https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/01/aralikli-oruc-nedir-1280x720.jpeg

Intermittent Fasting (Aralıklı Açlık) Hakkında Her Şey Beslenme ve diyet ezberleri bozuluyor mu? Açlık yeni bir trend mi, sağlıklı yaşam formulü mü? Günde bir ya da iki öğün yemek daha mı sağlıklı? IF nedir?

Beslenme bozuklukları ve obezite, modern çağın sağlık sorunları listesinin ilk sıralarında. 80’lerde zayıflamak ve zayıf kalabilmek için aerobic yapılıyordu. 90’larda sayısız diyet formülü üretildi. 2000’ler sağlıklı yaşamın hedeflendiği yıllar oldu. 2010’lar ise beslenme tabularının yıkıldığı, açlığın yeniden keşfedildiği yıllar. Artık sadece zayıf görünmek değil, sağlıklı, uzun ve kaliteli bir yaşam hedefleniyor. Bu hedef için de yeni bir yol var: intermittent fasting, yani aralıklı açlık.

intermittent fasting diyet hakkında bilmeniz gereken her şey

 

 

Intermittent Fasting (IF) Nedir?

Intermittent fasting, kısa adıyla IF, yani aralıklı açlık, birbirini takip eden yeme ve açlık dönemlerinden oluşan bir beslenme döngüsü olarak tanımlanıyor. IF, 8-12 hafta sonra vücut ağırlığını %4-8 oranında azaltabilen yenilikçi bir diyet yaklaşımı. Besinlerin belirlenen sürede istenildiği kadar tüketilmesine dayanıyor.

IF, zaman kısıtlı bir beslenme biçimi. Yani her gün 8 saatlik zaman dilimi içinde yemek yenebiliyor. Ana noktası yiyecek içeriği ya da kalori sayısı değil de yiyeceklerin tüketildiği zaman dilimi. Bir diyet türü olarak değil de kalori alımının bir süreliğine kısıtlandığı ve bunun periyodik olarak uygulandığı beslenme tarzı olarak tanımlanıyor.

intermittent fasting diyet aralıklı açlık aralıkla oruçta ritim

 

 

Beslenme tabuları kırılıyor

On yıl once birisi çıkıp “3 ana + 3 ara öğün formulü tarihe karışacak, yokmuş öyle bir şey!” deseydi herhalde gülüp geçerdik. Gerçekten de az ve sık yeme, güçlü kahvaltı tarihe karışıyor gibi. En önemli argüman da 3 ana öğünün dünya savaşlarından sonra icat edilmiş olması. Yani insanlık, bir gün içinde tek ya da en çok iki öğün yemek yemeği, tüm tarih boyunca daha çok deneyimlemiş durumda. Obezite, diyabet, kanser gibi kronik hastalıkların önceki yüzyıllarda temel sağlık sorunları olmadığı düşünülürse, bu argüman bilim insanlarına oldukça anlamlı görünüyor.

Küçük öğünlerin iştahı azalttığı efsanesi de hızla bizden uzaklaşıyor gibi. Yapılan bir araştırma günde 2 ya da 3 öğün yemek yiyenlerin, 3+3 formülünü uygulayanlara göre genelde daha tok hissettiklerini göstermiş. Peki ya bu tekniğin Nobel Ödülü aldığını biliyor muydunuz? Intermittent Fasting‘in vücudunuzda gerçekleştireceği değişimi kolayca anlamanız için:

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Kurumsal Organizasyonlarınızı Eğlenceli Hale Getirecek Alternatiflerden Retro Akımı İle Tanışın!

 

 

Aç kalmaktan korkmayın

Açlığa yönelik bakış açısını değiştirmek gerekiyor, hepsi bu! Açlığı, bedeni daha enerjik, verimli, harekete geçmeye hazır halde tutan bir süreç olarak düşünebilirsiniz. Kısaca aç kaldığı sürede beden, depolarındaki besinleri kullanmak için harekete geçiyor, metabolizma hızlanıyor. Açlık sırasında stres hormonu olan adrenalin yükseliyor. Adrenalin artışı, zihinsel fonksiyonları hızlandırıyor, verimi arttırıyor. Açlık süresini 2-3 güne çıkarmadıkça duygudurum ve fiziksel değişiklikler de rahatlıkla tolere edilebiliyor.

intermittent fasting aralıklı açlık aralıklı oruç

Açlık, intermittent fasting diyetinin temeli. Antik çağlardan bu yana açlık hem dini hem de tıbbi açıdan bir sağaltım, bir tedavi olarak kullanılmış. Hipokrat, Plutach gibi bilginler açlığın faydalarını vurgulamışlar. Son yıllarda yapılan araştırmalar da açlığın kanser, obezite, diyabet gibi pek çok kronik hastalığın seyrinde olumlu yönde etkileri olduğunu göstermiş.

intermittent fasting diyet aralıklı açlık aralıkla oruçta ritim

 

 

Peki nasıl bir açlık?

Beslenme tabularını kırdık, aç kalmakla ilgili bakış açımızı değiştirdik… Peki ne kadar süre ile aç kalacağız? Uzmanlar böyle bir beslenme biçimi için vücudun 24 saatlik döngüsünün yani sirkadiyen ritmin çok önemli olduğuna işaret ediyorlar. Hangi tür intermittent fasting kullanırsanız kullanın, ritmi bozmayın. Beslenme, açlık, uyku, egzersiz ve çalışma saatlerinin düzeni bu diyette çok önemli. Kısacası formül: ritm.

intermittent fasting diyet aralıklı açlık aralıkla oruçta ritim

 

 

Gittikçe daha popüler : Intermittent Fasting (IF)

Etkinlik sektöründe çalışanların iki şeye ihtiyacı var: yaratıcılık ve enerji. İntermittent fasting ile hem zihinsel fonksiyonlar yükseliyor, hem de enerji. IF ile bu iki kaynağı kullanmaya odaklanarak performans artırılabilir. İşte bu nedenle IF sadece bir zayıflama diyeti değil, aynı zamanda bedeni daha randımanlı kullanmanın bir yolu. 2010’dan bu yana intermittent fasting ve beslenme ezberlerinin bozulmasıyla ilgili aramalar % 10.000 arttı, bu aramaların çoğunun son bir kaç yıl içinde yapılması çok şaşırtıcı değil herhalde.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Wedding Planner’lar İçin Düğün Günleri Astrolojisi

intermittent fasting diyet aralıklı açlık aralıklı oruçta düşük karbonhidrat

 

 

Peki nasıl?

Intermittent fasting bir kaç şekilde uygulanabiliyor. En yaygın olanı 16/8 yöntemi. Bu yöntemte 16 saat açlığa karşılık 8 saatlik dilim içinde beslenme serbest. Açlık süresi boyunca su, yeşil çay ve bitki çayları ile kahve içilebiliyor.

Bir başka yöntem, Eat-Stop-Eat yani alternatif gün yöntemi. Uygulaması biraz daha zor olabilecek bu yöntemde 24 saatlik bir açlık dilimi öngörülüyor. Günde tek öğün beslenme olarak da tanımlayabilirsiniz. Bu yöntemde en çok tercih edilen öğün 18.00-19:00 arası yenebilecek bir akşam yemeği.

5/2 yöntemi ise haftanın ardışık olmayan 2 gününde 500-600 kalorilik bir beslenmeye karşılık, diğer 5 günde normal bir beslenme programı izlemek.

intermittent fasting diyet aralıklı açlık aralıklı oruç diyetinde su

 

 

Aman dikkat!

Tamam, kabul! Hem uygulaması kolay, hem de pek çok faydası olduğu araştırmacılarca ortaya konmuş. Yine de bol su tüketmeye, egzersizleri aksatmamaya özen gösterin. Açlık sürelerini kademeli olarak artırın, diyeti de aniden terk etmeyin. Sonuç almak için kendinize bir ay süre tanıyın. Düşük karbonhidratlı beslenmeye özel gösterin, yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durun. Hamile veya emziriyorsanız, Beden Kitle İndeksi’niz (BKİ) olması gerekenden düşük ise, şeker ya da tansiyon hastasıysanız, sadece intermittent fasting diyetini değil, tüm diyetleri uygularken mutlaka uzman yönlendirmesi almalısınız.

intermittent fasting diyet aralıklı açlık aralıkla oruçta ritim