https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2018/03/shutterstock_485969365.jpg

Hint Düğünü Nedir, Nasıl Yapılır? A’dan Z’ye Hint Düğünleri Renkli kıyafetler, gülen suratlar ve tabii bol bol dans! Peki tüm bunların arkasında nasıl bir gelenek var? Hint düğünleri ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

Peri masallarındaki bir prenses gibi beyaz atlı prensine kavuşup, tüm ihtişamıyla hafızalardan silinmeyecek bir düğüne hangi kadın hayır diyebilir? Bunun gerçekleşmesi için öncelikle kendiniz için doğru olan eşi bulmak, masraftan kaçınmamak ve iyi bir düğün organizatörü ile bunu taçlandırmak gerek! Hint düğünlerinin büyülü dünyasına hoş geldiniz!

Hint düğünleri dansı

 

 

Düğününüzü geleneklerinize bağlı bir şekilde yapabilirsiniz. Fakat daha cesur bir adım atmayı isterseniz bambaşka bir konseptte düğününüzü gerçekleştirebilir, daha farklı, eğlenceli ve unutulmaz kılabilirsiniz. Örneğin Hint düğünü konsepti bunun için biçilmiş kaftan!

Hint düğünleri karşılama

 

 

Son yıllarda Hint düğünü konsepti git gide popülerleşmekte, bu nedenle Hindistan’da düğün turizmi giderek yaygınlaşmakta. Bunun tam tersi olarak varlıklı Hintliler ise düğünleri için Türkiye gibi ülkeleri ve özellikle de İstanbul ya da Antalya’yı tercih ediyorlar. Hint Düğünleri, Türkiye’de de Hinsdistan’da olduğu gibi gösterişli bir şekilde yapılıyor.

Antalya'daki ilk hint düğünü

 

 

Sparkle Entertainment & Design şovları eşliğinde gerçekleşen Antalya’daki 2018’in ilk Hint düğününe ait kareleri aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz.

Hint düğününde gelinimiz, Sparkle Entertainment şovlarından Taht İle Taşıma eşliğinde alana getiriliyor.

 

 

 

Hint düğününü bu kadar popüler kılan şey rengarenk ve şatafatlı kıyafetleri, bu renk cümbüşü içindeki geleneksel dansları ve nakış işler gibi uygulanan kına geleneğiyle eğlencenin hakkını tam manasıyla vermesi. Hint düğünlerini mercek altına alıp ne demek istediğimizi daha iyi anlamaya ne dersiniz? Gelin o halde Hindistan geleneklerinden Hint düğünlerine, görkemli Hint kıyafetlerinden eğlenceli Hint müziklerine uzanan bu macerayı birlikte keşfedelim!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Sevgililer Günü İçin Harika Hediye Önerileri

Hint düğünleri eğlencenin asla son bulmadığı bir şölen

 

 

Hint Düğünlerinin Olmazsa Olmazları

Hint düğünleri gelenekleri bizim kültürümüze oldukça yakındır fakat daha coşkulu olduğunu söylersek hiç de abartmış olmayız.

Hint düğünlerinin olmazsa olmazları

 

 

Kıyafetler

Hint düğünleri kostümleri

Batılı kadınların şıklık anlayışının vazgeçilmezi olan siyah abiyeleri Hint düğünlerinde görmek mümkün değildir. Beyaz gelinlik giymek de bu kültürde yoktur. Tersine geleneksel Hint kıyafetleri giyen kadınlar, bilezikler, hızmalar ve bin bir çeşit işlemeler ile renkli bir şölene dönüştürür düğünleri…

Hint kınası hint düğünlerinin olmazsa olmazlarından

 

 

Lehenga

Gelinler genellikle lehenga adı verilen bir kıyafet giyerler. Lehenga, bol işlemesi olan eteğe verilen addır. Çoğunlukla göğüs altıda biten bir bluz ile kombine edilir. En yaygın şekilde kullanılan renk kırmızıdır fakat pembe, mavi, turuncu, bordo ve mor renklerde de lehangalar olabilmektedir. Gelin için hazırlanan lehenga, işlemeleriyle birlikte ortalama 10 kg. taşıması biraz güç olsada bu güzelliğe ve geceye değer diye düşünüyoruz!

Hint düğünleri kıyafetlerinden lehenga

Hintlerin düğünlerinde giydikleri Lehenga kostümü

 

 

Sharara

Genellikle Hindistan ve Pakistan’daki müslüman gelinlerin tercih ettiği bir kıyafet. Bluz kısmı kolları, göbeği ve hatta kalçaları kapatacak şekilde uzun olabiliyor.

Hint düğünü kostümlerinden sharara

 

 

Sari

Konuklar genellikle Hint geleneksel kıyafeti olan sari giyerler. İç kısımda büstiyer ve astar eteklik giyildikten sonra yaklaşık 6 metre tek parça olan sari adı verilen kıyafet özel bir teknikle bunların üzerine giyilir. Sari giymenin püf noktalarını aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz:

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Festival Ruhunu Etkinliklerinize Taşımanın Püf Noktaları

Hint düğünleri kostümlerinden sari

 

 

 

Mehendi

Düğün genellikle 3 gün 3 gece sürer.  Düğünden önceki gece Mehendi (kına) töreni yapılır. Kız tarafının kadınları bir araya gelir, profesyonel bir mehendi sanatçısı ya da kızın bir akrabası henna adı da verilen kınayı gelinin elleri, kolları ve ayaklarına uygular. Konuklara da benzer şekilde kına yakma işlemi yapılır. Geline yakılan kına mutluluk, güzellik, ruhsal uyanış ve kendini eşine sunma gibi anlamlar taşır. Ağır işlemeli, rengârenk kıyafetler ve gösterişli takılarıyla gelin ve konuklar gece boyunca geleneksel danslarla eğlenmeye devam eder.

Hint kınası

 

 

 

Ve tabi ki Danslar!

Geleneksel Hint düğünleri çok fazla dini tören içeriyor. Bu kısımları pas geçelim ve Hint düğün konseptinin en önemli parçası olan ve eğlencenin zirveye taşındığı danslarla yazımızı noktalayalım!

Ünlü hint dansları

 

 

 

Kadınların, erkeklerin ve karma olarak gerçekleşen bu dansların büyüsüne kapılmamak imkansız! Eğer siz de Hint konseptli düğün yapmak isterseniz Türkiye’de bu konuda uzmanlaşmış olan birkaç organizasyon şirketinden birini seçerek planlamalarınıza başlayabilir ve benzersiz bir düğünle dünya evine girebilirsiniz. Eğlence ile kalın!

Hint gelinleri