https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/04/tedx-konusmalari_1-1280x720.jpg

İlham Verici 10 TEDx Konuşması Evde olduğumuz dönemde motive olmanın yollarından biri harika deneyimler keşfetmek. Size ilham olacak 10 TEDx konuşmasını derledik.

1984 yılında ilk ve o yıla özel yapılan bir etkinliğin ardından her sene yapılan bir konferans serisine dönüştü TEDx. Bill Gates, Gordon Brown ve Larry Page gibi isimlerin de yer aldığı bu konferanslar; kişilerin kendi deneyim ve birikimlerini izleyicilere aktarmasını esas alıyor. Amerika’da başlayıp artık hemen hemen her ülkede gerçekleştirilen TEDx; dinleyiciler ve seyircileri, kendi alanındaki bilir kişilerle bir araya getirerek, paylaşılabilir bilgi alanları yaratıyor. Konuşmalarda karşımızı çıkan en önemli detay şüphesiz ki ‘storytelling’. Size ilham verecek 10 TEDx konuşmasını derledik.

İlham verici tedx konuşmaları

 

Cem Güventürk ‘Şaka mı bu’

Cem Güventürk hem yetenekli hem de eğlenceli kişiliğiyle öne çıkan sanatçılardan. Bir çoğumuza neden rol model olduğunu, bu konuşmasında öğrenebilirsiniz. Kendisi karikatür alanında ülkemizin başarılı isimlerinden biri. Bu hayatta eğer gerçekten isterseniz, hayal ettiğiniz şeye ulaşmanın mutlaka bir yolu olduğunu kanıtlıyor. A, B veya C planıyla olsun, kendisinin kaç kere yelkenlerini suya indirip bugünkü Cem Güventürk olduğunu, gelin “Şaka mı bu” adlı konuşmasında siz de izleyin ve öğrenin.

 

Sam Berns ‘My Philosophy for a happy life’

Progeria hastalığı; gergin bir cilt, kısıtlı büyüme, kilo alımında eksiklik ve kalp hastalığı etkilerine neden olan bir hastalık. Daha 22 aylıkken Sam Berns’e bu hastalığın teşhisi konulmuş. Okulda, evde, nerde olursa olsun; ona asla hasta gözüyle bakılmasını istemeyen genç, yaşadığı bu deneyimler üzerinden kendince mutluluğun formülünü üç kısa ve öz kuralla dile getiriyor. Neyi yapamadığımızı değil; neleri yapabildiğimizi düşünerek hepimizin mutluluğuna mutluluk katması için bu özel konuşmayı mutlaka izlemelisiniz!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Etkinliklerinize İlham Olacak Tasarımcıların Yılbaşı Ağaçları

 

Hale Caneroğlu ‘Sen değiş, dünyan değişsin’

‘Mutluluk arkasından koşarak yakalayacağınız bir hedef değil, mutluluk o anda sizin yaratacağınız bir ruh halidir’ diyor Hale Caneroğlu. Kendisi, mutlu olmak için hayallerini gerçekleştirip ünlü olmuş; fakat sonrasında asıl mutluluğunun ünlü olmak ile başlamadığını fark etmiş. Özgün bir anlatımla ortaya konulan bu içsel yolculuk tecrübesini dinlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Tracy McMillan ‘The person you really need to marry’

Tracy’nin, “ilişkilerin icat edilmesi” hakkında sizlere bahsedecekleri var. Kendi hayatından ve atlattığı evliliklerden bahsettiği bu konuşmada; doğru kişiyi bulmanın tarifini bulabilirsiniz. Hata yapmanın aslında her zaman bizlere bir ders olduğunu ve kendimizle barışık olmanın faydalarını dinlemek istiyorsanız Tracy McMillan ile tanışmanın tam vakti!

 

Tali Sharot ‘How to motivate yourself to change your behavior’

Her zaman, herkese; neyi, nasıl yapması gerektiğini söylemekte çok istekliyiz. Tali Sharot, konuşmasında; başkalarından ziyade kendi davranışlarımızı nasıl ve aslında neden değiştirmek istediğimizi anlatıyor. 10-80 yaş arasında bu konuyla ilgili deneyler yapan Sharot’un sonuçlarına oldukça şaşıracaksınız.

 

Oytun Erbaş ‘Kahve Falı nasıl bakılır?’

2001 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan doktor Oytun Erbaş, TEDx konuşmasında bir gün bir kişinin falına baktıktan sonra teşhislerinin doğru olduğunu, ardından kendisine fal baktırmak isteyen onlarca insan üzerinden başlıyor konuşmasına. Aslında fala değil, o kişinin yüzüne, gözüne ve kulağına bakınca sorunların nerede olduğunu tahmin edebiliyor doktor. Fıkra tarzında sempatik bir anlatımı olan Oytun Erbaş’ı keyifle dinleyeceksiniz.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  En Absürt 10 Yılbaşı Hediyesi

 

Chaby Han – Türkiye’de doğması gereken Koreli

Güney Kore’de doğan Chaby Han ve sonra ailesiyle Türkiye’ye yerleşen bu genç iki farklı kültürle büyümenin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsederek bir konuşma hazırlamış. ‘3 Yabancı 1 Türk’ youtube serisinden tanılan bu gencin okul ve meslek hayatını nasıl yönettiğini ve bazen toplumdan farklı olmanın iyi taraflarını dile getiriyor.

 

Sid Efromovich – Herhangi bir dili konuşmak için 5 teknik

Henüz 18 yaşındayken 4 farklı dil bilen Sid Efromovich yeni diller öğrenmenin onun için ne kadar eğlenceli olduğunu fark etmiş. Yeni dil öğrenirken bizleri 5 farklı teknik ile tanıştıran Sid’i mutlaka dinlemelisiniz.

 

Mariana Atencio – Sizi özel kılan ne?

Hayat hikayesine Venezuela’da başlayan haber muhabiri Mariana Atencio, dünyanın çoğu yerini gezerken ve farklı kültürlerle tanışırken aslında herkesin ortak bir noktasının olduğunu fark eder. Bu ortak noktanın ne olduğunu merak ediyorsanız bu harika konuşmaya vakit ayırın.

 

Bill Gates: Bi’ sonraki salgın mı? Hazır değiliz.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, üstün zekasını yalnızca markalara harcıyor demek büyük haksızlık olur. Ebola sonrası; 2015 yılında yaptığı bu konuşmada dünyanın başka bir salgına hazır olmadığını anlatır. Hiçbir zaman panik olmamayı ve her şeyden ders alıp sonraki adıma hazırlıklı olmamız gerektiği üzerine konuşması, bugün yaşadıklarımıza ayna tutuyor.