https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/11/kina-gecesi-gelenekleri_654-1280x853.jpg

Kına Gecesi Gelenekleri Hakkında Her Şey Kına nedir, kına gecesi gelenekleri nelerdir? Kime göz süzmeli, nasıl ağlamalı? Gelin dansından damat basmasına bilmeniz gereken kına gecesi gelenekleri...

Organizasyon firmaları kına gecesi geleneklerini modern bir yaklaşımla bugünün gençleri için çekici hale getiriyorlar. Sarayda ya da bir sahil yöresinde yüzlerce yıl uygulanmış, unutulmaya yüz tutmuş adetler yeniden gündemde. Bu yazımızda düğün sürecinin en renkli parçası olan kına gecesi geleneklerine yakından bakıyoruz.

Kına gecesi gelenekleri hakkında her şey

 

 

O çok eğlendiğimiz masalsı geceye adını veren kına nedir?

Kına, aynı adlı ağacın kurutulmuş yapraklarından elde edilen bir boya. Saç, sakal ve cildi renklendirebilen bu boya, çok eski dönemlerden bu yana hekimlikte, yara ve nezle tedavisinde kullanılmış. Ayrıca kınanın koruyucu ve güçlendirici bir etkisi olduğuna da inanılmış. Bu yüzden kına gecesi geleneklerinin hem inanç hem de sağlık yönü olmasına şaşmamak gerek.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Ofisinizin Havasını Değiştirecek En İyi Mum Önerileri

Kına gecesi gelenekleri hakkında her şey

 

 

Kına: Adanmış Olmanın İşareti

Kına, Türk kültüründe adanmışlığın simgesi. Bu yüzden askere giden gençlerin, evlenenlerin kına yakması, kendilerini bu eşikten sonrası için hazırladıkları, bir hedefe kendilerini adadıkları anlamına geliyor. Kına gecesi geleneklerinin ilki, kınanın genellikle akşam yemeğinden sonraki saatlerde yakılması.

Kına gecesi gelenekleri hakkında her şey

 

 

Görkemli Bir Gösteri: Gelin Oynatma…

Kına, evlenecek çiftin ailelerinin tanışması, yakınlaşması için de bir fırsat. Kına gecesi geleneklerine göre gelin, damat tarafının onu görmesi, tanıması için tek başına oynatılır ve buna gelin oynatma denir. Gelin oynatma geleceği bugün kına gecesinin en görkemli bölümünü oluşturuyor ve özel olarak çalışılıyor, çoğunlukla gelinin arkadaşları ya da profesyonel dansçılar da koreografiye katılıyorlar. Saray Kınası’nın harika kına şovlarına göz atabilirsiniz!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  14 Şubat Sevgililer Gününde Yapacağınız Evlilik Teklifi İçin Farklı Öneriler!

 

 

Kına Gecesi Geleneklerinin Temeli: Kına Yakma

Kına gecesi geleneklerine göre kınayı öyle herkes yakamaz… Sünnet kınasında kına ailedeki en eğitimli ve başarılı kişi tarafından yakılır. Gelin kınasında ise çoğunlukla kayınvalideler ya da ailenin en büyük ve sözü geçen kadını geline kına yakıyor. Yeni kuracağı hayatı için geline öğütler vermek, güzel dileklerde bulunmak da geleneğin bir parçası.

Kına gecesi gelenekleri hakkında her şey

 

Hint Kınasının Etkisi

Haklısınız çok zarif, çok şık ve gözalıcı… Farklı desenler ve ustalıklı uygulamalarla hint kınası bizim kına gecelerine harika bir şekilde entegre olmuş gibi. Burada en önemli nokta, kınanın kalıcı olması ve bir kaç gün içinde gerçekleşecek düğün için gelinlikle uyumu…

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Sosyal Medya İmajınızı Arttıracak En İyi Mobil Uygulamalar

Kına gecesi gelenekleri hakkında her şey

 

 

En Renkli Kına Gecesi Geleneği: Damat Basma

Gelin ve arkadaşları eğlenirken damadın yakınları ile kına törenini basması ve gelinle karşılıklı dans ettikten sonra ayrılması son yılların en gözde kına gecesi geleneği oldu. Eğlenceli anılar biriktirmenin yanında kına gecesinin bu bölümünün çok iyi fotoğraf kareleri çıkaracağını da vurgulayalım.

En iyi damat basma

Bir Yorum

  • vurtilopmer

    16 Kasım 2019 at 10:21

    It’s really a nice and helpful piece of info. I’m glad that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

    Reply

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *