https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/12/orgazm-hakkinda-bilmeniz-gerekenler_856102-1280x853.jpg

Orgazm Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey Dünya Orgazm Günü (Global Orgasm Day): 22 Aralık! Orgazm hakkında konuşmaya ne dersiniz? Orgazm hakkında bilinmeyen 20 şey!

Amerikalı iki barış gönüllüsü Donna Sheehan ve Paul Reffell, 2006 yılında 22 Aralık’ı “Dünya Orgazm Günü” (Global Orgasm Day) ilan etti! Donna Sheehan ile Paul Reffell 22 Aralık Dünya Orgazm Günü’nün sloganını da belirledi: Barış için orgazm olun! Yani amaçları, dünya barışına ve mutluluğuna katkıda bulunmak! Onların görüşüne katılın ya da katılmayın, bu küresel aktivitenin amacını da şöyle savunuyorlar: Tüm dünya insanları, aynı saat dilimlerinde bir güzel sevişsin, cinsel doyuma ulaşsın, mutlu olsun, orgazm olsun ve bu sırada ya da ardından barışı düşünsün! Bir bakıma “Savaşma seviş” sloganının “bireysel” dışavurumu! Donna Sheehan ile Paul Reffell diyor ki “Orgazm sırasında ve sonrasında insan beyni olumsuz düşüncelerden arınır, bir bakıma meditasyon yaşar, global meditasyonlar da dünyadaki pozitif değişime katkı sağlar!”

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

Orgazm Hakkında Bilinmeyen 20 Şey

22 Aralık Dünya Orgazm Günü’nün (Global Orgasm Day), İngiltere’deki bir seks shop zincirinin satışlarını artırmak için uydurduğu bir aktivite olduğunu söyleyenler olsa da orgazmın yararları da aşikar. O zaman gelin, orgazm hakkında konuşalım; “orgazm hakkında pek bilinmeyen 20 madde”yi sıralayalım!

 

 

1

Orgazm, Eski Yunanca aynı anlama gelen orgásmos οργάσμος sözcüğünden (orgasmos) alıntı. Yunanca sözcük, Eski Yunanca orgáō οργάω “1. kabarmak, (meyve) olgunlaşmak, 2. (insan) coşmak, taşmak, taşkınlık yapmak” fiilinden türetilmiştir. Orgazm, Fransızcada “le petit mort” diye bilinen “küçük ölüm” anlamına da gelir. Orgazm anında beynin duyguları kontrol eden belirli kısımları kapanır, korku alanı gibi… Geçici süreliğine tehlikeyi sezemezsiniz.

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

2

Erkeklerde orgazm süresi 5-15 saniyedir ki bu kısa süre içinde erkeklerde orgazm belirtileri net şekilde ortaya çıkar.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Yılbaşı Gecesi İzleyebileceğiniz 10 Film

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

3

Erkeklerin yaşadığı orgazm iki tiptir: Birincisi, nöbete kapılma tipi orgazm. Nabız atışı çok yükselir, boşalma fışkırma şeklinde olur. Vücut kaskatı kesilir ve vücudun farklı yerlerinde seğirmeler görülür. İkincisi ise ılımlı tip orgazm. Nabız atışı normaldir, boşalma ise damlalar şeklinde olur. Şiddeti ilkine oranla düşüktür. Erkekler, boşalma anında 10 güçlü penis kası kasılması ve prostatta bir pompalama duygusu hisseder. Erkeğin testislerinin arkası, perineum bölgesi (anüs ile penis arasındaki bölüm) zevk noktasıdır ki bu bölgeye baskı uygulamak erkeği mutlu eder.

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

4

Kadınlarda orgazm süresi 10-20 saniye. Kalp atışının hızlanması, kasların gerilmesi, yanakların kızarması gibi belirtilerle orgazm geldiğini haber verir ve kadınlar erkeklerin aksine art arda orgazm olabilir.

 

 

5

Kadınlar klitoris ve G noktası olmak üzere iki farklı noktadan uyarılarak orgazm olabilir. G noktası uyarılması çoklu orgazm yaşatabilir. Kadınlar da boşaldıklarında, tıpkı erkekler gibi çok az açık renkli bir akıntı salgılayabilir.

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

6

Orgazm olmak için mastürbasyon yapmaya harcanan süre rekorunu biliyor musunuz? Erkeklerde 8 saat 30 dakika. Kadınlarda ise 6 saat 30 dakika!

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

7

Orgazmın baş ağrısı dahil olmak üzere pek çok ağrı için ilaç niteliğinde olduğu bilinmekte. Örneğin, baş ağrısının tedavisinde ağrı kesicilerden yüzde 48 daha etkili olduğu söyleniyor.

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

8

Kadınların üçte birinden daha azı, seks sırasında düzenli olarak orgazm olurken erkeklerin dörtte üçü her zaman orgazm oluyor.

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

9

Orgazmın yarım kalması durumunu en çok kadınlar mı yaşar, erkekler mi? Kadınlar! Toplumsal öğretiler, cinselliğe bakış, yetişme tarzı gibi faktörler erkeklerin kadın orgazmını umursamamasına neden olur ki cinsel ilişkide erkek boşaldığında kadının orgazmı yarım kalabilir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Modern Kına Geceleri Hakkında Her Şey

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

10

Orgazm nasıl ki kişiye mutluluk ve rahatlama sağlıyorsa, orgazm olamama da sinir ve huzursuzluk gibi olumsuz durumlar yaşatabilir. Orgazm olamama yani Anorgazmi, bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmekte…

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

11

Anorgazmi yani orgazm olamamanın çözümü nedir? Şu çözüm önerilerini dikkate alın:

 •  Cinsel haz bölgelerinizi tanıyın.
  •    Cinselliği asla kötü bir şey olarak görmeyin.
  •    Erkek kadar sizin de orgazm olmanız, hakkınız!
 •  Toplumsal baskılara aldırış etmeyin.
 •  Orgazm, hem erkek hem kadın için sağlıklı bir şey! Unutmayın!
  •    Bu konuda konuşmaktan, hatta destek almaktan çekinmeyin.
  •    Cinsel isteklerinizi partnerinizle/ eşinizle paylaşmaktan çekinmeyin.

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

12

Kimler orgazm taklidi yapıyor? Araştırmalara göre kadınlar, hayatlarında en az bir kez orgazm taklidi yapıyor. Erkeklerin de orgazm taklidi yaptığını ekleyelim. Cinsellikte iki taraf da eşittir, not düşelim!

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

13

Orgazmın yararlarını biz söylemiyoruz, tıp söylüyor! Orgazm olmanın yararlarını sıralayalım:

 • Kalp krizi riskini azaltıyor.
 • Meme kanseri riskini azaltıyor.
 • Stresi azaltıyor, depresyondan koruyor.
 • Prostat kanseri riskini azaltıyor.
 • Vücudun bağışıklık direncine olumlu katkıları var.
 • Orgazm anında salgılanan steroid hormonu yaşlanmayı engelliyor.
 • Orgazm olurken salgılanan oksitosin, sağlıklı uykunun da anahtarı.
 • Ağrıları azaltıyor.
 • Sosyal hayata ve iş hayatına da pozitif etkileri var.

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

14

Bilimsel araştırmalara göre kadınların büyük çoğunluğu (yüzde 70 gibi büyük bir oran), yalnızca birleşmeyle orgazma ulaşmıyor. Her vajinanın kendine özgü bir yapısı var; bu nedenle de bazı kadınlar birleşme ile orgazm olabilirken diğerleri cinsel birleşme ile orgazm olmamakta. Her orgazm, klitorisin uyarılmasından kaynaklanır ki klitorisin sekiz bin sinir ucuna sahip, zevk almak için özelleşmiş bir organ olduğunu vurgulamakta fayda var. Ayrıca kadınların orgazma ulaşabilmesinin bir yolu da zihinsel uyarılma ile olur; cinsel fantezilerde ve fetişlerde olduğu gibi…

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Farklı Tarzlar İçin Yılbaşı Hediyeleri

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

15

Orgazm iyi hoş da “orgazma ulaşmak zorunda olma” fikri de çoğu zaman ters tepki yapar! Çiftler vücutlarında uyarılmasından en çok hoşlandıkları bölgeleri (erojen bölgeler) deneyerek bulabilir. Yani önemli olan, zevk verip alma sürecinden gerçekten keyif alabilmek!

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

16

Partnerinizle/ eşinizle aynı anda orgazm (eş zamanlı orgazm) olmak zorunda değilsiniz. Niye aynı anda hapşırmaya çalışalım, öyle değil mi? Orgazm hakkındaki efsanelere inanmayın.

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

17

Sevişirken yaklaşık 50 kalori, orgazm olurken ise 3 kalori yaktığımızı biliyor muydunuz?

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

 

18

G noktasındaki G harfi, 1950 yılında bu konuda araştırma yapan bilim insanı Granfenberg’in isminin baş harfi.

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

19

Orgazm için önemli olan penisin boyu ya da işlevi değil. Cinsel çekim ve ön sevişmenin uzunluğu, gerçekten daha önemli!

Orgazm hakkında bilinmeyenler

 

 

20

Kadınlar yaş aldıkça orgazma daha kısa sürede ulaşır ki kadınlar yaşlanmaktan korkmamalı… 30 yaş üstündeki kadınların gençlere göre daha sık orgazm olduğu bilinmekte. Araştırmalar, en güçlü orgazmın menopoz sonrasında geldiğini de kanıtlıyor.

Orgazm hakkında bilinmeyenler