https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/01/kurumsal-bayi-toplantilari-dresscode_4.jpg

Kurumsal Bayi Toplantıları İçin “Dress Code” “İş gezisi” kapsamına giren kurumsal bayi toplantılarında nasıl giyinmeliyiz? Bir “dress code” var mı? Kadın/ erkek “spor şıklık”a dair ipuçları…

Bir davete, organizasyona, toplantıya, vb. katılımda giyilmesi beklenen/ istenen kıyafete “dress code” adı veriliyor. Örneğin, bir davetiyenin altındaki şu not gibi: “Dress Code: Koyu renk takım elbise”. Takım elbise (Business) dendiğinde giyilecek şey belli: Takım elbise giyilecek, rengi abartılı olmamak kaydıyla… “Business Casual” yani yarı resmi bir “dress code” için gömlek, kumaş pantolon ve blazer ceket uygun. “Casual” yani “serbest” dendiğinde ise kot-gömlek, kot-tişört giyilebilir ama plaj kıyafeti de kastedilmiyor, aman dikkat!

Kurumsal bayi toplantıları için dress code

 

 

Casual Şıklık/ Smart Casual Nedir?

Böyle durumlarda belirtilen “dress code”a uyulur ama “dress code” bildirilmeyen davetler, toplantılar ya da kurumsal bayi toplantılarında nasıl giyinilmeli? Hem rahat hem de iş ortamına uygun giyinmek mümkün mü? “Casual şıklık” ya da “spor şıklık” nedir? Özellikle yeni neslin tercih ettiği “smart casual/ casual şıklık” ya da “spor şıklık”ın ipuçlarını sıralayalım. Kadın/ erkek kurumsal bayi toplantılarına katılacak olanlar mutlaka göz gezdirmeli!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Yeni Yıla Girerken İzleyebileceğiniz En İyi Yılbaşı Filmleri

Kurumsal bayi toplantıları için dress code

 • Smart casual/ casual şıklık” ya da “spor şıklık” veya “business casual” olarak adlandırılan tarz, rahat bir şıklığı ifade eder ama plaj ya da piknik kıyafetlerini de ifade etmez!
 • İşin sırrı, gündelik hayatta kullanılabilecek kıyafetlerin doğru kombinlerle iş hayatına uygun haline getirilmesidir. Siyah bir elbise güzel bir hırka ile kombinlenebilir. Aynı şekilde koyu renk bir jean pantolon, kadife bir ceketle kullanılabilir.

Kurumsal bayi toplantıları için dress code

 

 

Sonbahar ve Kış Renkleri

 • Kış aylarına hazırlandığımız şu günlerde daha çok koyu renkler tercih edilmelidir (lacivert/ taba, siyah/ krem gibi). Haki yeşil, kahverengi, bej gibi sonbahar renkleri de kullanılabilir.
 • Spor ve rahat pantolonların en büyük kurtarıcısı, şık ceketler Ceketlerin içine düz/ yazısız bir tişört (basic tişört) veya ince bir triko giyebilirsiniz.
 • Spor bir ceket, spor bir pantolon ile kombinlenebilir ki yaka mendili veya fular/ şal gibi bir aksesuarla tamamen farklı bir hava yakalamak mümkün.
 • Kanvas pantolon, şık bir triko bluz ile tamamlanabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu: Üst spor ise alt ile klasik bir tarz yakalamak ya da tam tersi…
Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Ofisinizin Enerjisini Değiştirin: Doğal Taşlar

Kurumsal bayi toplantıları için dress code

 

 

“Spor Ayakkabı/ Sneaker”ın Yükselişi

 • Koyu renkli jean pantolonlar da spor ceketlerle uyumludur. Kurumsal bayi toplantılarında salaş bir jean pantolon yerine koyu renkli, kumaş pantolona daha yakın modeller tercih edilebilir.
 • Smart casual/ casual şıklık”ın en önemli parçalarından biri de rahat ayakkabılar. Klasik takım elbise altına giyilen “erkek ayakkabıları” ya da yüksek topuklu “stiletto”lar yerine şık spor ayakkabılar/ sneaker’lar Sadece kurumsal bayi toplantılarında değil, iş hayatınıza da bu tarzı adapte etmek sizin elinizde.

Kurumsal bayi toplantıları için dress code

 

 

“Aksesuar”larda Abartıya Kaçmayın

 • Gündelik hayattaki giyim tarzını farklılaştıran en önemli parçalar ise aksesuarlar. Şık bir şal ya da fular, bir gözlük, abartılı olmayan takılar, hatta şapkalar da sıradan bir görünümü farklılaştırabilir. Buradaki en önemli konu; “abartmamak”, “rüküş olmamak”.
 • Erkekler; deri bileklik, kadınlar da doğal taşlardan takılar Değerli taşlardan takı ve aksesuarlar da abartılmamalı. Gösterişli takılar, spor bir görünümü “çoğu zaman” şıklaştırmaz, aksine çok dikkat çeker ki pek tercih sebebi değil!
 • Smart casual/ casual şıklık” için gardırobumda hiçbir şey yok, gibi bir bahaneyi kabul etmiyoruz çünkü elinizdeki kıyafet ve aksesuarlar ile doğru kombinleri yapabilirseniz, şık olabilirsiniz! Ekstra alışveriş yapmanıza gerek yok.
 • “Basic” ürünleri gardırobunuzdan eksik etmeyin: Siyah elbise, koyu renk kanvas ya da keten (kumaş) pantolon, kalem etek, beyaz gömlek, polo yaka tişört, şık bir şal gibi…
Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Bir Markanın Doğuşu: Christian Dior

Kurumsal bayi toplantıları için dress code

Kıyafetinize özen gösterirken saç/ makyaj konusunda da özensiz davranmayın. Abartıya kaçmayın ama kişisel bakımınızı da ihmal etmeyin. Kurumsal bayi toplantılarının da “iş gezisi” kapsamında değerlendirildiğini unutmayın.

Kurumsal bayi toplantıları için dress code