https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/12/gianni-versace-kimdir_404.jpg

Haftanın Sanatçısı | Gianni Versace Bugün 2 Aralık Gianni Versace’nin doğum günü! Moda efsanesinin başarılarla ve aynı zamanda trajedilerle dolu hayat hikayesini masaya yatırdık!

İtalyan moda tasarımcısı, iş adamı, dev moda imparatorluğunun kurucusu… Tam adı Giovanni Maria Versace olan Gianni Versace’den söz ediyoruz. 2 Aralık, ünlü moda efsanesinin doğum günü. İlham verici kariyeriyle moda tarihinde yerini alan ve trajik bir şekilde hayatını kaybeden Gianni Versace, bugün yaşasaydı 73 yaşında olacaktı.

Gianni Versace kimdir

 

 

Terzi Bir Anne ile Finansçı Babanın Oğlu

2 Aralık 1946 tarihinde İtalya, Reggio Calabria’da dünyaya gelen Gianni Versace, 20. yüzyılın en yetenekli ve renkli tasarımcılarından. Terzi bir annenin, finansçı bir babanın oğlu. Günümüzde Versace İmparatorluğu’nu başarıyla yaşatan Donatella Versace dahil olmak üzere üç kardeşi var (Santo Versace ve Tina Versace).

Gianni Versace kimdir

Gianni Versace, çıraklığa çok küçük yaşta başladı; annesine değerler taşlar buluyor, yardımcı oluyordu. Kendi tasarımı olan kıyafetleri annesinin dükkanında satmaya başladı. Mimarlık eğitiminin ardından 25 yaşında moda tasarımcılığı alanında çalışmak için İtalya’nın moda başkenti Milano’ya taşındı. 70’li yıllarda geleceğin tasarımcısı olacağının sinyallerini veren Gianni Versace, ünlü şirketlerdeki yetenek avcılarının da radarına girdi. Süet ve deri koleksiyonlarında çalışmak için Complice firmasında işe başlayan Versace, daha sonra da kadınlara özel ilk koleksiyonuna imza attı. Aynı yıl erkek koleksiyonu da hazırladı.

Gianni Versace kimdir

 

 

George Michael’den Prenses Diana’ya Ünlü Müşterileri Oldu

Kendisini bir tasarımcıdan çok terzi olarak tanımlayan Gianni Versace; mini etek, tayt, büstiyer gibi seksi parçaları yeniden yorumladı. Madonna, Tina Turner, Tupac Shakur, Naomi Campbell gibi müzik ve moda dünyasının ünlülerini reklamlarında kullandı, dev bir moda imparatorluğu yarattı. Sahnede ve gündelik hayatta ise Versace’nin görkemli tasarımlarını kimler giymedi ki… Phil Collins, Bruce Springsteen, George Michael, Eric Clapton, Elton John, Michael Jackson, Prenses Diana, Prenses Caroline

Gianni Versace kimdir

1982’de tiyatro kostümleri tasarlamaya başlayan Gianni Versace; Ballet for Life, Judge Dredd, Shakespeare Shorts, Showgirls, Kika, Vacanzi di Natale, Cin Cin, As Long as It’s Love ve Miami Vice gibi pek çok film ve dizinin kostümlerine de imza attı. 1996 yapımı Catwalk filminde de rol alan ünlü tasarımcı, 1993 yılında Amerikan Moda Oscarı’nın, tiyatro kostümleriyle de Maschera D’Argento Ödülü’ne layık görüldü.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  2020'nin Moda Trendleri

Gianni Versace kimdir

 

 

Versace’nin Katili Andrew Cunanan, İntihar Etti

Bir süre iç kulak kanseriyle de mücadele eden Gianni Versace, 15 Haziran 1997 tarihinde, her sabah yaptığı gibi yürüyüşe çıktığı bir anda, Miami BeachFlorida’da silahla vurularak öldürüldü. Versace’nin katili Andrew Cunanan, cinayetten kısa bir süre sonra intihar etti.

Gianni Versace kimdir

Eylül 1997’de, Versace İmparatorluğu’nun yeni CEO’su Gianni Versace’nin kardeşi Santo Versace oldu. Kız kardeşi Donatella Versace ise tasarımların başına geçti. Yakın arkadaşı Elton John, 1997 tarihli “The Big Picture” adlı albümünü Gianni Versace’ye adadı.

Gianni Versace kimdir

Renkli ve seksi tasarımlarıyla her zaman ilgi odağı olan Gianni Versace’nin tasarımları; Almanya, Amerika, Japonya ve İngiltere’de müzelerde sergilendi. Rock and Royalty, The Art of Being You ve Men Without Ties adlı kitapları da olan ünlü modacı, Andy Warhol’den ve modern soyut sanattan da etkilenmişti.

Gianni Versace kimdir

 

 

Sıra Küçük Kız Kardeş Donatella Versace’de

En küçük kız kardeşi Donatella Versace, 1997 yılından bu yana moda imparatorluğunu başarıyla yaşatıyor. 1955 İtalya doğumlu olan Donatella Versace, Gianni Versace’nin sadece kız kardeşi değil; en yakın arkadaşı ve sırdaşıydı. Gianni Versace, Versace Blond adlı parfümü kardeşine adamış ve onun Versus markasını oluşturması için yanında olmuştu. Dönemin “rock’n roll” ruhunu yansıtan Versace Versus koleksiyonu da böylece doğdu. Abisinin ölümünden bir yıl sonra (1998) kendi haute couture koleksiyonunu (Versace Atelier) da tanıttı, sektörde adını sağlamlaştırdı. 2001 yılında “Versace Woman”ı satışa sunan Donatella Versace, markanın parfüm sayısını da artırdı.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  İftar Etkinliklerinizin Baş Tacı: İftar Yemekleri

Gianni Versace kimdir

Versace kalitesine popülerlik ve orijinallik katan Donatella Versace, abisi gibi müzik, sanat, eğlence dünyasının ünlü isimleriyle olan yakınlığıyla da gündemde. Donatella Versace; Madonna, Kate Moss, Ashton Kutcher, Britney Spears, Halle Berry, Lady Gaga gibi isimleri reklam kampanyalarında kullandı. Angelina Jolie’nin gelinliğini de tasarlayan Donatella Versace; 2000 yılında Jennifer Lopez’in Grammy Ödülleri gecesinde giydiği V dekolteli, yeşil renkli, ipek şifon Versace tuvaletiyle de günlerce manşetlerden düşmedi. Hatta bu ünlü tuvaleti, 2020 İlkbahar/ Yaz koleksiyonlarında tekrar konuştuk çünkü Jennifer LopezVersace defilesinin kapanışını yapmak üzere 2000’de giydiği ikonik tropik desenli ve derin dekolteli elbisesinin modern yorumuyla podyumda yeniden esti gürledi! Bu büyük sürpriz sayesinde VersaceMilano Moda Haftası’nın en çok konuşulan defilesine imza attı ve Donatella Versace bir kez daha markanın geçmişiyle olan sağlam bağını dünya aleme gösterdi.

Donatella Versace kimdir

Dünyanın en çok konuşulan, tercih edilen markalarından biri olan ve şu anda küçük kız kardeş Donatella Versace’ye emanet olan Versace’ye hayat veren Gianni Versace’nin, 2 Aralık doğum günü… Başarılarla dolu kariyeriyle ilham vermeye devam eden ünlü moda adamının doğum günü kutlu olsun!

 

 

Yakında zamanda tasarımcının hayatı The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story adıyla diziye çevirldi. Ryan Murphy imzalı yapım oldukça olay oldu. Hatta Donatella Versace, diziyi ve oyuncuları dava etti! Kardeşine saygısızlık olarak gördüğü bu dizi, her şeye rağmen tüm eleştirmenlerden tam not aldı.Gianni Versace kimdir