https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/10/internet-nedir-tarihcesi_543543.jpg

İnternet Nedir? Geçmişten Günümüze Tarihsel Gelişimiyle İnternet Tarihsel gelişimiyle, günümüzün en önemli buluşu “internet"in tarihsel gelişimini sizler için derledik! İnternet nedir ve internetin kısa tarihini keşfedin!

29 Ekim 1969 tarihinde ABD’de, Kaliforniya Üniversitesi ve Menlo Park’taki SRI International şirketinin laboratuvarı arasında “ilk kablolu veri transferi” gerçekleştirildi. Günümüzün şüphesiz en önemli buluşu “İnternet”in ilk adımıydı bu… Kaliforniya Üniversitesi’nden Prof. Leonard Kleinrock’un liderliğinde hayatımıza 1969’da giren internet, bugün 50 yaşında!

İnternetin tarihçesi

 

 

İnternetin Öncüsü Kim?

“İnternet”in tarihsel gelişiminde ilk önce karşımıza “ARPANET” çıkıyor ki “ARPANET”i açıklamadan süreç hakkında konuşmak, eksik kalır. ARPANET nedir? ABD’nin Savunma Bakanlığı bünyesindeki ARPA (Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projeleri Birimi) tarafından hazırlanan ilk paket dağıtım ağı. Günümüzdeki “İnternet”in öncüsü olarak kabul edilmekte. Tasarım aşamasının temeli de Lincoln Laboratuvarı’nda atıldı (Bilim insanı Larry Roberts tarafından). ARPANET ilk olarak nerede kullanıldı? İlk kullanıldığı yerler, üniversiteler ve araştırma birimleri.

İnternetin tarihçesi

 

 

“İnternet’in Öncüsü ARPANET”ten Bugüne

İlk hat, Kaliforniya Üniversitesi ile SAE’de bulunan işlemciler arasında 21 Kasım 1969 tarihinde kuruldu; 5 Aralık 1969 tarihinde tamamlandı. Zamanla daha da geliştirildi ve bu ağa git gide daha fazla sunucu bağlandı. ARPANET de günümüz internetinin doğduğu bir yapı haline geldi.

 

2 Eylül 1969 tarihinde ilk “Arayüz Mesaj İstemcisi” (IMPs) Kaliforniya Üniversitesi’ndeki SDS Sigma-7 ana bilgisayarıyla çalıştırıldı ve 29 Ekim 1969 tarihinde, Kaliforniya Üniversitesi’nden SRI International şirketinin bir bilgisayarına veri aktarımı hayata geçirildi. Yıl sonuna kadar da ARPANET’e bağlı olan bilgisayar sayısı dörde çıkmış oldu.

İnternetin tarihçesi

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  İstanbul'da Kurumsal Etkinlik Düzenleyebileceğiniz 10 Farklı Mekan

 

“E-Posta”nın Temellerinin Atılması

1971 yılında ARPANET bilgisayarlarında kendisini kopyalayan ilk bilgisayar virüsü “Creeper” oluşturulurken telif hakkı olmayan yazılı metinlerin elektronik ortama taşınmaları için ilk adımlar da atıldı. Michael Hart’ın başlattığı Gutenberg Projesi ile ABD’nin Bağımsızlık Deklarasyonu, sistemdeki tüm bilgisayarlarla paylaşılırken e-posta kavramının da temelleri atıldı.

İnternetin tarihçesi

1974’te kıtalararası internetin ilk adımları hayata geçirilirken 1983 yılında ise kişisel bilgisayar çağı başladı. Kaliforniya Üniversitesi’nden Paul Mockapetris, Alan Adı Sistemi’ni, yani DNS’i geliştirirken internette dağıtılan herhangi bir kaynak için adlandırma sistemi şarttı artık… 1985’te ilk ticari internet alan adı adını şirket, ABD’li “Symbolics Inc” oldu. (symbolics.com)

İnternetin tarihçesi

 

 

Tim Barners-Lee ve “World Wide Web”

1980 sonlarında günümüzün dev teknoloji şirketi Apple, Macintosh bilgisayarlarıyla büyük bir ticari başarı elde ederken 1990’da CERN’de, Tim Barners-Lee, World Wide Web (Dünya Çapında Ağ/ WWW) bir tür tarayıcı/ istemci programı için kod yazmaya başladı ki bu da tarihin ilk web tarayıcısı oldu. İnternetteki bilgileri tarayan ilk arama motoru Archie, McGill Üniversitesi’nden araştırmacı Alan Emtage tarafından geliştirilirken Aralık ayında CERN’e bağlı ilk internet sitesi “nxoc01.cern.ch” yayınlandı.

İnternetin tarihçesi

1992’de Tim Barners-LeeCERN’deki ofisindeki dört meslektaşının kurduğu pop müzik grubunun ilk fotoğrafını internete yüklerken daha sonra Netscape Navigator adlı bir internet tarayıcısının yeni versiyonu da kullanıma sunuldu. Genel pazarın yüzde 90’ını ele geçiren bu internet tarayıcısıWorld Wide Web’e rakip olsa da Netscape Navigator’ın ücretli olmasıyla rekabet bitti.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Haftanın Sanatçısı | Joaquin Phoenix

İnternetin tarihçesi

 

 

Google İle 1998 Yılında Tanıştık

 

1993’te O’Reilly Digital Media şirketi, ilk ticari ve tıklanabilir internet reklamı sunan internet sitesi Global Netwoek Navigator’u yayınlarken aynı yıl Cambridge Üniversitesi’nde tarihin ilk Webcam’i internet ortamına bağlandı. 1996 yılında içerisinde bir internet tarayıcısı olan ilk cep telefonu Nokia 9000 piyasaya çıktı. 1998’de de 26 milyon internet sitesini dizininde barındıran Google ile tanıştık.

İnternetin tarihçesi

Bilginin bilgisayarlar tarafından daha kolay anlaşılmasını sağlayan bir teknolojinin (Semantic Web) geliştirildiği yıl, 2001. Bunda da Tim Barners Lee ve ekibinin imzası var. 2007 yılı itibariyle Wikipedia’nın kullanım oranlarında artış yaşanırken Google’ın listelediği internet siteleri ve uzantılarının sayısı da bir yıl içinde 1 trilyonu buldu. 2012, dünya çapındaki e-ticaret miktarının 1 trilyon dolara ulaştığı yıl olurken 2014’te internet kullanıcı sayısı 3 milyara ulaştı. 2018 itibariyle de internet kullanıcı sayısı, 4 milyarı aştı!

İnternetin tarihçesi

We Are Social ve HootSuite tarafından her yıl yayınlanan Küresel Dijital Raporu’nun 2019 verilerine göre bu yıl itibariyle dünyada üç buçuk milyar kişi, sosyal medya kullanıcısı. Türkiye’deki aktif sosyal medya kullanıcısı sayısı ise 52 milyon. Günde ortalama yedi saatimizi internette geçiriyoruz ki bu müthiş bir rakam! “İnternet”in çağımızın en önemli buluşu tabiri de hiç yanlış, ne dersiniz?

İnternetin tarihçesi