https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/03/cilt-bakim-onerileri_2.jpg

Evde 5 Adımda Etkili Cilt Bakımı Temiz havadan mahrum kalan, stresli anlar nedeniyle yıpranan cildinizi 5 adımda yenileyin!

Kendimizi dış etmenlerden korumaya çalıştığımız bu günlerde evde kalmaya devam ediyoruz. Yaşanan tüm gelişmeleri anında takip ediyoruz ve tüm dünyada gerçekleşen olaylar kimi zaman stresli, kimi zamansa geleceğe umutla bakmamıza neden oluyor. Kendimizi izolasyona alıştırmaya çalışıyoruz çünkü bu deneyimlediğimiz ve alışık olduğumuz bir durum değil. Siz ne kadar alışık değilseniz, bu kadar süre kapalı yerde kalmaya cildiniz de alışık değil. Cildinize iyi gelecek evde 5 adımda etkili cilt bakımını sizler için derledik! Adımlar esnasında önerdiğimiz tüm ürünleri online olarak temin edebilirsiniz.

Evde cilt bakımı

Kendinize uygun ürünler seçmeden önce ilk yapmanız gereken kendi cildinizi iyi tanımak. Bunun için de cilt tipinizi bilmeniz şart. Dört çeşit cilt tipi bulunur: kuru, normal, karma ve yağlı. Eğer cildinizde genel bir kuruluk varsa ve nemlendirmediğiniz zamanlarda pul pul dökülmeler yaşıyorsanız kuru cilt tipine sahipsiniz demektir. Temizleme evresinde mutlaka hassas ciltlere uygun ürünler seçmelisiniz, hatta temizleyicilerde dahi nemlendirici özellikli ürünler seçmenizde fayda var. Esnek ve yumuşak bir cilde sahipseniz, ince gözenekleriniz varsa ve yüzünüz pembe görünüme yakın ise normal cilt tipine sahipsiniz demektir. Cildin kötü şartlara en kolay adapte olduğu bu cilt tipi, her tipte olduğu gibi neme ihtiyaç duyar. Normal ciltteki en büyük artı, çoğu cilt bakım ürününü kullanabilmesidir. Eğer yüzünüzde T bölgeniz (burun ve alın kısmı) yağlı, yanaklarınız kuruya dönükse karma cilt tipine sahipsiniz demektir. T bölgenize ekstra bakım sağlamalısınız çünkü nem ve lipitler yani yağlar yüzünüzün belli bir bölgesinde toplanır ve bu durum T bölgesinde devamlı olarak akneye ve lekelere neden olabilir. Cildinizin nem dengesini koruyacak ürünler tercih etmelisiniz. Son cilt tipimiz olan yağlı cilt tipi, en sorunlu cilt olma özelliğine sahiptir. Yüzünüzün tümü yağlıysa bu tip içerisinde yer alıyorsunuz demektir. Devamlı ve devamlı olarak cildinizi temizlemeli ve cildinizi yağlandırmayan nemlendiriciler tercih etmelisiniz. Aksi takdirde siyah nokta ve sivilce sorunu kaçınılmaz!

Evde cilt bakımı

 

1. Adım: Cilt Temizliği

Farklı hava koşulları nasıl cildimizi olumsuz etkiliyorsa, uzun süre aynı ortamda kalmak da cildimize iyi gelmiyor. Evde kaldığınız dönemde strese bağlı sivilce sorunları yaşayabilir, alışık olmadığınız şekilde yağlanma gözlemleyebilirsiniz. Tüm bu olumsuzluklardan kurtulmanın temel adımı etkili bir cilt temizliği! Bunun için cildinize nazik davranan seçimlerde bulunmalısınız çünkü bir süre daha aynı ortamda kalacağınız ve cildimizin bu durumu kabullenmesi için devamlı olarak yatıştırılmaya ihtiyacı var. Hassas ciltlerin de rahatlıkla kullanabileceği cilt temizleyicilerini listeledik.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Yılbaşı Makyajınıza Bambaşka Bir Boyut Katacak 10 Makyaj Ürünü Önerisi

Origins Ginzing Scrub Cleanser

Evde cilt bakımı temizleyici jel

 

Dr. Jart+ Dermaclear Micro Foam

Evde cilt bakımı temizleyici jel

 

ZIAJA Manuka Akneli Cilt Temizleme Jeli

Evde cilt bakımı temizleyici jel

 

Avene Cleanance Karma ve Yağlı Ciltler İçin Temizleme Jeli

Evde cilt bakımı temizleyici jel

 

Bioderma Sensibio Foaming Jel

Evde cilt bakımı temizleyici jel

 

 

Adım 2: Tonik

Cildinizi jel ile temizledikten sonra %100 temiz bir cilde sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, üzgünüz ki yanılıyorsunuz. Bir pamuk ped yardımıyla yüzünüzü tonikleyin ve pede tekrar bakın, bembeyaz bir manzarayla karşılaşmanız neredeyse imkansız. Bu nedenle günlük olarak temizleme sonrası tonik işlemini mutlaka uygulamalısınız. Hepimiz muzdarip olduğu gözenek sorununa en iyi çözüm de toniklerdir.

SCINIC Sparkling Pore Tonik

 

NUXE Lotion Tonique Tonik Losyon

 

ZIAJA Acai Meyvesi Özlü Tonik

 

Clinique Clarıfyıng Lotıon Arındırıcı Losyon 4 Tonik

 

 

Adım 3: Serum

Serumlar, temizleme sonrası ve nemlendirme öncesi etapta kullanılan, cildinize maksimumda etki edecek içerikler barından ve kolayca emilen cilt bakım ürünleridir. Maskelerin aksine her gün kullanabilirsiniz ve devamlı şekilde kullandığınızda etkisini hızlıca görebilirsiniz. Farklı cilt problemleri ve nem ihtiyacı için tercih edebileceğiniz serumlar, aynı zamanda nemlendiricinizin cildinizde daha iyi emilmesine ve kullandığınız ürünlerden maksimum fayda sağlamanıza katkı sağlayacak.

SKIN&LAB – Dr. Color Effect : Red Serum

 

FRUDIA Blueberry Hydrating Serum

 

Estee Lauder Advanced Night Repair Yaşlanma Karşıtı Gece Serumu

 

PURE BEAUTY Urban Shield Moist Boost Ampoul

 

 

Adım 4: Nemlendirici

Hepimizin en fazla bilgiye sahip olduğu adım olan nemlendiricilerle ilgili bilmeniz gereken altın kural, cilt tipinize uygun ürünü seçmek. Karma cilt tipine sahipseniz ve seçtiğiniz ürünün üzerinde karma cilt tipine uygun yazıyor diye o ürünün yüzde yüz size uygun olduğu anlamına gelmiyor. Yüzünüzdeki genel yağlanma durumunu düşünün ve bu yağlanma üzerine ürünler seçmeye çalışın. Eğer karma ve yağlı cilt tipine sahipseniz yağlı nemlendiricilerden muhakkak uzak durmalısınız! Su bazlı nemlendiriciler bu etapta imdadınıza yetişecek ve yüzünüzü yağlandırmadan istediğiniz neme kavuşmanızı sağlayacak.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  INFLOW Ödülleri 30 Ekim'de Sahiplerini Bulacak!

Kiehl’s Ultra Facial Cream

Evde cilt bakımı

 

Origins Make Difference Plus+ Rejuveating Treatment

Evde cilt bakımı

 

NIP+FAB Teen Skin Nemlendirici Krem

 

COSMED Atopia Bariyer Yenileyici ve Koruyucu Nemlendirici Krem

 

Bioderma Atoderm Cream

 

 

Adım 5: Maskeler

Günlük yapacağınız 4 adım sonrası, haftanın 2 ya da 3 günü maske kullanabilirsiniz. Maske kullanmaya alışık değilseniz kağıt maskelerden başlayabilirsiniz. Kağıt maskeler, genellikle nem oranı yüksek ürünlerdir ve cildiniz pH dengesini korumasına yardımcı olur. Özellikle duştan sonra sıcaklıktan dolayı gözeneklerimiz açılır ve kullandığımız ürünlerin etkisi cildimize daha iyi nüfuz eder. Uyku esnasında tüm vücudumuz yenilenmeye başladığı için uyku maskeleri, sabah uyandığınızda dinlenmiş ve yenilenmiş bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Hepimizin aşina olduğu kil maskeleri de oldukça yararlıdır ancak haftada birden fazla kullanmanız önerilmez.

FRUDIA Pomegranate Nutri-Moisturizing Maske

 

Dr. Jart+ Shake & Shot Rubber Nemlendirici Maske

 

Nuxe Arındırıcı Kil Maske – Insta-Masque Purifying Mask

 

Laneige Water Sleeping Mask

 

 

Bonus: Asitler

İzolasyon sürecinde tam anlamıyla güneşe maruz kalmadığımız için asit kullanmayı deneyebilirsiniz evet ancak cildiniz bu kadar süre kapalı ortamda kalmaya alışık olmadığı için ne reaksiyon göstereceğini bilemezsiniz. Bu dönemde asit yardımıyla cildinizi yenilemeye kesin kararlıysanız yüzdesi düşük asit içeriğe sahip ürünler tercih etmenizde fayda var ki herhangi bir reaksiyonda minimumda sıkıntı yaşayın.

The Ordinary Lekeli Ciltler için Lactic Acid 10%