https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2018/05/renklerin-marketing-psikolojisi-rengarenk-kapak_23456.jpg

Marketing Psikoloğuna Hoş Geldiniz! Renklerin Marketing Analizi Pazarlamacılar için renk markayı farklılaştırır, müşterileri ile duygusal bağ kurar ve markanın kimliğinin anahtarıdır. Peki renkler insanlarda fiziksel etkiler uyandırabilir mi? Hangi renk hangi psikolojiye bürünmemizi sağlar?  Marketing dünyasında renklerin yarattığı psikolojik algıları keşfedin!

Renkler güçlü bir psikolojik etkiye sahiptir ve renk ile duygular arasında güçlü bir bağ bulunur. Renkler duyguları tetikler ve bu nedenle davranışlarımızı da değiştirebilecek güçtedir. Markalar, yaratmak istedikleri algıyı renkler aracılığıyla müşterilerine iletirler.  Hal böyle olunca yeni bir yapılanma sürecine girmiş her markanın başvuracağı ilk yer kuşkusuz renklerin psikolojik dünyasıdır…

 

 

Renkler, beyinde ve tüm vücutta çok spesifik tepkileri tetikler, örneğin kırmızı kan basıncını ve kalp atış hızını artırırken, mavi kan basıncını, nabzı ve solunum oranlarını düşürür.

 

 

Yapılan bir araştırmada, alıcıların %85’i bir ürünü satın almalarında birincil neden olarak ürünün rengini tanımlamıştır. Bir başka araştırmada ise insanlara bir ürünü satın alırken neye önem verdikleri sorulmuş ve  %93’ü görselliğine, %6’sı dokusuna ve %1’i ses ya da kokusuna yanıtını vermiştir.

 

Renkler İnsanları Nasıl Etkiler?

Renk psikolojisinin pazarlamada nasıl rol oynadığını, renkleri ve tüketiciler üzerindeki algılarını gelin hep birlikte keşfedelim.

 

Kırmızı

Aciliyet hissi yaratır, indirimli satışlar için ideal renktir. İştahı teşvik eder, dolayısıyla fast-food zincirleri tarafından sıklıkla kullanılır. Fiziksel olarak vücudu uyarır. Hareket, heyecan ve tutkuyla ilişkili olarak kan basıncını ve kalp atış hızını arttırır.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Paris'te İç Tasarım Trendlerini Belirleyen Fuar: Maison&Objet 2018

 

 

Mavi

Barış, su, huzur ve güvenilirlik ile ilişkilidir. Güvenli hissettiren mavi, iştahı baskılar ve üretkenliği uyarır. Muhafazakar markaların ürünlerinin güvenini arttırmak için kullandıkları en yaygın renktir. Öncelikli olarak erkekler için tasarlanan ürünlerde kullanılan mavi, son dönemde “Renkler cinsiyetle özdeşleşmemeli.” düşünce yapısından sonra, kalıplaşmış bu cinsiyetçi algı hızla değişmeye başlamış durumda.

 

 

Yeşil

Sağlık, huzur, güç ve doğa ile ilişkilidir. Müşterileri rahatlatmak ve çevre sorunlarını tanıtmak için mağazalarda kullanılır. Yeşil, beyninizde uyumu uyarır ve kararlılığa yol açan bir dengeyi teşvik eder.

 

 

Mor

Genellikle asalet, bilgelik ve saygı ile ilişkilidir. Yaratıcılığı ve sorun çözmeyi teşvik eder. Güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünlerinde kullanımı etkili sonuçlar sağlar. 2018 yılında morun tonlarını yalnızca marka kimliklerinde değil, tasarlanan ürünlerde de bol bol göreceğiz. Malum, bu senenin pantone rengi ultra violet!

 

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Cadılar Bayramı Partisi İçin Müzik Listeleri

Turuncu ve Sarı

İyimserliği destekleyen neşeli renklerdir turuncu ve sarı. Sarı bebekleri ağlatabilir, turuncu ise bir uyarı duygusunu tetikleyebilir. Vitrinlere bakan kişilerde ve özellikle dürtüsel alıcılarda heves duygusu yaratmak için kullanılır.

 

 

Pembe

Romantik ve kadınsı duygulara hitap eder. Günümüze kadar pembe, kadınlar ve genç kızlara pazarlanmak için kullanıldıysa da son dönemde bu algıyı yıkmaya yönelik çeşitli marketing çalışmalar yapılıyor.  

 

 

Siyah

Yetki, güç, istikrar ile ilişkilidir. Sıklıkla zekayı sembolize eder, ancak çok yoğun kullanıldığında bunaltıcı olabilir.

 

 

Gri

Pratiklik, yaşlılık ve dayanışma duygularını sembolize eder. Fakat çok fazla gri, hiçlik ve depresyon duygularına yol açabilir.

 

 

Beyaz

Saflık, temizlik ve güvenlik duyguları ile ilişkilidir. Renk veya taraflılık olmaması için kullanılabilir. Beyaz alan, değişmez, temiz bir durum olarak algılanabileceğinden, yaratıcılığı harekete geçirmeye yardımcı olur.

 

 

Başımız mı döndü ne?🤔🤔