https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/03/dunyanin-en-degerli-10-nadir-tasi_10.jpg

Mücevher Yolculuğu: Dünyanın En Nadir 10 Değerli Taşı Mücevher; sosyolojik ve kültürel anlamlarıyla da hayatımızın her alanında... dünyanın en nadir 10 değerli taşını keşfetmeye hazır mısınız?

Evlenme teklifi deyince aklınıza ne geliyor? Mutlu bir çift, güzel sözler, sürprizler ve tabii ki tek taş yani en çok tercih edilen değerli taş olarak “pırlanta”… “Pırlanta”nın alternatiflerine geçmeden önce takının tanımını, önemini, “mücevher”i masaya yatıralım.

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

Tarihin En Eski Dönemlerinden Bu Yana “Mücevher”

Takmak fiilinden türetilen “takı”, tüm süs eşyalarını tanımlıyor. Takı denildiği zaman da ilk aklan gelen ise “mücevher”. Peki mücevher nedir? Altın, gümüş gibi değerli madenler ve elmas, zümrüt gibi değerli taşlar kullanılarak yapılan; vücuda ya da elbiselere takılan; küpe, kolye, bileklik, bilezik, yüzük, gibi süs eşyalarına “mücevher” denilmekte… Mücevherin çoğulu ise mücevherat.

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

Tarihin en eski dönemlerinden bu yana var. Uğur, tılsım olarak da kullanılmış; etkileyici ve güzel görünmek için de… Hatta zenginlik belirtisi, imtiyaz göstergesi de olmuş; Firavunlar bile değerli takıları ve ziynet eşyalarıyla defnedilmiştir. Mezopotamya, Etrüsk, Mısır ve Helen kralları ile üst tabakanın kendilerini göstermek adına taktıkları bir “simge” olurken din ve devlet gücünü de temsil etmiş; “mücevher”ler… “Kuyumculuk” da böylelikle MÖ 4000’lerde doğmuş; değerli/ yarı değerli doğal taşlar (zümrüt, yakut, akik, necef, kuartz vs) ile organik taşlar (kehribar, mercan, inci vs.), takıların ana malzemeleri olarak kullanılmıştır.

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

Değerli Taşların Grupları/ Kategorileri

Mücevher” işte bu yüzden sözlük anlamı olan “değerli süs eşyası”ndan çok daha fazla anlamlar içeriyor. Yaşam tarzını, hatta inanışları, medeni hali ifade ediyor. Yanlış kullanımı da eğitimsizliği ve görgüsüzlüğü gösteriyor! Evlilik ve nişan törenlerinin de vazgeçilmezi olan “değerli taşlar”, mücevherler içeriklerindeki minerallere göre de kategorize ediliyor. Değerli taşları daha iyi anlamak açısından bu gruplar hakkında bilgi verelim:

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

Kuvars Grubu (Quartz Crystal): Ametist (Amethyst), Aventurin (Aventurine), Dumanlı Kuvars (Smoky Quartz), Kaplangözü Kuvars (Tiger’s Eye Quartz), Kedigözü Kuvars (Cat’s Eye Quartz), Mavi Kuvars (Blue Quartz), Necef (Crystal Quartz), Pembe Kuvars (Rose Quartz), Sitrin (Citrine), Sütlü Kuvars (Milky Quartz), Şahingözü Kuvars (Hawk’s Eye Quartz), Yeşil Kuvars (Prasiolite).

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

Beril Grubu (Beryl): Akuamarin (Aquamarine), Aleksandrit (Alexandrite), Helyolit (Heliodor), Krizoberil (Chrysoberyl), Morganit (Morganite), Zümrüt (Emerald).

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

Korindon Grubu (Corundum): Yakut (Ruby), Safir (Sapphire).

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

Kalsedon Grubu: Akik / Agat (Agate), Ateş Agat (Fire Agate), Çakmaktaşı / Sileks (Silex), Damarlı Agat / Şeritli Agat (Fortification Agate), Dendiritli Agat (Dendritic Agate), Jasper (Jasper), Kan Taşı (Heliotrop), Karnalin (Carnelian), Krisopras (Chrysoprase), Mavi Kalsedon (Blue Chalcedony), Mihenk Taşı (Lydite), Oniks / Akik Oniks (Onyx), Sarduan (Sard), Yosunlu Agat (Moss Agate).

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

Garnet Grubu: Afrika Yeşimi / Grossular (Grossular Garnet), Lal Taşı / Pirop (Pyrope Garnet), Seylan Taşı / Almandin (Almandine Garnet), Ural Zümrüdü (Demantoid Garnet).

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Cadılar Bayramı İçin En Yaratıcı Kostüm ve Makyaj Önerileri

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

Opal Grubu: Adi Opal (Common Opal), Ağaç Opal (Wood Opal), Ateş Opali (Fire Opal), Beyaz Opal (White Opal), Jelimsi opal (Jelly Opal), Kristal Opal (Crystal Opal), Parçalı Opal (Boulder Opal), Siyah Opal (Black Opal), Süt Opal (Milk Opal)

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

Yeşim Grubu: Nefrit (Nephrite), Yeşim Taşı (Jadeite).

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

Feldspat Grubu: Amazon Taşı / Amazonit (Amazonstone), Aytaşı (Moonstone), Labradorit (Labradorite), Lacivert Taşı / Lapis Lazuli (Lazurite), Ortoklaz (Orthoclase).

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

Demir Mineralleri Grubu: Hematit (Hematite), Pirit (Pyrite), Bakır Mineralleri Grubu, Azurit (Azurite), Malakit (Malachite).

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

Organik Taşlar (Fosiller): Amonit fosili (Ammonoids Fossil), Fildişi (Ivory / Elephant Tusk)
İnci (Pearl), Kehribar (Amber), Kuka Ağacı (A kind of palm tree), Mercan (Coral), Oltu Taşı (Oltu Stone), Sedef (Mother of Pearl).

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

 

Nadir Bulunan 10 Değerli Taş

Pırlanta, elmas, zümrüt, yakut, safirFarklı bir mücevher/ takı arayanlar için “nadide” bir rehber hazırlayalım dedik ve “Dünyanın En Nadir 10 Değerli Taşı”nı kaleme aldık. Yalnızca belli yerlerde bulunuyor; kimi zaman pırlantadan bile daha görkemli görünüyorlar! Özellikle gelin adayları bu rehberi kaçırmamalı…

 

1.Paraiba Turmalin

1989 yılında, Brezilya’nın Paraiba kentinde, Heitor Barbosa adlı madenci tarafından keşfedilen mavi-yeşil bir taş: Paraiba Turmalin. 1990’da Tucson değerli taş fuarında tanıtılınca büyük yankı uyandırdı. 2001 yılında Nijerya’da, 2005’te Mozambik’te benzer bakır içerikli mavi-yeşil turmalin de bulundu. Mozambik paraibasının Brezilya Paraibasından daha büyük ve temiz olduğu da söylenmekte.

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

2.Tanzanit

Zoisit grubunun mavi üyesi olan bu değerli taş adını Tanzanya’dan alıyor. Mavi zoisit olarak değerlendirilen “tanzanit”i günümüzde bu kadar değerli hale getiren şirket ise Tiffany & Co.  Maviden mor renge doğru bir renk skalasına sahip olan “tanzanit”in en kalitelilerinin ise safir renginde olduğu söylenmekte. Yalnızca Tanzanya’da çıkarılan, volkanik kayaçların arasında oluşmuş muhteşem bir güzellik!

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

3.Larimar Taşı (Atlantis Taşı)

1916 yılında keşfedilen, 1974 yılında isimlendirilen nadide bir taş: Larimar (Atlantis Taşı). Muhteşem mavi renkteki çeşitleri Karayipler’de, Dominik Cumhuriyeti’nde mevcut. Volkanik püskürmelerin oluşturduğu lavların içindeki boşluklarda, iğne benzeri bir yapıda olan “Larimar”da, kırmızı ve kahverengi lekeler de görülebiliyor.

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

4.Siyah Opal (Black Opal)

Zemini; siyah ya da gri, kahverengi, mavi, kırmızı gibi koyu bir renk. Siyah opalin zemininde gökkuşağı renklerinde ışık kırılmaları oluşurken bu nadir bulunan taş, Avustralya’daki maden yataklarından çıkarılmakta. Siyah opal, özel bir yüzük için ideal değerli taşlardan biri.

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

5.Grandidierite 

1903’te Madagaskar’da keşfedildi. Mavi tonlarındaki “Grandidierite”, çoğunlukla Madagaskar’da bulunuyor; mavi, yeşil ve beyaz ışık iletebiliyor. Malavi, Namibya ve Sri Lanka’da da bulunduğu bilinen “Grandidierite”, binlerce yıl önce tükenen fil kuşunun kalıntıları aslında…Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Çırağan Sarayı'nda Botanik Kokteyller Yudumlayın: The 47 Bar

 

 

6.Taaffeite

İrlanda’da 1945’te keşfedilen “Taaffeite”, adını kaşifi olan Kont Taffee’den alıyor. Bu değerli taş, yakut ile karıştırılabilen taşlardan biri. Sri Lanka ve Tanzanya’da bulunan “Taaffeite”; florit, mika, spinel ve turmalin ile birlikte karbonat bazlı kayaların yanında oluşmakta… En bilinen renkleri ise kırmızı, mavi ve mor.

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

7.Benitoyit

Mavi ve mor renklerdeki değerli bir taş: Benitoyit. Arkansas, Japonya ve Kaliforniya’da bulunuyor. 1907 yılında San Benito Nehri’nde keşfedilen “Benitoyit”, 1 karattan az parçalar halinde bulunduğu halde mücevher yapımında kullanılan değerli bir taş.

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

8.Painite

Yalnızca Burma ve Myanmar bölgesinde çıkarılıyor. Dünyanın en nadir taşlarından biri olarak kabul edilen “Painite”, borat bor asidi ve bir tür oksidin birleşmesinden oluşan “tuz” aslında… Kahverengi, turuncu ve kırmızı renkleri mevcut. Rengi ayrıca içeriğindeki demir oranına göre de değişiyor ve “Painite”ın her çeşidi de “değerli” kabul edilmiyor. Adını da onu keşfeden Arthur Pain’den almakta. Bu arada 2002’ye kadar da dünyanın en nadir mücevheri olarak kabul edildiğini de ekleyelim.

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

9.Beril Grubu (Berly)

İçerisinde berilyum ve alüminyum mineralleri bulunan bir silikat türü. Beril grubu taşlarının kökeni olan “Beril”; saydam yapılı, kimi zaman da yarı opak bir taş. Saf beril “renksiz” olsa da bu nadir değerli taşın; yeşil, mavi, sarı, pembe, kırmızı ve beyaz renkleri de mevcut. Örneğin; Zümrüt (Emerald), “Beril Grubu”ndan. “Kırmızı Beril” (Bixbite) ise en nadir bulunan türü. Kırmızı zümrüt ya da kızıl zümrüt olarak da biliniyor ve çoğu zaman “yakut” ile karıştırılıyor.

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

10.Alexandrite

Zümrüt ile aynı taş grubundan olan “Alexandrite”, renk geçişleri ile ünlü. İçerisindeki kahverengi renklerin oranına göre değerleniyor. Rusya’da, Ural Dağları’nda, 1830’da keşfedildi. Rus Çarı Aleksandra’ya hediye edildiği için adı da buradan gelmekte. Brezilya, Sri Lanka, Zimbabwe gibi ülkelerde de çıkarılıyor ama Rusya’daki yataklar kapatıldığından ve yeni taş çıkarılmadığından Rus kökenli “Alexandrite” çok daha değerli.

Dünyanın en değerli 10 nadir taşı

 

İşte size “dünyanın en nadir 10 değerli taşı”! Belki tek taşınızı pırlantadan seçmek zorunda kalmazsınız! Mücevher gibi ışıltılı bir hayat dileriz!