https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2018/07/etkinliklerde-yeni-trend-drone_35453-1.jpg

Etkinliklerde Biri Bizi Gözetliyor: Drone Devrimi! Drone son yılların en moda oyuncağı ve özellikle büyük etkinlerde sıkça karşımıza çıkar oldular. Drone'un etkinliklerdeki farklı rollerini birlikte keşfedelim!

Son yıllardaki teknoloji trendlerinden birisi olan drone’lar, her türlü etkinlikte çok farklı amaçlarla kullanılmaya ve günden güne daha fazla yaygınlaşmaya devam ediyor. İç mekanlarda gerçekleştirilen konferanslardan, açık hava festivallerine kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan drone’lar eğlence, tanıtım, güvenlik ve daha fazlasını sunarak etkinlikler için benzersiz fırsatlar yaratıyor! Peki ya drone’u etkinliklerinizde hangi yollarda kullanacağınızı biliyor musunuz? Gelin birlikte keşfedelim!

Drone son yıllarda her türlü etkinlikte sıkça kullanılıyor

Drone’lar etkinliklere heyecan verici bir katkı sunabiliyor fakat sadece moda olduğu için etkinliğinize drone ekleme tuzağına düşmeyin! Gerçek şu ki, drone’lar etkinliğinizin stratejik bir unsuru değilse, katılımcıları gerçekten rahatsız edebilir ve faydadan çok daha fazla zarara yol açabilirler. Aman dikkat!

Drone etkinliklerde yanlış şekilde kullanıldığında felakete neden olabilir

Öncelikle mekanın drone’lara izin verdiğinden ve etkinliğinizin yapılacağı alanın bir insansız hava aracını uçurmak için gereken boşluğu sağlayabileceğinden emin olun. İç mekan etkinlikleri için özellikle tavan yüksekliğini; iç veya dış mekanda drone’un uçuş güzergahında bulunan pankartlar, aydınlatmalar ve ekranları hesaba katarak drone kullanıp kullanmayacağınıza karar vermelisiniz.

Drone etkinlikler için belirli adımlara karar verildikten sonra kullanılmalı

Türkiye’de yasalar gereği 500 gram ve üzerindeki ağırlıkta olan drone’ların kullanımına izin veriliyor ve yalnızca drone kullanım ehliyeti olan kişiler tarafından kullanılabiliyorlar. Bu nedenle etkinliğiniz için drone kullanmayı düşünüyorsanız, yasal düzenlemeleri dikkatlice incelemeniz gerekiyor.

Drone'u etkinliklerde kullanmak için yasal izne ihtiyacınız var

 

 

Etkinliklerde drone kullanım alanları neler?

Drone etkinleriniz için bir çok farklı kullanım alanına sahip cihazlar

Drone’ların sadece fotoğraf ve video çeken aygıtlar olduğunu düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz. Drone’lar sayesinde çok daha fazlasını yapabilir ve etkinliğinize artı katarak misafirlerinizin beğenisini kazanabilirsiniz.

Drone kullanımının bir çok farklı türü var

 

 

Fotoğraf

Drone’lar, etkinlikleriniz sırasında gerçek zamanlı etkileşim sağlayan, sosyal medyada paylaşabileceğiniz havadan muhteşem kareler çekebilir. Ayrıca, etkinliğinizden önce, tanıtım amacıyla kullanabileceğiniz mekan fotoğrafları çekebilir. Bu görüntüleri blogunuzda, bülteninizde, bilet satış sayfanızda ve sosyal medya profilinizde etkinliğinize olan ilgiyi arttırmak için paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımlarınız, etkinliğiniz için daha yüksek etkiye sahip bir sosyal medya pazarlaması yapmanıza olanak tanıyacak!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Yeni Nesil Dijital İş Kolu: Instagram Filtreleri

Drone etkinlikleriniz için mükemmel fotoğraflar çekmenizi sağlayabilir

Yapılan etkinlik her sene tekrarlanan formatta ise, bu fotoğrafları gelecek etkinlikler için de kullanarak tanıtımınızı yapabilirsiniz. Örneğin bir festival etkinliğinin önceki yılki drone ile çekilmiş görüntüleri, etkinliğin büyüklüğünü ve toplam enerjisini yansıttığı için bir sonraki yıl gerçekleştireceğiniz festival için iyi bir tanıtım aracına dönüşebilir.

 

 

Video

Drone’lar, etkinlikleri havadan kayda alarak benzersiz görüntüler elde etmenizi sağlar. Bu panaromik görüntüler muazzam bir etkiye sahipler ve gelecek etkinlikleriniz için iyi bir pazarlama aracına dönüşebilir.

Drone ile video çekimi

Drone’lara yerleştirilen balık gözü ile gerçekleştirdiğiniz etkinliğin büyüklüğünü daha fazla ortaya koyabilirsiniz. Bu teknikle başlayan ve bahsettiğimiz teknikler ile devam eden, Marche Event’in paylaştığı videoya göz atalım!

Aspendos Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşen IMWF 2018’in drone ile çekilmiş videosu işin büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

 

 

Düğün Filmleri

Drone düğün çekimleri için oldukça iyi bir alternatif

Drone özellikle düğün filmleri için biçilmiş kaftan. Son yıllarda fotoğraf ve düğün filmleri için dış çekimi tercih eden çiftlere mükemmel kareler sunmak drone ile son derece mümkün!

Düğün çekimlerinde drone kullanımı

 

 

Gerçek zamanlı veri akışı

Drone ile gerçek zamanlı veri akışı sağlayabilirsiniz

Drone’lar ile çektiğiniz videoları internet üzerinden canlı yayınlamak, daha geniş kitlelerle buluşmanıza olanak sağlar. Drone’lar hareketli videolar çekebildiği için çekilen videoları canlı akışta izleyen seyirciler kendilerini etkinliğin bir parçası gibi hissedecekler!

 

 

Gözetim ve güvenlik

Drone’lar aynı zamanda mobil güvenlik kameraları olarak kullanılabilir. Drone görüntülerini takip eden personel sayesinde uygunsuz ya da katılımcılar için tehlike oluşturabilecek bir duruma hızlıca müdahale edebilirsiniz. Bir sorun tespit edildiğinde drone pilotu bunu hedefleyip, takip edebilir. Böylece etkinliğinizde oluşacak olası problemlerin önüne hızlıca geçmiş olursunuz.

Drone ile etkinliklerinizin güvenliğini de sağlayabilirsiniz

 

 

Lojistik izleme

Dronları gözetim ve güvenlik için kullanabileceğiniz gibi etkinlik mekanı bunları lojistik izleme için de kullanabilir. Örneğin etkinlik otoparkını ya da etkinlik girişlerini izlemeniz sayesinde trafikteki yoğunlaşmayı ya da sırada bekleyenleri görebilir ve zamanında müdahale ederek ilgili alana ek personelinizi sevk edebilirsiniz! Böylece misafirlerinize etkinlik öncesi herhangi bir stres yaşatmadan, alana ulaştırabilirsiniz.

Drone sayesinde etkinlik öncesi trafik akışını ve diğer güvenlik

 

 

Mobil erişim noktası

Drone’lar hotspot mobil erişim noktaları olarak kullanılabilirler. Eğer etkinliğinizin daha iyi bir internet bağlantısına ihtiyacı varsa drone ile hotspot oluşturabilir ve katılımcılarınızın etkinliğe ilişkin çektikleri fotoğraf ve videoları facebook ya da instagramdan kolaylıkla paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Drone'u mobil erişim noktası olarak da kullanabilirsiniz

 

 

Görsel şov

Drone’ları kullanarak etkinliğiniz için muhteşem görsel şovlar hazırlayabilirsiniz.  Özellikle drone’larla hazırlanmış ışıklı şovlar düzenlediğiniz etkinlikler, katılanlara unutulmaz anlar yaşatabilir.

Birden fazla drone ile gerçekleşen görsel şov

Çin’de 1000’den fazla drone ile yapılmış şovu izleyerek drone’larla yapılabilecek görsel şovlar hakkında fikir edinebilirsiniz.

 

 

Sınırları zorlayın!

Drone kullanımı açısından sınırları zorlamak da mümkün. Tıpkı 2018 Şubat ayında gerçekleşen Milano Moda Haftasında Dolce & Gabbana, bir ilke imza atarak çantalarını modeller yerine drone’lara taşıtması ve izleyenlere büyülü dakikalar yaşatması gibi!

Siz de etkinliklerinizde sunmak istediğiniz ürünleri drone ile misafirlerinize sergileyebilirsiniz! Etkinlikleriniz için daha farklı alternatiflerden haberdar olmak için sağ tarafta bulunan e-bülten aboneliğine mailinizi bırakabilir, her yeni yazıyı ilk siz okuyabilirsiniz!