https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2018/11/istanbul-kislik-meyhane_45353.jpg

İstanbul’da Kışlık Meyhaneler Galata'da başlayan meyhane kültüründen yola çıkıp, yılları fersah fersah aşarak İstanbul'daki Kışlık Meyhaneler'i keşfettik ve sizler için derledik!

Farscça’dan gelen ‘mey’ yani şarap ve ‘hane’ yani bildiğimiz ev kelimelerinden türeyen, ‘şarap evi’ anlamına gelen meyhane; ilk olarak Galata’da, gayrimüslimler tarafından denize nazır yerlerde açılmaya başlanmış. Ticaretin merkezi olan Galata, her daim vergisini ödeyen, bu yüzden kapatılmayan meyhanelerle dolup taşmış. Osmanlı döneminde dahi hayli popüler olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte kadınların da gitmeye başladığı meyhane, günümüzde de devam eden ‘meyhane kültürü’ne kavuştu.

İstanbulda kışlık meyhaneler

 

 

Günümüzde her meyhanenin özel yemekleri, rakının yanına yakıştırdığı kendi özel mezesi mevcut. Basit, sade döşenmiş, süsten ve gösterişten uzak meyhanelerde, her şey abartısız, yalın ve ‘nasıl gerekiyorsa öyle’. Yani o meyhanenin adeti neyse, o. İstanbul’un nefes alan kültürü meyhaneler, yaz kış demeden hizmet vermeye devam ediyor. Bizde sizin için İstanbul’da Kışlık Meyhaneler’i derledik. Keyfi bol okumalar!

İstanbulda kışlık meyhaneler

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Haftanın Sanatçısı | Joaquin Phoenix

 

Aheste (Beyoğlu)

Aheste, geleneksel lezzetlerin doğal malzemelerle hazırlanıp bizlere sunulduğu modern bir meyhane. İstanbul’un çok kültürlü yapısından ilham alarak hazırlanan mezeler, Beyoğlu havasına karışıp içkiniz için mükemmel bir ortam yaratıyor! 
Aheste Meyhane

Aheste Meyhane

 

 

Despina’nın Meyhanesi (Kurtuluş)

Kurtuluş denince akla şüphesiz Madam Despina gelir. Türkiye’nin ilk kadın işletmecisi olan Despina’nın mezeleri öyle ünlenmişti ki, çeşitli meyhanelerde ‘Despina’ adında özel mezeler sunulmaya başlandı. Despina, dekorasyonu, muşamba örtülü masaları, minicik bahçesi, tarih kokan duvarlarıyla tipik bir Rum meyhanesi. Mustafa Usta, Despina’dan aldığı tarifleri aynı üslupla bizlere sunmaya devam ediyor. Kurtuluş son duraktan önceki sokakta yer alan bu meyhanede kuzu ciğeri yemeden ciğer yemiş sayılmazsınız!

Despina Meyhanesi Kurtuluş

 

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Kurumsal Bayi Toplantıları İçin “Dress Code”

Agora Meyhanesi 1890 (Balat)

Agora Meyhanesi 100 yılı aşkın geçmişi ardından yenilendi! Geçmişin izlerine sadık kalarak ancak nostalji rüzgarına kapılmadan yapılan bu yenilik, mekana bambaşka bir hava katmış durumda. Agora Meyhanesi’ni bu kadar ünlü yapan asıl etmen ‘baharatları’! En basit bir yemeği dahi baharatları sayesinde şahesere dönüştürebiliyorlar. Meyhane, mutfağında Ermeni, Türkmen, Rum ve Zaza aşçılar bulunduruyor. Agora’nın kurucusu Ezel Akay’a göre mekan ‘multi-etnik, multi-kültürel bir Osmanlı meyhanesi’.

Agora Meyhanesi

 

 

Nadide Meyhane (Şişli)

Sizi Esentepe sokaklarından Alaçatı’ya götüren Nadide Meyhane, sessiz ama eğlenceli bir atmosfer sunuyor. Mekanın mezeleri ve otları, müzikli eğlenceleri ve sirkati geceleri kendine has! Eh, ne de olsa Nadide!

Nadide Meyhane Esentepe Şişli

 

 

Mykonos by Kamo’s (Beşiktaş)

Mykonos Adası’nda bir sokaktasınız… Sokağın tam ortasında büyük bir masa. Masanın etrafında hayattan zevk almayı bilen, keyifli insanlar. Mykonos by Kamo’s, Beşiktaş’ta şirinliğiyle anında göze çarpan enfes bir mekan! Yunan müzikleri eşliğinde keyifli sohbetler edebilir; duvar işlemeleri, mavi pencereli mutfağı, çiçeklerin sarktığı balkonuyla kendinizi Mykonos Adası’nda hissedebilirsiniz.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Yeni Yıla Girerken İzleyebileceğiniz En İyi Yılbaşı Filmleri

Kamos Mykonos Meyhanesi

 

 

Karaköy Mana (Karaköy)

Son yıllarda yalnızca İstanbulluların değil, turistlerin de cazibe merkezi olan Karaköy’de bulunan Mana, Fransız Geçidi’nin hemen yanında. Evet Mana yeni bir mekan ancak dekoru ve atmosferiyle şimdiden tam bir klasik! Dekorasyon gibi menülerinde de geleneksel esintilerin çoğunlukta olduğu bu yer, yeni mezeler tatmanız için de iyi bir seçenek!

Karaköy Mana Meyhanesi