https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/03/kadın-gucunu-anlatan-filmler_2.jpg

Kadın Ruhunun Gücünü Konu Alan 10 Nefis Film Hepimize ilham veren, güçlü ve başarılı kadınları konu alan 10 nefis filmi sıraladık!

Bu yazı yalnızca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel değil! Hayatın her alanında mücadele veren, hakları için savaşan, erkeklerle eşit şartlarda olmamasına karşın iş hayatında da özel yaşamında da büyük başarılar elde eden; her şeyi nasıl istiyorsa öyle yapabilmiş kadınlar ve onların hikayelerini konu alan 10 filmi kaleme aldık.

Kadın gücünü anlatan en iyi filmler

 

1.Tek Başına (North Country)

Niki Caro’nun yönettiği; Charlize Theron, Frances McDormand, Sissy Spacek’in rol aldığı, 2005 ABD yapımı etkileyici bir film. Minnesota’daki Eveleth Madeni’nde çalışan ilk kadın madenciler… Her türlü düşmanca tavra karşı mücadele eden, hakaretlere kulaklarını tıkayıp tüm zorluklara inat yaşama sarılan kadınları beyazperdeye taşıyan Tek Başına (North Country), Oscar’a da aday gösterilmişti.

 

2.Jeanne d’Arc (The Messenger: The Story of Joan of Arc)

Luc Besson’un yönetmenlik koltuğuna oturduğu 1999 yapımı Jeanne d’Arc filminde Mіlla Jovovich, Dustin Hoffman, Faye Dunaway ve John Malkovich başrolde. 15. yüzyılda yaşamış, tarihin en önemli kadın kahramanlarından Jeanne d’Arc’ın hikayesi.

 

3.Unutma Beni (Still Alice)

Richard Glatzer ve Wash Westmoreland’in yönettiği; Julianne Moore, Kristen Stewart ve Kate Bosworth’un rol aldığı Unutma Beni (Still Alice), 2014 ABD/ Fransa yapımı bir film. Bir gün kendisine Alzheimer teşhisi konan, Columbia Üniversitesi’nde ünlü bir dilbilim profesörü olan Alice Howland’in mücadelesini konu alan Unutma Beni (Still Alice), Julianne Moore’a hem Altın Küre hem BAFTA’da En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getirdi.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Haftanın Etkinlikleri | 25 Kasım - 2 Aralık 2019

 

4.Omuz Omuza (Stepmom)

Chris Columbus’ın yönettiği; Julia Roberts, Susan Sarandon ve Ed Harris’in rol aldığı Omuz Omuza (Stepmom), 1998 ABD yapımı bir film. Annelik, fedakarlık, zor şartlar… Susan Sarandon ve Julia Roberts’ın performansları için izleyin, yeter!

 

5.Jane’in Zaferi (G.I. Jane)

Ridley Scott’ın yönettiği; Demi Moore, Viggo Mortensen ve Anne Bancroft’un rol aldığı, 1997 ABD yapımı aksiyon filmi: Jane’in Zaferi (G.I. Jane)…  ABD Deniz Kuvvetleri Özel Harp Grubu’nda eğitim gören ilk kadının kurgusal hikayesi. Tam bir klasik!

6.Frida

Julie Taymor’ın yönettiği; Salma Hayek, Alfred Molina, Geoffrey Rush, Ashley Judd ve Edward Norton’ın oynadığı Frida, Meksikalı sürrealist ressam Frida Kahlo’nun sanat ve yaşam hikayesini konu alıyor. 2002 yapımı bu biyografik filmin altı dalda Oscar’a aday olduğunu,  Makyaj ile Özgün Müzik Oscarlarını kazandığını da ekleyelim. Kesinlikle nefis bir film!

 

7.Coco Chanel’den Önce (Coco Before Chanel)

İlk olarak Nisan 2009’da Fransa’da vizyona giren Coco Chanel’den Önce (Coco Before Chanel), efsanevi tasarımcı Coco Chanel’in erken yaşamını anlatıyor. Yönetmen, Anne Fontaine. Oyuncular ise Audrey Tautou, Benoit Poelvoorde, Alessandro Nivola. Kadınlara Coco Chanel’den daha iyi ilham veren bir figür olabilir mi! İzlemediyseniz kaçırmayın.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Jennifer Lopez Antalya Konseri'nde Hiç Görmediğiniz Kareler ve Dahası

 

8.Antonia’nın Yazgısı (Antonia’s Line)

1995 Hollanda yapımı, “Feminist bir peri masalı”… Marleen Gorris’in yazıp yönettiği  Antonia’nın Yazgısı (Antonia’s Line), II. Dünya Savaşı’nın ardından Hollanda’da doğduğu köye dönen Antonia’nın dört nesle yayılan öyküsü. Yabancı Film dalında Oscar kazanan, bol ödüllü önemli bir yapım.

 

9.Milyonluk Bebek (Million Dollar Baby)

Clint Eastwood’un yönettiği ve oynadığı; 2004 ABD yapımı, dört Oscar ödüllü nefis bir film:

Milyonluk Bebek (Million Dollar Baby). Hilary Swank ve Morgan Freeman ile Clint Eastwood’un harikalar yarattığı bu film; kararlı, azimli ve korkusuz bir kadının müthiş mücadelesini konu alıyor.

 

10.Kaldırım Serçesi (La Vie En Rose)

Fransız diva Edith Piaf’ın etkileyici biyografisi: Kaldırım Serçesi (La Vie En Rose). Edith Piaf’ı canlandıran Marion Cotillard’ın Oscar ödülünü kucakladığı filmin yönetmeni ise Olivier Dahan. Başyapıt olarak nitelendiriliyor, kaçırmayın!