https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/11/jimi-hendrix-dogum-gunu_11-1280x720.jpg

Haftanın Sanatçısı | Jimi Hendrix Rock müzik tarihinin en büyük gitaristi olarak kabul edilen Jimi Hendrix’in doğum günü! Şarkıcı, gitar virtüözü, söz yazarı Jimi Hendrix iyi ki doğdun!

Rock tarihine adını altın harflerle yazdıran bir müzisyen: Jimi HendrixABD’li gitar virtüözü, şarkıcı, söz yazarı, kültürel ikon. Jimi Hendrix, 27 Kasım 1942 tarihinde, ABD Seattle’da dünyaya geldi. Bir kuşağın simgesi olan ünlü müzisyenin asıl adı, Johnny Allen Hendrix. Boşanmış bir anne babanın beş çocuğunun en küçüğü olan Hendrix, annesiyle beraber büyüdü. İlk klasik gitarını, 14 yaşında eline aldı. Elektro gitara olan aşkını ona aşılayan kişi ise babası Al Hendrix oldu. İkinci el Supro Ozark marka gitarı kendi kendisine çalarak öğrendi. Jimi Hendrix’in gençlik yıllarındaki idolleri, Elvis Presley ve Chuck Berry gibi rock & blues efsaneleriydi. 16 yaşında annesini kaybetti, “gitar”ıyla hayata bağlandı.

Jimi Hendrix şarkıları

 

 

The Rolling Stones’un Menajerinden Gelen Olumsuz Yanıt

Washington Ortaokulu’ndan mezun oldu, Garfield Lisesi’ne kaydını yaptırdı ama hem öğrencilerin ırkçı davranışları hem de müziğe olan aşkı yüzünden eğitimini yarıda bıraktı. 1962 yılında ilk stüdyo performansını sergileyen Hendrix, 1964’te daha fazla kazanabilmek için New York’a gitti. Apollo Tiyatrosu’nda düzenlenen gitar yarışmasını kazanarak ilk ödülünü kazanan ünlü müzik adamı, 1964-1965 yıllarında Little Richard’a gitaristlik yaptı. 1966’da “Jimmy James and The Blue Flames” adlı bir grup kuran Hendrix, o yıllarda The Rolling Stones’un gitaristi Keith Richards’ın kız arkadaşı Linda Keith ile tanıştı. Linda Keith, onu ilk önce The Rolling Stones’un menajeri Andrew Loog Oldham ve prodüktör Seymour Stein ile tanıştırsa da Andrew Loog Oldham ve Seymour Stein, Jimi Hendrix’in potansiyelini yeterli bulmayarak onunla çalışmak istemedi!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Filmekimi Başlıyor! Bizi Bizden Alacak Etkileyici 49 Festival Filmi

Jimi Hendrix şarkıları

Jimi Hendrix, 1966 yılında yine Linda Keith sayesinde The Animals’ın menajeri Mike Jeffery ile tanıştı ve The Jimi Hendrix Experience adlı grubu kurdu. Purple Haze adlı şarkılarıyla Avrupa’da ünlenen grup, daha sonra “Are You Experienced” adlı ilk albümlerinin çalışmalarına başladı. “Are You Experienced”, 12 Mayıs 1967 tarihinde İngiltere’de yayınlandı. Jimi Hendrix’in bu ilk albümü, Kanada ve ABD’de de sevildi; The Beatles’ın ardından uzun süre İngiliz müzik listelerinden inmedi.

Jimi Hendrix şarkıları

 

 

Monterey Pop Festivali ve Efsanevi Woodstock

Jimi Hendrix, “Are You Experienced”ın ardından 1967 yılında Axis; Bold as Love ve 1968’de Electric Ladyland’i yayınladı. Dünyanın en ünlü elektro gitaristlerinden biri oldu;

Jimi Hendrix şarkıları

The Doors’dan Jim Morrison ile beraber sahneye çıktı, Blues müziğin kralı B.B. King ile beraber doğaçlama (jam) seansları düzenledi. Grubu Jimi Hendrix Experience, 1969 yılında dağıldı. 18 Ağustos 1969 tarihinde düzenlenen, 500 binin üzerinde katılımcıyla o tarihe kadar yapılan en büyük festival olan Woodstock’a headline olarak çıktığında “Jimi Hendrix Experience” olarak takdim edilince, grubun dağıldığını hatırlattı müzikseverlere… Jimi Hendrix, Woodstock’ta grubun artık “Gypsy Sun and Rainbows” olarak yoluna devam edeceğini açıkladı. Festivalin son konserinde sahneye çıktı ve rock tarihinde adını sağlamlaştıracak iki saatlik bir performansa imza attı.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Yılbaşı Gecesinde Dinleyebileceğiniz Birbirinden Güzel Yılbaşı Şarkıları

Jimi Hendrix, Woodstock’un ardından büyük bir Avrupa turuna çıktı. Yüksek oranda alkolün kullandığı ilaçlarla tepkimeye girmesi sonucu hayatını kaybeden Jimi Hendrix, kız arkadaşı tarafından Londra’daki otel odasında ölü bulunduğunda tarihler 18 Eylül 1970’i gösteriyordu. Naaşı Seattle’a götürüldü, Washington’da defnedildi.

Jimi Hendrix şarkıları

 

 

2003 Yılında Rolling Stone’un Kapağında

Jimi Hendrix, Monterey Pop Festivali (16-18 Haziran 1967) ve efsanevi Woodstock Festivali ile de  rock müzik tarihinin unutulmazları arasına girmiş bir ikon… Hendrix, 2003 yılında ise rock müzik dergisi Rolling Stone tarafından “Tüm Zamanların En İyi Gitaristi” seçildi. Ölümünün üzerinden 49 yıl geçmesine karşın hala gitar virtüözlerinin ilham aldığı müzisyenlerde başı çekiyor. Lakapları; Müziğin Tanrısı, Müziğin Einstein’ıKirk Hammet, Joe Satriani gibi pek çok ünlü ismin de onun teknikleriyle gitarı öğrendiği, sevdiği başka bir gerçek. Bu arada 1967 yılında sahnede yaktığı ilk gitarın Londra’da düzenlenen bir müzayedede 346 bin Euro’ya satıldığını da not düşelim!

Jimi Hendrix Rolling Stone