktım çünkü zamanımdan çaldığını düşünmeye başladım. Ne dizi ne film hiç bir şey izlemiyorum. Yıllardır elime almayı ertelediğim fırçamı elime aldım ve yine uzun süredir hazırlamayı düşündüğüm mini erkek giysi koleksiyonumun desen çalışmalarını yapıyorum. Özgüvenimi elime almaya başlıyorum. Arşivleri karıştırıp bilgilerimi tazeliyorum, yeni bilgiler ekleyip vizyonumu genişletmeye çalışıyorum. Bunlar ve fazlası saymakla bitmiyor. Kendimizi anlamaya çalışmamız gereken bir dönemin eşiğindeyiz. Kendimizi kendimize vermemiz gereken bir geleceğin eşiği gibi…

 

Bu fikir alışverişi dışında tavsiye etmem gerekenler ise;

 

Dizi

Lunatics

İşte sizi kendinize getirecek bir dizi! İlk başta diziyi çerez olarak görebilirsiniz. Bana göre diziyi anlamazsanız siz çerezsiniz. Avustralyalı Chris Lilley tarafından yazılan ve oynanan bu Netflix dizisi yaratılan farklı 6 karakterin mockumentary yani sahte belgeselini konu alıyor. Birbirinden farklı ama çok farklı, uç noktalarda yaşayan bu altı karakterin kendilerini oldukları gibi kabul etmelerine giden parodi, bana göre sanat. Diyor ki: Kendin ol! Kendin ol! Kendin ol! Bu arada hiç bir film için Türkçe dublaj önereceğimi düşünmezdim ama ne mutlu ki şiddetle tavsiye edeceğim!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek En Romantik Yerler

 

Müzik

The Blaze

Birisine ya da bir şeye en son ne zaman hayranlık beslediğimi net olarak hatırlamıyorum, unuttuğum o zamandan bu zamana tekrar hayranım ve bunu beklemiyordum. İçinde samimiyeti, dostluğu, aşkı, mutluluğu, gerçekliği, sanatı, üzüntüyü, cinselliği yani unuttuğumuz bir çok şeyi aynı anda verebilecek başka bir sanatçı ya da grup tanımıyorum. Hisli elektroniğin baş tacılar, benim de…

 

Spotify

Spotify hesabımı aktif olarak kullanıyorum.  Listelerimi açmadan önce içini yavaşça doldurmaya çalışıyorum. Hazır hala geldiğinde ise açıp Instagram hesabımın story’sine atıyorum. Hemen hemen her gün müzik paylaşıyorum. Elektronik müzikten, dünya virallerine kadar ayırdığım listelere göz atmanızı tavsiye ederim. Özellikle meditasyon simgeli liste bu dönemde hepinizin ruhunu coşturacak!

 

Film

Last Holiday

The Fall, The Dreamers, Big Fish, My Own Private Idaho, Fate Ignoranti, Trainspotting gibi filmlerden bahsetmeyeceğim, zaten hepimiz bu filmleri biliyoruz. Peki ya bu filmi biliyor musunuz? Askerliğimi bitirir bitirmez karşıma çıkan ve bana yol gösteren bu filmin ana karakteri çok sevdiğim Queen Latifah (Georgia Byrd), yardımcı oyuncu ise LL Cool J (Sean Matthews). Hayatımızda yapmak istediğimiz ne varsa yapabileceğimizi gösteren bir film. Çok basit sıradan bir Amerikan komedi filmi, büyütülecek bir yönü de yok ama verdiği mesajlar seni küçük küçük de olsa uyandırıyor. Film bittiğinde kendini yapmak istediklerini sorgularken buluyorsun.

 

Kitap

Rezonans Kanunu

Atomun kelime anlamı Yunanca bölünmez anlamına gelir. Nükleer fisyon olayını bulan tarihteki ilk bilim insanı Otto Hahn‘dır. Otto, asla bölünemeyeceği düşünülen atomun aslında parçalanabilir olduğunu bularak 1944’te Nobel Kimya Ödülü almıştır. Peki atom parçalandığında içinden çıkan nedir? Sadece titreşim! Yunanca bölünmezlik anlamına gelen ama kabuğunu kıran atom gibi titreşimlerin gücünü hiç hafife almamak gerekir. Hayatını nasıl değiştireceğini tahmin bile edemezsin. Hani hep bir mucize ararız ya? Belki de bir mucize vardır!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Ofisinizin Terasında Ufak Bir Cennet Yaratın!

Rezonans kanunu nedir

 

Sanat

Emma Larsson

Emma’ya bayılıyorum. Soyut figürleri neredeyse futuristliğe doğru akmak üzere ama o, sınırını çok iyi biliyor ve tadını asla bozmuyor. Kendisini otodidakt olarak sınıflandırıyor. Bu gerçekten özveri gerektiren bir özellik. Bu sezon Paris Moda Haftası’nda Kenzo, Dries Van Noten, Givenchy ve Yohji Yamamoto gibi tasarımcıların koleksiyonlarına yorum kattı. Göz atmanızı tavsiye ederim.

Ramazan Tunç Gülşen önerileri

 

Alex Kuznetsov

Kendi kendini yetiştiren otodidakt diğer sanatçılardan diğeri Alex. Sanatçının resim pratiği, sosyal ve kentsel zaman çerçevelerinin karşılaştırılmasında mekansal ve zamansal kaygıların araştırılmasıyla ilerliyor ve süreksizlik durumlarıyla ilişkilendiriliyor. ‘’Süreç önderliğindeki soyut resim pratiği, akışkanlığın belirleyici bir malzeme kaygısı olduğu ve silme işleminin boyanın sezgisel uygulaması için eşit öneme sahip olduğu, temperli bir jest dili kullanır. Bu, kontrol ve şans arasındaki gerilimi keşfederek varlık ve anma durumlarını inceler.‘’ Bunu ben söylemiyorum kendisi söylüyor. Bu sanatçıyı da seviyorum. Eserleri New York, San Francisco, Londra, Seul, Hong Kong, Brüksel, Cenevre, Paris, Barselona, Moskova ve Minsk’teki galerilerde ve özel koleksiyonlarda yer alıyor. Daha ne olsun ki!

Ramazan Tunç Gülşen önerileri

 

Moda

Charles Jeffrey

Charles Jeffrey, Londra’daki Central Saints Martins’den 2015 yılında mezun olduktan kısa bir süre sonra kendi markasını çıkardı. Londra’da ‘Loverboy’ adlı haftalık bir gece kulübüne ev sahipliği yaparak yüksek lisansını ve stajını karşılayan, düşünceleri ve yetenekleri önemli bir tasarımcı-sanatçı. Renkli resim teknikleri ve avangart silüetleri match ederek kendine özgü karmaşık ayrıntıları görülmeye ve takdire değer.

Ramazan Tunç Gülşen önerileri

 

Son söz ;

Kapılarımızdan dışarı, özgürlüğe çıktığımızda yepyeni sen olman dileği ile…

İyi yolculuklar hepinize!