https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/08/hint-dugunleri-hakkinda-bilmeniz-gerekenler_432423.jpg

Hint Düğünleri Hakkında Bilinmeyen Gerçekler Hint düğünleri kaç gün sürüyor? Düğünde renkler ne anlama geliyor? Hint gelinliklerinin özellikleri neler? Hint düğünleri hakkında merak ettiğiniz her şey!

Siyahlar, beyazlar, pasteller, sakin kokteyller, iki saatte tamamlanan tören, kısa mutluluk dilekleri… Düğünlerle ilgili bildiğiniz tüm kalıpları unutun! Bambaşka bir düğün töreninin kapıları açılıyor. Karşınızda bilinmeyen gerçekleriyle Hint düğünleri…

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler

 

 

Hint Düğünü denilince ilk akla gelen: Renkler!

Gelin, damat ve konuklar; sofra tasarımları, fonlar ve tüm dekorasyon… her şey rengarenk, canlı bir bahar-yaz dönümünü çağrıştırıyor. Kırmızının baskın bir renk olduğu hemen dikkati çeker, çünkü batı kültürlerinde saflığın simgesi beyazken, Hindistan’da saflığı, kırmızı temsil ediyor. Kırmızı aynı zamanda doğurganlık ve zenginliği de temsil ediyor. Hint gelinliklerinin çoğunlukla kırmızı olmasının nedeni de bu sembolizme dayanıyor…

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler
Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen destansı Hint düğününde gelin doğurganlık ve zenginliği temsil eden kırmızıyı tercih etmişti

Kırmızıdan sonra Hint düğünlerinde en çok dikkati çeken renk: sarı! Ortadoğu’da mutluluk ve zenginliği temsil eden sarı, Hindistan’da da benzer anlamları için tercih ediliyor. Zenginlik, kutsallık ve iyilik, sarı ile sembolize ediliyor.

Canlı renkler yanında siyah, Hindistan için kaçınılması gereken, yakına gelmesinden çekinilen musibetleri simgeliyor. Bu yüzden de geleneksel bir Hint düğününde siyah renge rastlamak oldukça ender ve açıkçası radikal bir durumdur…

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler
Maxx Royal Resort Antalya’da gerçekleşen Hint düğünü her renkten dekorla donatıldı ve misafirler de rengarenk kostümleriyle düğündeydi

 

 

Hint Düğünleri’nde Evliliğin Her Evresi Bir Ritüel!

Çiftlerin karşılaşmalarından ailelerin tanışmasına, iyi dileklerin kabul edilmesinden arkadaşlar ve yakınlarla mutluluğu paylaşmaya kadar, evlilik sonrası hayata hazırlığın tüm aşamalarını bir Hint Düğünü kapsar. Geleneksel olarak Hint Düğünleri, sağlam bir hikayeye sahip renkli müziklerle dolu müzikaller gibidirler. Düğün öncesi, evlilik töreni, kutlama olmak üzere üç temel etaptan oluşan Hint Düğünleri geleneksel Anadolu evlilik geleneklerini de anımsatır.

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler

Örneğin Hintlerin Shagun dedikleri tören, kız isteme’ye benzetilebilir. Damadın annesi, hediyeler ve tatlılarla kız evine gider ve resmi olarak iki aile arasında evlenme süreci böylece başlar. Bizdekine çok benzer şekilde bolluk ve bereketi temsil eden pirinç, genç çiftin bir ömür boyu mutluluğunun sonsuz olması içindir.

Bir başka evre olan Mangni ya da Sagaai ise nişanlanmak gibi görünüyor. Burada çiftin tüm akraba ve arkadaşlarının hazır bulunduğunu, onları bir ömür boyu birleştirecek yüzüklerin takıldığını belirtelim.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Etkinliklerinize İlham Olabilecek Tasarım Aydınlatmalar

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler

Nikah öncesi törenlerden birisi de bizdeki kına gecesine benzeyen Mehendi töreni. İlginç olan, geleneksel Hint kına töreninin de sadece kadınların katıldığı bir tören olması. Gelinin elleri, ayakları bir Mehendi ustası tarafından bezenir. Aileler, maddi durumlarına göre Mehendi ustalarını davet ederler, çünkü bu herkesin yapacağı bir iş değil, tam anlamıyla bir sanattır. Kına, her geline özeldir, her biri farklı ve özgündür… Kına yakılırken, tıpkı bizim kına gecesinde olduğu gibi geline türlü tavsiyeler verilir, artık büyüdüğü ve ailesinden ayrılacağı anlatılır… tüm bu işlem, gelinin uzun uzun düşünmesi, duygulanması, hayatının bu önemli anını doya doya yaşaması içindir. Günümüzde modern Hint düğünlerinde Mehendi, kadın erkek karışık törenlerle gerçekleşiyor.

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler

Haldi, nikah sabahı iki ailenin bir araya gelmesi ve çiftin çeşitli baharat, özellikle zerdeçal ve güzel kokularla kutsanmasıdır. Akşamki düğün için herkes hazırlanır, güzel dileklerde bulunarak ayrılırlar.

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler

 

 

Damat ata -gerekirse file- bindi ya nasip!

Hintlerin, Anadolu’da gelinlerin atla evinden alınıp, düğünün yapıldığı oğlan evine getirilmesine benzer bir gelenekleri var. Hindistan’da damat, atla -eğer aile çok zenginse, bunu göstermek için damadı file bindirir- ve geleneksel Hint davulcularıyla düğüne doğru upuzun bir yolculuğa çıkar. Baraat adı verilen bu dans dolu yolculuk saatler sürer ve sonu düğüne ulaşır. Yolculuğa tüm erkek tarafı katılır ve DJ’in önderliğinde, davulcuların ritmiyle tüm yürüyüş dans ederek sürer. 

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler
Antalya’da gerçekleşen Hint düğününde damat Baraat yolculuğuna paralar ile tasarlanmış özel kostümüyle katıldı

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler

Sparkle Entertainment & Design, Baraat yürüyüşünde Geleneksel Hint Davulcuları, Festival Bandosu ve Mehter ile misafirlere unutulmaz bir yolculuk yaşattı!

 

 

Gök Kubbe Altında Bir Nikah

Mandap, aslında basitçe dört ayaklı bir tente… renkli kumaşlar ve çiçeklerle süslenmiş bir dekor. Fakat anlamı çok derin… Gök kubbe altında 100 yıl süreceği inanılan birlikteliklerinin muhafazası… Gelin ve damadın birlikte kuracakları dünyanın simgesi…

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler
Antalya Hint düğününde gelin ve damat mandap altında

 

 

Sonsuz Mutluluğun Simgesi: Mangalsutra

100 yıl sürecek bu evliliğin en önemli simgelerinden birisi, damadın gelinin boynuna üç düğümle bağladığı altın bir kolye! Bu romantik an, çift arasındaki güçlü bir bağın oluştuğunu simgeler ve artık onlar evlidirler…

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Diziler

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler

 

 

Dans, Eğlence, Coşku!

Düğün öncesinde başlayarak tüm tören aşamalarında müzik ve dansın vazgeçilmez olduğunu söylemeye her halde gerek yoktur. Hareket, dans etmek, birlikte mutlu yaşamanın, bu dünyada mutluluğu paylaşmanın en önemli simgesi. Bu yüzden ister geleneksel ister modern olsun, bir Hint Düğününde mutlaka herkesin dans etiğini, bu mutlu olayı paylaştığını keşfederiz!

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler
Maxx Royal Resort’ta gerçekleşen Hint düğünün her anında Sparkle Entertainment & Design’ın şovları yer aldı

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler

 

 

Koreografik Gelenek: Sangeet

3 gün 3 gece süren Hint düğünlerinde belki de en unutulmaz anlar Sangeet zamanı sergilenir. Gelin ve damadın ailelerinin, kuzenlerinin ve arkadaşlarının sahnede, Bollywood müzikleri eşliğinde dans koreografileri gerçekleştirdikleri geceye denir Sangeet. Gecenin en hit anında gelin ve damat sahneye çıkar, en özel danslarını sergilerler ve kutlamalar, sabaha kadar içerek ve dans ederek devam eder.

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler

 

 

Sharara ve Lehenga… İşte Hint Gelinlikleri

Asya kültürlerinde beyaz, ölümün simgesi. Sembol alfabesi böyle olunca gelinliğin beyaz olması beklenemez elbette. En çok kırmızı ve sarı tonları kullanılıyor Hint gelinliklerinde. Anadolu’nun geleneksel gelinliklerinin de kırmızı olduğunu unutmayın. Ayrıca gelinlik ailenin maddi gücünü temsil edecek şekilde işlenmiş kumaşlardan oluşan üç parçadan oluşuyor: etek, bluz ve şal. Aslında Lehenga, işlemeli eteğe verilen ad. Sharara ise Müslüman gelinlerin tercih ettiği, kolları, göbeği kapatacak kadar uzun bir üst parçaya sahip bir gelinlik. Geleneksel Anadolu gelinliklerini anımsatan çizgilere sahip. Kırmızı, turuncu, sarı renklerin bir arada kullanıldığı bu gelinlikler ailelerin ekonomik ve sosyal gücünü de sergiliyor.

Hint düğünleri hakkında bilmeniz gerekenler

 

 

Inventum Global  öncülüğünde, Marche Event’in prodüksiyon tasarımını yönettiği Maxx Royal Kemer Resort’ta gerçekleşen destansı Hint düğünün ilk gününü keşfedin!