https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/12/yilin-rengi-pantone-klasik-mavi_50-1280x853.jpg

Pantone 2020 Yılın Rengi Klasik Mavi Gökyüzünün, denizlerin, sonsuzluğun rengi mavi hakkında her şey... mavi neyi simgeliyor, hangi anlamları taşıyor? egleniyormuyuz.com da bu yıl masmavi!

Psikolojik, fiziksel ve zihinsel olarak renklerden etkileniyoruz. Mekan tasarımından her türlü obje tasarımına kadar renk seçimleri bu yüzden önemli. Özellikle kreatif ekiplerin Pantone’nin belirlediği “yılın rengi”nin peşinden koşmaları boşuna değil. Çünkü renk, insan-nesne-çevre uyumuna katkı sağlıyor. Bu açıdan yılın rengi klasik maviyi renk sembolizmi ve uyumu bağlamından mercek altına alıyoruz!

Pantone 2020 Yılın Rengi Klasik Mavi

 

 

Pantone’nin Maviyle Yolculuğu

Pantone, 1963’te kurulan ve renklerin nasıl elde edileceğine ilişkin formül veren bir renk enstitüsü. Her renge ilişkin hem mat hem parlak seçenekler sunuyor. Baskı ve boya çalışmaları yapanlar, renk formüllerinin değerini iyi bilirler, çünkü ekranda gördüğünüz rengi baskıdan almak ustalık, deneyim ister. Pantone’nun bu yıl maviyi seçmesindeki neden de biraz bu deneyim birikimine dayanıyor. Mavi, Pantone için bir prestij rengi, çünkü ilk olarak 1999’da Cerulean Blue’yu yılın rengi olarak seçmişti. Yirminci yılda ise 2020’nin rengi: Classic Blue!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  ACE of MICE Exhibition 21-23 Şubat Tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde!

Pantone 2020 Yılın Rengi Klasik Mavi

 

 

Sembol Haritasında Mavi

Mavi zamansızlığı, sonsuzluğu simgeliyor. Ana renk olması nedeniyle de yalın, oldukça sade, zarif ve iddialı bir renk. Mavi Şamanizmde doğuyu, eski Türk inanışlarında kutsal ışığı, Amerika ve Avrupa kültürlerinde yiğitlik, otorite ve sakinliği, Fransa’da özgürlük ve barışı, Japonya’da utanç ve aşağılanmayı, Çin’de gökyüzünü simgeliyor.

Pantone 2020 Yılın Rengi Klasik Mavi

 

 

Mekan Tasarımlarında Mavi

Mavi sakinleştirici ve huzur verici bir renk olarak çalışma odalarında ve eğlence mekanlarında tercih ediliyor. Yapılan araştırmalar mavi tonlarında boyanan duvarların daha iyi hissettirdiğini, daha geniş bir mekan hissi oluşturduğunu ortaya koyuyor. O zaman mekan tasarımları için mavi tonlarına yeniden bakmanın tam zamanı!

Pantone 2020 Yılın Rengi Klasik Mavi

 

Etkinlik tasarımlarında Mavi

Mavinin tüm tonlarının beyazla mükemmel uyumu tasarım konseptlerinde bu yıl çokça kullanılacak gibi görünüyor. Özellikle düğün organizasyonlarında egemen beyazın içinde kullanılacak mavi tonları sakin ve huzurlu bir atmosfer yaratacak. Unutmayın, renk dikkat çeker, renk duygu oluşturur, renk çağrıştırır ve renk farklılaştırır!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  INFLOW Ödülleri 30 Ekim'de Sahiplerini Bulacak!

Pantone 2020 Yılın Rengi Klasik Mavi

 

 

Dijital Dünya ve Mavi

Mavi, yakın zamana kadar özellikle eğitim temalı web tasarımlarının temel zemin rengiydi. Tam maviden vaz mı geçiliyor diyorduk, Pantone 2020 rengi olarak klasik maviyi ilan etti. Bakalım bu yıl dijital dünyada maviye nerelerde rastlayacağız?

Pantone 2020 Yılın Rengi Klasik Mavi

egleniyormuyuz.com ikinci yılına girmeye hazırlanırken yine tüm kimliğini yılın rengine boyadı ve sizi sene boyunca masmavi bir yolculuğa çıkartmaya hazır!