https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/03/evde-planli-calisma_10-1280x854.jpeg

Evde Çalışanlar İçin 5 Adımda Planlı Çalışma Virüsten korunmak için uygulanan protokollerden biri de evden (home office) çalışmak. Pek de alışık olmadığımız bu çalışma düzenine nasıl adapte olabiliriz?

Tüm dünyanın tek güncel konusu: Corona virüsü! İhtiyacımız olmadıkça evden çıkmıyor, yaşam alanlarımızın hijyenine maksimumda önem veriyor, gelecek için kaygılanıyor ve bunlar olup biterken evdeki çalışma düzenine alışmaya çalışıyoruz. Bazen odaklanamıyoruz, bazen bitirmemiz gereken işleri uzun saatlere yayıyoruz ve bu ‘ne yapacağımızı bilmeme hali’ yüzünden gün bittiğinde yapmamız gereken işlerin çoğunu yapmadığımızı fark ediyoruz. Tek yapmanız gereken derin bir nefes almak ve sizin için hazırladığımız 5 adımda planlı çalışma evrelerini evde çalışma ritüeliniz haline getirmek!

Evde planlı çalışma

 

Adım 1: Genelden özele, büyükten küçüğe

Bu zor dönemde verimli bir çalışma şekli oluşturabilmeniz için en önemli öncelik ‘ikna olmak’. Eğer evde geçireceğiniz günü, saatleri verimli bir şekilde yürütmeye ikna olursanız, her şeyin üstesinden gelebilirsiniz. Evet kabul ediyoruz, büyük bir stres halindeyiz ve devamlı olarak “Ne uğruna çalışıyorum?” sorusunu kendimize soruyoruz. Öncelikle bu soruya odaklanın ve yaptığınız işlerin, şirketinize ve markanıza kattığı artıları, yararları düşünün. Şirketiniz belki siz olmadan da ayakta durabilir ama önemli olan bu değil. Asıl önemli olan, siz şirkette var olduğunuz sürece şirketiniz ne kazanacak? Kendinizi bu soru üzerinden motive ederek verimli ve planlı çalışmaya rahatça adapte olabilirsiniz. Böylesi zor bir dönemde yapacaklarınız şirketin hayatını kurtarabilir, bunu daima hatırlayın!

Evde planlı çalışma

Bu soruları kendinize sorup, kendiniz için makul cevap verdiyseniz planlama etabına geçebiliriz! Oturduğunuz sandalyeden kalkın ve çalışma alanınızı gözetleyin. Ekranınız, klavyeniz, notlarınız, kahve fincanınız… hepsi bir bütün haline geldiğinde çalışabileceğiniz bir ortam oluşuyor. Şirketiniz için de kafanızın içerisinde sandalyeden kalkın ve şirkete uzaktan bakın. Birimleri, yaptıkları işleri, sizin yaptıklarınızı ve diğerlerini… ‘büyük resim’ (big picture) olarak adlandırılan bu method sayesinde içerisinde bulunduğunuz yapıyı anlamanız kolaylaşacak ve birey olarak şirketin büyük resmine nasıl katkıda bulunduğunuzu ya da bulunabileceğinizi rahatça görebileceksiniz.

Evde planlı çalışma

Sorular soruldu, resimler görüldü… şimdi sıralama zamanı! Kendi iş planınızı genelden özele şekilde sıralayın. Hayır hayır, bugün atmanız gereken o mail sırasından bahsetmiyoruz, şirketin asıl amacını, sizin bu asıl amaca kattığınız artıları, yaptığınız işlerin toplu başlıklarını ve bu dönemde yapabileceklerinizi listelemelisiniz.  “Ben stratejist miyim kardeşim?” demeyin, şirketin bünyesindeki her birey, kendi işinin patronu ve aynı zaman stratejistidir. Büyük resim içerisinde kendi konumunuzu gördünüz ve bu düzlemde bir sıralama oluşturdunuz, şimdi diğer adıma geçebilirsiniz!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Ölmeden Önce Görmeniz Gereken UNESCO Mirasları

 

 

Adım 2: Verimli Saatler Enstitüsü

Hep evdeyiz diye tüm günü işe ayıracak değiliz ya! Nasıl ki ofiste mesai saatlerimiz var, evde de kendimiz için bir mesai düzeni oluşturmamız şart. Her konuda olduğu gibi burada da durumun olumlu taraflarına bakacak ve bizim için en verimli zaman çizelgesini oluşturacağız. Sabah kalkıp apar topar hazırlanıp çıkmak yok, trafikte ya da toplu taşımada sıkışmak yok. Çalışma alanınız yatağınıza maksimum 30 saniye uzaklıkta ve istediğiniz her saat ofisiniz elinizin altında! Şimdi sırada, verimli saatleri keşfetme zamanı. Sizin için günün verimli saatleri neler? Hiç denememiş olsanız bile sabah 6.00-12.00 saatleri arası diliminin genel-geçer en verimli dönem olduğu araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçek. “Yok ben yapamam” diyorsanız da sıkıntı yok, sizin verimli saatlerinize odaklanın! Aşağıya sıralayacağımız 4 saatlik dilimlemelerden sizin için en verimli olanı seçin.

1-06.00-10.00

2-10.00-14.00

3-14.00-18.00

4-18.00-22.00

5-22.00-02.00

 

Yapılan psikolojik testlerde zaman dilimleri 4 saatlik periyotlara bölünür çünkü kişisel verim gün içerisinde maksimum 4 saatte aktif olabilir. Sıkı iş dönemlerinde bu saatin 8’e çıktığını görmüşsünüzdür muhakkak ancak her gün 8 saat süper verimli çalışmak ne yazık ki mümkün değil. O yüzden sizin için en verimli aralığı seçin ve yapmanız gereken önemli ve odak gerektiren işleri bu dilimde yapın. Sadece bu çalışma stili bile evde iş yapış veriminizi büyük ölçüde arttıracak. Dilim de tamamsa sıradaki adıma geçebiliriz!

Evde planlı çalışma

 

Adım 3: Periyodik Ayrımlar

Kolay gibi gözüken ama hiç de kolay olmayan adımlardan sonra üçüncü adıma geldiniz, tebrikler! Şimdi gerçek zamanlı bir ‘to do list’ çalışmasına başlayabiliriz. Bu süreç için özel belirlenmiş hedefleriniz ya da hali hazırda süre gelmiş hedefleriniz olabilir. İkisi de yoksa işiniz için kendi hedeflerinizi oluşturabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bu dönemde yapacaklarınız şirketinizin hayatını kurtarabilir. Bu hedefi içerisinde bulunduğunuz aya yansıtın ve aylık hedefinizi net bir şekilde oluşturun. Sonrasında bunu eşit şekilde haftalara ayırın. Aylık ve haftalık bölümleme çok kolay bir işlem değil, bunun farkındayız ancak günlerinizi en verimli şekilde planlamanız için bu kısım oldukça önemli. Artık günlük planlamaya geçebiliriz! Günü saatlere böldüğünüz ve verimli olduğunuz dilimleri bildiğiniz için günlük planlama tahmininizden daha kolay oluşacak. Bugünden, bir sonraki günün planlamasını yapmak şevkinizi arttıracak ve yapacağınız işleri kafanızda kurgulamanızı kolaylaştıracak. İlk 3 adımda planlamanızı oluşturduk, sonraki 2 adımda planlamadan maksimumda verim almanıza yardımcı olacak önerilerde bulunacağız.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Centilmenlere Özel Dünyanın En Pahalı 5 Saati

Evde planlı çalışma

 

Adım 4: İş Önceliği

Herkesin bildiği ancak çoğumuzun çalışırken es geçtiği bir adım ‘iş önceliği’. Aylık, haftalık ve günlük to do list’ler oluşturdunuz ve önemli işlerinizi verimli saatlere denk getirdiniz. Bunu yaparken işinizle ilgili öncelikleri de kurgulamanız gerekiyor. Bu konuda aksama yaşamamızın asıl nedeni, çoğumuzun odak sorunu yaşıyor olması. Önünüzde, önceliklerinize göre belirlediğiniz to do list olduğu sürece, kaybolmayı hissettiğiniz anlarda sizi dürtecek bir yardımcı edinmiş olacaksınız. Kağıdı sevmiyor, dijital ekrana bayılıyorsanız bu konuda çok basit şekilde tasarlanmış uygulamaları kullanabilirsiniz. Bunlardan en iyileri: MinimaList, Do!, Productive, Plan ve Evernote

Evde planlı çalışma

 

Adım 5: İS-TİK-RAR!

Evet evet biliyoruz, aşılı banel bir adım. Ama bu planlamayı istikrarlı bir şekilde sürdürmediğiniz sürece, ne yazık ki yapmanızın bir anlamı kalmayacak. Bu planlama ile kendinize sadece 4 gün süre tanıyın, çalışma disiplin ve veriminizin ne kadar arttığını görünce vazgeçemeyeceksiniz! Tüm dünyayı etkisi altına alan bu salgının en kısa sürede çözümlenmesini diliyoruz, verimli çalışmalar!

Evde planlı çalışma