https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2018/06/organizasyonlarda-influencer-saltanati_12.gif-1280x612.jpg

Organizasyonlarda Influencer Saltanatı! Influencer Nedir? Ne Değildir? Hayatımıza bir anda giren ve tüm alışkanlıklarımızı değiştiren sosyal medyanın bize kazandırdığı bu yeni terimi ve organizasyonlardaki etkisini sizin için derledik. Influencer ne demek, bu kimseler ne iş yapar? Buyurun birlikte keşfedelim!

Önceki yıllarda markaların ürün ya da hizmetlerinin reklamlarında sinema, sanat ya da spor dünyasından tanıdığımız ünlü kişileri görmeye alışığız… Ancak son yıllarda bu ünlülerin reklamlardaki saltanatının, sosyal medya paylaşımlarıyla kısa sürede geniş takipçi sayılarına ulaşan sosyal medya fenomenleri tarafından sallandığını görmeye başladık. Sosyal medya fenomenleri diye aklımıza kazınan bu kişiler için daha yeni bir tanımlama ise yine birkaç yıldır literatürümüze girmiş bulunmakta. Bu yeni tanımın İngilizcesi Influencer ya da Türkçe ifade etmeye çalışırsak etkileyen, etkileme gücü olan kişi anlamına geliyor.

Influencer Danla Bilic'in DJ videosu gif

 

 

Influencer, takipçileriyle kurduğu etkileşim sayesinde onların satın alma kararlarında oldukça güçlü etkiye sahip olan kişidir. İnfluencerlar, sahip oldukları blog, youtube kanalı ya da twitter, facebook ve instagram gibi sosyal medya hesaplarında paylaştıkları yazılar, videolar ya da fotoğraflarla kitleleri kolaylıkla etkisi altına alarak harekete geçirebiliyor ve tüketim tercihleri üzerinde etkili olabiliyor. Markalar yaptıkları etkinliklerde influencer’lara belirli miktarda ücret ödeyerek etkinliklerinde yer almasını sağlarlar çünkü bu kişilerin etkinliklerde bulunması markaya prestij kazandırır.

Berkcan Güven Eti Alaska Friga reklamında oynadı

 

 

2017 yılında yapılmış bir araştırmaya göre dünya nüfusunun %40’ı yani 3 milyarı aşan sayıda insan sosyal medya kullanıyor. Kitlelere ulaşmanın bir yanda çok daha kolay ama bir yandan da onca reklamın arasında kitlelerin dikkatlerini çekebilmenin neredeyse imkansız olduğu dijital çağda, markaların ürün ya da hizmet tanıtımlarında Influencer olan kişilerden yararlanması oldukça akıllı bir pazarlama stratejisi olarak görünüyor.

Youtube üzerinden fenomen olan binlerce insan var

 

 

Dünyada sosyal medya hesaplarıyla milyonlarca takipçiye ulaşmış fenomenler bulunmakta… Ülkemizde ise milyonları aşan sayılara ulaşanlar olsa da genellikle birkaç yüz bin kişi tarafından takip edilmek ‘influencer’ sıfatını taşımak için yeterli kabul ediliyor.

Sosyal medya ile alakalı Adem ile Havva esprisi

 

 

Şimdi Türkiye’de yüksek sayılarda takipçiye ulaşan ve kitleleri peşinden sürükleyen influencerları, onların marka ve organizasyonlardaki rollerine geçelim.

Influencer her geçen gün değer kazanmaya devam ediyor

 

 

Duygu Özaslan

Duygu Özaslan özellikle makyaj alanında yaptığı videolar ile ünlü

 Youtube abonesi: 925 bin, Instagram takipçisi: 885 bin

 

Güzellik, moda ve lifestlye alanlarındaki paylaşımlarıyla sosyal medyada fenomen oldu. Makyaj videoları sayesinde ünlü kozmetik firmaları Bobbie Brown ve Maybelline için Influencer Marketing çalışmaları yürüttü. En eski youtuberlardan biri olmasının büyük artısını gören Duygu Özaslan, bir çok farklı organizasyonda yer almaya devam ediyor.

Duygu Özaslan youtube'a başlayan ilk Türklerden biri

 

 

Enes Batur

Enes Batur Türkiye'de en çok izlenen youtuber

Youtube abonesi: 7.6 milyon Instagram takipçisi: 2.6 milyon

 

Türkiye’de en çok youtube abonesine sahip fenomen Enes Batur, kendi adını taşıyan filmle milyonlar tarafından izlendi. Eğlenceli videolar paylaşan fenomenin abonelerinin büyük bir çoğunluğu 18 yaş altında yer alıyor.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  En Farklı Yılbaşı Hediyeleri

Enes Batur'u özellikle ilkokul çağındaki genç kesim oldukça fazla izliyor

 

Danla Bilic

Danla Bilic özellikle kalıplaşmış Türk kızları imajlarını masaya yatırıp onların makyajlarıını yaptığı videolarla tanındı

Youtube abonesi: 1.8 milyon Instagram takipçisi: 2.8 milyon

 

Fenomenlik kariyerine futbolculara attığı Instagram DM’lerini ifşalayarak başlayan Danla Bilic, alışılagelmiş Türk kızlarının makyajlarını yaparken, onları yerden yere vuran videolarıyla çok hızlı bir şekilde tüm ülke tarafından tanınan biri haline geldi. Şuan adını taşıyan Danla isimli bir markası var. Kozmetikten giyime farklı türde ürünler piyasaya sürüyor. Neredeyse tüm markaların merceği altında olan Danla’yı yakın zamanda Flormar iş birliği ile hazırladığı bir makyaj setiyle gördük.

Danla Bilic ve Flormar'ın iş birliğiyle hazırladığı Flormar Makyaj Seti

Danla Bilic’in son iş birliği ise Watsons ile oldu. Watsons’ın youtube kanalına konuk olan Danla, ünlü İtalyan make up artist Luca Mannucci’nin modeli olarak karşımıza çıktı.

Danla Bilic yalnızca bir yıldır youtube platformunda yer almasına rağmen, büyük bir kitleye hitap ediyor

 

 

Larissa Gacemer

Larissa Gacemer Instagram üzerinden paylaştığı videolarla tanınıyor

 Youtube abonesi:  135 bin, Instagram takipçisi: 2.1 milyon

 

Asıl mesleği mankenlik olan Brezilyalı Larissa, Burak Gacemer ile evlendikten sonra Türkiye’ye yerleşti. Yemek, makyaj, saç, kıyafet, müzik ve dans gibi çok farklı konularda paylaşımlarıyla özellikle Instagram’da en çok takip edilen kişilerden biri. Tabi eşi Burak Gacemer’in video ve fotoğraflardaki varlığının katkısı da tartışılmaz. Philips, Cosmopolitan ve Nesfit markalarının reklam yüzü olan Larissa, yakın zamanda Cosmopolitan dergisinin kapağında yer aldı.

Larissa Gacemer özellikle Instagram'da oldukça popüler

 

 

Orkun IşıtmakOrkun Işıtmak youtube'ın ilk Türk fenomenlerinden biri

 Youtube abonesi: Yaklaşık 5 milyon, Instagram takipçisi: 1.9 milyon

 

Türkiye’de en çok tanınan sosyal medya fenomenleri listesinde ilk sıralarda yer alan Orkun Işıtmak, günlük hayatını paylaşan ve eğlenceli videolar hazırlayan bir fenomen. Bugüne kadar Teknosa, Intel, Algida ve Doritos gibi pek çok ünlü markanın reklam starı olmayı başardı. Yakında zamanda Twitch yayıncılarının kanallarına rastgele girip toplamda 10.000 lira bağış yapması oldukça konuşuldu.

 

 

Cansu Akın

Cansu Akın markaların gözdelerinden biriYoutube abonesi: 409 bin, Instagram takipçisi: 487 bin

 

Moda, makyaj, bakım ve gezdiği yerler ile ilgili paylaşımları ile kayda değer takipçi sayısına ulaşan Cansu Akın; Maybelline, Nascita, Pantene, Nivea, Glamglow gibi pek çok kozmetik firmanın ürünlerinden gelen hediyeleri videolarında paylaşarak takipçilerinin marka tercihlerine etki ediyor. Cansu, yapılan etkinliklerde samimi bir influencer arayanlar için iyi bir tercih.

 

 

Sebile ÖlmezSebile Ölmez youtube'ın ünlü makyaj kanallarından biri

 Youtube abonesi: 895 bin,  Instagram takipçisi: 354 bin

 

Sebibebi.com adlı blogu ve Youtube’daki güzellik okulu adını verdiği kanalı oldukça popüler Sebile Ölmez’in. Watsons, New Well, Tarte Cosmetics, Mac, Holika Holika gibi çok sayıda güzellik ve bakım markasına ait ürünlerin tanıtımını yapıyor. Yapılacak etkinli

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  İzmir'in En Güzel Kahve Mekanları

Sebile Ölmez özellikle makyaj videolarıyla ünlenmiş bir youtuber

 

 

Berkcan GüvenBerkcan Güven Vine videolarıyla ünlendikten sonra youtube'da videolar çekmeye başladı

 Youtube abonesi: 2.2 milyon, Instagram takipçisi: 1.6 milyon

 

Videolarında daha çok aile fertleri ile karşımıza çıkan Berkcan Güven, rap videolarıyla da tanınıyor. Eti Alaska Frigo ve De Facto yer aldığı reklamlar arasında…

 

 

Merve Özkaynak

Merve Özkaynak Türkiye'de en çok izlenen kadın youtuberlardan biri

Youtube abonesi: 1.1 milyon Instagram takipçisi: 640 bin

 

Youtube’un en eski fenomenlerinden biri olan Merve Özkaynak, yakın zamanda Mac Cosmetics iş birliği ile çıkardığı Summer 4ever isimli makyaj setiyle influencer kimliğini taçlandırmış durumda.

Merve Özkaynak, MAC Cosmetics iş birliği ile Summer 4ever isimli bir makyaj seti çıkarttı

 

 

Atakan ÖzyurtAtakan Özyurt, Kafalar kanalının sahibi

Youtube abonesi: 3.7 milyon, Instagram takipçisi: 2.6 milyon

 

İki arkadaşı ile birlikte youtube Kafalar kanalının sahibi. Kendine has mizah anlayışı ve samimi tavırları ile sosyal medyada fenomen olmayı başardı.

Kafalar youtube camiasında oldukça popüler

 

 

ReynmenReynmen ülkemizde oldukça popüler bir youtuber

Youtube abonesi: 2.1 milyon, Instagram takipçisi: 2.4 milyon

 

Sosyal medyada Reynmen olarak ünlenen Yusuf Aktaş kısa, eğlenceli, taklitler yaptığı videoları ile 2 milyonu aşan sayıda takipçiye sahip. Berkcan Güven ile birlikte seslendirdiği #biziz adlı şarkı 50 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Bir başka sosyal medya fenomeni Enes Batur’un yaşamını konu alan Enes Batur: Hayal Mi Gerçek Mi filminde de yer almışlığı var.

Berkcan Güven ve Reynmen'in klibi 50 milyondan fazla izlendi

 

 

Oğuzhan UğurOğuzhan Uğur Babala TV'de program yönetiyor

 Youtube abonesi: 1.3 milyon, Instagram takipçisi: 1.4 milyon

 

Oğuzhan Uğur, Youtube’da talkshow tadında videoları ile ünlenmiş sosyal medya fenomeni ve aynı zamanda şarkıcı. Youtube’da Onedio’nun Babala TV kanalı üzerinden video programları sunmaya devam ediyor.

Oğuzhan Uğur Onedio'da Babala TV'deki video programlarıyla ünlendi

 

 

Rimel Aşkına

Rimel aşkına makyaj ve stil üzerine yaptığı videolarla oldukça sevilen bir youtuber

Youtube abonesi: 360 bin Instagram takipçisi: 350 bin

 

Makyaj, stil, pratik bilgiler ve vloglar paylaşarak fenomen olan Hilal, özellikle Instagram tarafında oldukça seviliyor. Baş örtüsü kullanan kadınlara pratik bilgiler vermeyi es geçmeyen influencer, bir süredir Touche markasının yüzü olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

Ceren CeylanCeren Ceylan, samimi bir şekilde kamera karşısına geçen youtuberlardan biri

 Youtube abonesi: 417 bin, Instagram takipçisi: 75 bin

 

Youtube kanalında yaşama dair her şeyi paylaşan Ceren Ceylan özellikle moda, sağlık, makyaj ve yemek konularında paylaşımlar yapıyor. Penti ve Lancome ürün tanıtımlarında yer aldığı markalar arasında…

 

 

Uzuun bir yazının sonuna geldik. Influencer ne anlama gelir, kimlere influencer denir? Artık bu konuda oldukça fikir sahibiyiz😎 Etkinliklerinize katkı sağlayacak bir influencer mutlaka bulabilirsiniz! Görüşmek dileğiyle…

Youtube influencerlar için en çok tercih edilen sosyal platform