https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/10/joaquin-phoenix_50405-1280x720.jpeg

Haftanın Sanatçısı | Joaquin Phoenix Şimdiden bu yılın “En İyi Erkek Oyuncu Oscar”ının ona gideceği konuşuluyor! “Joker”e yeniden hayat veren Joaquin Phoenix'in kariyerini keşfedin!

Joker… Bugünlerde herkesin konuştuğu film. 1981 yılında geçen, Batman’in de çocuk olarak gözüktüğü film, Arthur Fleck adlı psikolojik sorunları olan bir karakterin “Joker”e dönüşüm hikayesi. Aynı adlı DC Comics karakterine dayanan, Todd Phillips’in yönettiği, başrollerini Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Frances Conroy, Brett Cullen ve Zazie Beetz’in paylaştığı psikolojik gerilim filmi… Filmin yapımcısı; “A Star Is Born” filmiyle Oscar Ödülleri’nde de çok konuşulan, oyuncu ve yönetmen Bradley Cooper. 76’ncı Venedik Uluslararası Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülü’nü kazanarak Oscar’a da göz kırpan “Joker”in gişe rekorları kırmasının en büyük nedenlerinden biri ise kuşkusuz başrol oyuncusu, Joaquin Phoenix!

Joaquin Phoenix Joker

 

 

Joaquin Phoenix Kimdir?  

Joker, DC Evreni’nden bağımsız olarak bir solo film şeklinde hazırlanırken daha ilk başlarda tartışmaların fitilini ateşlemişti. Pek çok kişi “Joaquin Phoenix”in Joker rolü için doğru seçim olmadığını söylerken Yönetmen Todd Phillips, başrol oyuncusuna şu sözlerle sahip çıkmıştı:

Joaquin Phoenix

“Amacım, Joaquin Phoenix’i alıp çizgi romanın evrenine koymak değildi. Amacım, çizgi romanı alıp Joaquin Phoenix evrenine koymaktı.” Peki Yönetmen Todd Phillips haklı çıktı mı? Joker’i izleyenler gördü ki kesinlikle haklı!

Joaquin Phoenix

 

 

“Haftanın Sanatçısı” olmayı sonuna kadar hak eden Joaquin Phoenix kimdir? 28 Ekim 1974 tarihinde Porto Riko’da dünyaya gelen ABD’li oyuncu, aynı zamanda müzik videosu yönetmeni, müzisyen, prodüktör ve aktivist.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Etkinlik Takvimi | Şubat 2020

Joaquin Phoenix

 

 

Oyunculuk serüveni 1982 yılında yani 8 yaşındayken başladı. Joaquin Phoenix, daha çocuk yaşlarda Seven Brides for Seven Brothers dizisinde konuk oyuncu olarak yer aldı. Hill Street Blue adlı başka bir TV dizisinde; 1986 yılında SpaceCamp, 1987 yılında Russkies, 1989’da Parenthood sinema filmlerinde oynadı.

Joaquin Phoenix

 

 

Gladyatör ve Walk The Line Filmleriyle Oscar’a Aday Gösterildi

90’larda U-Turn, 8mm ve Return To Paradise gibi filmlerde rol oynayan Joaquin Phoenix, 2000’li yıllarda hayran kitlesini genişletti. Quills, Gladyatör, İşaretler, The Village ve Hotel Ruanda gibi yapımlardaki performanslarıyla göz dolduran Phoenix, Gladyatör filmindeki rolüyle Oscar’a aday gösterildi. 2005 yılında, müzisyen Johnny Cash’i canlandırdığı “Walk The Line” filmiyle de Oscar’a aday oldu ve Altın Küre Ödülü’nü kazandı.

Joaquin Phoenix Gladyatör

 

 

2012 tarihli “The Master” ve 2013 yapımı “Her” filmleriyle de ününü pekiştiren ABD’li oyuncu Joaquin Phoenix, “The Killing Joke” çizgi romanlarından ilham alınarak sinemaya aktarılan Joker’de ise harikalar yaratıyor. Arthur Fleck’i odağına alan yeni “Joker”de; toplum tarafından dışlanan, zamanla akli dengesini yitirmeye başlayan bir stand-up komedyeninin psikopat katile dönüşümünün hikayesini öyle iyi bir şekilde seyirciye aktarıyor ki şimdiden bu yıl festivallerdeki ödülleri toplayacağı konuşuluyor. Hatta Joaquin Phoenix, Oscar’ın en güçlü adaylarından biri olarak kabul ediliyor.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Stage in Istanbul 2018 Ardından

Joaquin Phoenix Her

 

 

“Arthur Fleck, Hayallerimdeki Rol Değil”

Daha önce beyazperdede; Jack Nicholson, Heath Ledger ve Jared Leto gibi oyuncuların canlandırdığı ikonik DC Comics kötüsü Joker’e yeniden hayat veren Joaquin Phoenix, bu rol için tam 23 kilo verdi! 2019 Joker’in tarzının Jared Leto’nun halinden çok Heath Ledger’ınkine benzediği konusunda pek çok kişi hemfikir. Joker ile devleşen Phoenix, geçen günlerde bir röportajda Arthur Fleck’in hayallerindeki rol olduğu sorusuna “Hayır” diye cevap vererek şaşırtsa da Joker hakkında düşünmeyi bırakmadığını, Yönetmen Todd Phillips ve diğerleriyle birlikte başka neler yapacaklarını tartıştıklarını da gizlemiyor. Joaquin Phoenix, Batman ile aynı sahnede yer almak istemediğini de özellikle vurguluyor.

Joaquin Phoenix

 

 

“Haftanın Sanatçısı” demek az kalıyor, öyle değil mi? Bu yüzyılın en güçlü aktörlerinden biri olan Joaquin Phoenix’i hayranlıkla izlemeye devam edeceğiz! Son bir not: Aktis sevgilisi Rooney Mara (Ejderha Dövmeli Kız) ile yakında evlenecekleri konuşuluyor. Joaquin PhoenixRooney Mara çifti, sinemada da harika bir çift olmaz mı, ne dersiniz?

Joaquin Phoenix ve Rooney Mara