https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/01/edgar-allan-poe-kimdir_4.jpg

Haftanın Sanatçısı | Edgar Allan Poe Doğum günü 19 Ocak olan “Gotik Edebiyat”ın ünlü ismi Edgar Allan Poe hakkında tüm merak edilenler… işte karşınızda Haftanın Sanatçısı: Edgar Allan Poe

“Polisiye Edebiyat”ın babası Edgar Allan Poe, 19 Ocak 1809 tarihinde ABD Boston, Massachusetts’te dünyaya geldi. Ardında pek çok öykü ve makale bırakan Poe, yoksulluk ve hastalıkla mücadele ederek zor bir hayat sürdü. Edgar Allan Poe kimdir? Edgar Allan Poe’nun eserleri nelerdir? Edgar Allan Poe’yu 19 Ocak doğum gününde anıyoruz!

Edgar Allan Poe kimdir hayatı

Edgar Allan Poe’nun anne ve babası profesyonel oyuncuydu. Üç kardeştiler ve hiç de kolay olmayan bir çocukluk geçirdiler. Babası evi terketti, annesi ise veremden hayatını kaybetti. Annesi öldüğünde, Edgar Allan Poe henüz bir yaşındaydı ve tüccar John Allan ve eşi Frances Allan tarafından evlat edinildi.

Edgar Allan Poe kimdir hayatı

 

 

Üniversiteyi Bıraktı, Ailesinden De Uzaklaştı

Virginia Üniversitesi’nde antik ve modern diller üzerine eğitim gören Edgar Allan Poe; alkol, kumar ve borçları yüzünden eğitimini yarıda bıraktı. Gazete yazarlığı ve katiplik yapan Poe, ona annelik yapan Frances Allan’ın 1829 yılında ölmesi ve babası John Allan ile anlaşmazlıklarından dolayı evden uzaklaştı. Orduda da görev yaptı ama buradan da atıldı. Dergilerde öyküler, eleştiriler ve şiirler yazarak hayatını kazanmaya başlayan Edgar Allan Poe; Baltimore, Richmond, New York, Philadelphia gibi kentler ile İngiltere, İskoçya ve İrlanda gibi birçok ülkede yaşadı.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Haftanın Sanatçısı | Joaquin Phoenix

Edgar Allan Poe kimdir hayatı

İlk kitabı “Timurlenk ve Diğer Şiirler”i, “Bir Bostonlu” adıyla yayımladı (1827). Poe’nun ikinci kitabı Al Aaraaf, Tamerlane and Minor Poems’in (Araf, Timurlenk ve Önemsiz Şiirler) yayımlandığı yıl ise 1829. Ardından 1831’de, Poems (Şiirler) adlı üçüncü kitabı geldi. “M.S Found in a Bottle” (Şişedeki Mesaj) öyküsü ile “The Baltimore Saturday Visitor”ın yarışmasını kazandı (1833) ve Godey’s Lady’s Book’ta yayımlanan “The Visionary” (Vizyoner) öyküsü sayesinde de ünlendi. Oysa ki Edgar Allan Poe, uzun yıllar boyunca İngiltere’de de ABD’de de eleştirilmiş; yok sayılmıştı.

Edgar Allan Poe kimdir hayatı

Edgar Allan Poe; gotik, polisiye, bilim kurgu gibi türlerde öyküler ve şiirler kaleme aldı; diğer yazarların da önünü açtı. Jules Verne, Edgar Allan Poe’nun Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü” adlı romanının devamı olarak kabul edilen “Buzlar Sfenksi” romanını kaleme alırken Poe’nun “Nantucketlı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü” romanı; David Morrell, Arthur Conan Doyle, Henry James, B. Traven gibi önemli yazarları da etkiledi.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Haftanın Sanatçısı | Madonna

 

 

Sherlock Holmes’a İlham Veren “Dupin”in Yaratıcısı

“Polisiye Edebiyatın Atası”, “Gotik Edebiyat’ın Mimarı” Edgar Allan Poe’nun yarattığı “Dupin” adlı öyle bir karakter var ki polisiye kurgunun dedektifleri için adeta “temel” niteliğinde. Akıl yürütme konusunda son derece yetenekli olan “Auguste Dupin”, Hercule Poirot ve Sherlock Holmes gibi karakterlere de ilham vermiştir. Poe’nun gizem ve polisiye denilince ilk akla gelen isimlerden biri olmasının nedeni de budur.

Edgar Allan Poe kimdir hayatı

Kuzgun” (1845) ve “Annabel Lee” (1849) gibi şiirleriyle de tanınan Edgar Allan Poe; hayatı boyunca yoksulluk, hastalık ve alkolle mücadele etmesine karşın pek çok esere imza atmıştır. 1847’de eşini veremden kaybeden Poe, 3 Ekim 1849’da Baltimore’da bir kaldırımda bulundu. Poe, 7 Ekim 1849’da ise hayatını kaybetti. Dönemin gazetelerinde Poe’nun ölüm sebebi olarak “beyin iltihabı”, “beyin tıkanıklığı” yazılsa da ünlü yazarın ölüm sebebi hala bir muamma.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Haftanın Sanatçısı | Abdulla Elmaz Kimdir?

Edgar Allan Poe kimdir hayatı

Doğum günü 19 Ocak olan Edgar Allan Poe’nun başlıca eserlerini şöyle sıralamak mümkün: Kuzgun, Kara Kedi, Annabel Lee, Kuyu ve Sarkaç, Dedektif Auguste Dupin Öyküleri, Oval Portre, Morgue Sokağı Cinayeti, Usher Evinin Çöküşü, Altın Böcek, Kızıl Ölümün Maskesi, Çanlar. Edgar Allan Poe’nun Morgue Sokağı Cinayeti eserinin de ilk dedektiflik öyküsü kabul edildiğini de ekleyelim. 1849 yılında hayata veda eden ABD’li öykücü, eleştirmen, şair ve yayıncı Edgar Allan Poe’nun “isimsiz” mezarı ise Baltimore’da, Westminster Mezarlığı’nda.

Edgar Allan Poe kimdir hayatı