https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/02/etkinlik-sektörune-ilham-olan-markalar_4-1280x853.jpg

Etkinlik Sektörüne Yön Veren Dünyaca Ünlü Markalar Etkinlik sektörünün esin kaynakları. Dünyaca ünlü markaların ilham verici gösterilerinin etkinlik tasarımlarına yansıması. Ünlü markalardan öğrendiklerimiz

Etkinlik sektörü trendleri takip ettiği sürece canlılığını koruyan bir dünya. Etkinlik tasarımının özünde yenilik, değişim ve özgünlük var. Bu üç altın kural ise bütün gözlerin son trendlere çevrilmesinin temel nedeni. Trendleri de dünyaca ünlü markalar, daha doğru bir ifadeyle küresel markalar yaratıyor ve yönlendiriyor. Moda, dekorasyon, teknoloji ya da otomotiv, hangi alanda olursa olsun küresel markaların yarattığı etki büyük ve etkinlik sektörünün en önemli ilham kaynağı da burası.

Etkinlik sektörüne yön veren markalar

Peki bu kaynak nasıl işliyor, markalar ile etkinlik sektörü arasında nasıl bir akış var? Bu sorunun yanıtı için marka kavramına dönüp bakmak gerekiyor. Marka, farklı tanımları olan bir kavram, fakat etkinlik sektörü olarak bizi ilgilendiren tanım şu: marka, bireyin satın aldığı üründen elde ettiği tatmini oluşturan özelliklerin tümü. Küresel marka ise kültürel ve coğrafi sınırları yıkmış, tüm dünyada insanlar için ortak bir tatmin ve dil üretebilmiş markaları tarif ediyor. Etki güçleri olağanüstü. Sahip oldukları stilleri farklı trendlerle yeniden, yeniden, yeniden üretiyorlar. Gösteriler, sunumlar, tanıtım etkinlikleri, görseller, her şey cesur, kararlı ve özgün. İşte hem yarattıkları bu etki hem de etkiyi yaratırken kullandıkları araçlar, etkinlik sektörü için ilham kaynağı oluyor. İşte etkinlik sektörünün ilham kaynağı önde gelen küresel markalar.

Etkinlik sektörüne yön veren markalar

İlham verip ilham almak: Louis Vuitton 

Etkinlik sektörünü en çok etkileyen küresel markalardan birisi Louis Vuitton. Oldukça güçlü bir stile sahip olan bu marka dekor tasarımlarıyla sektörü etkiliyor. Ayrıca yılbaşı, sevgililer günü gibi global ritüeller diye adlandırdığımız özel günler için yaptığı mekan tasarımları da heyecanla karşılanıyor.

etkinlik_sektorune_yon_veren_dunyaca_unlu_markalar

Bunun yanında kurumsal kutlamalar için yaptığı cesur ve logo merkezli çalışmalardan etkilenmemek de mümkün değil. Örneğin Louis Vuitton’un New Bond Street şubesini kutlamak için binanın dış cephesine yaptığı havai fişek hissi veren kütlesel çalışma, pek çok etkinlikte fon tasarımlarına ilham oldu.

https://uk.louisvuitton.com/eng-gb/homepage

Louis Vuitton, küresel marka olmasını kendi stillerini de güçlü şekilde sürdüren dünyaca ünlü tasarımcılarla çalışmasına borçlu. Laura Baldassari, Alberto Biagetti, Andre Fu, India Mahdavi gibi tasarımcılardan aldığı ilham ile çalışmalarını biçimlendiriyor. Kısacası ilham verdiği kadar, ilham alıyor, esin kaynaklarını genişletiyor. Küresel bir marka olmasını bu yelpazeye borçlu gibi…

etkinlik_sektorune_yon_veren_dunyaca_unlu_markalar

 

Stilleri buluşturmak: Maison & Objet

Paris’te iki yılda bir düzenlenen ticari bir fuar, Maison & Objet. Temel tasarım odağı ev ve obje, bir başka deyişle yaratıcılık alanı son derece geniş, ürün alanı sınırsız. Sadece 2019 Maison & Objet’e 65 farklı ülkeden 2.910 marka katıldı, fuar 84.236 kişi tarafından gezildi. Her sene farklı bir tema çerçevesinde gerçekleşen bu olağan üstü fuar yeni kurulmuş markalardan dünyaca ünlü markalara kadar kültürel çeşitliliğin sergilendiği, gelenekçi yaklaşımlardan avangart stillere kadar müthiş bir yaratıcılık kaynağı. Kısacası stil üreten ve stilleri buluşturan bir fuar olan Maison & Objet, etkinlik sektörünü en çok etkileyen, fikir ve ilham veren kaynaklarından biri.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Sevgililer Günü Nedir? 14 Şubat Sevgililer Günü Hakkında Bilinmeyenler

etkinlik_sektorune_yon_veren_dunyaca_unlu_markalar

Etkinlik sektörü yaratıcılık ve özgünlük konusunda doymak bilmez bir alan. Her etkinlik kendine özgü ve farklı olmalı. Minik bir ayrıntı koca bir etkinliğin ana konseptine kaynaklık edebilir. Yaratıcılık için bir fikir, bir çıkış noktası yeterlidir aslında. Renkler, stiller, trendler, pek çok örnek ve yaratıcı fikir. Hepsi için Maison & Objet, etkinlik sektörü için zengin bir kaynak.

etkinlik_sektorune_yon_veren_dunyaca_unlu_markalar

etkinlik_sektorune_yon_veren_dunyaca_unlu_markalar

 

Heyecan yaratmak: MTV Video Music Awards

Kurumsal ya da özel, tasarlanan etkinliklerin büyük bir bölümü performansa, gösteriye dayanır; etkinliklerin can alıcı noktası yaratılan atmosferdir. Işık, ses ve atmosfer tasarımı dünyanın gözünü diktiği MTV Müzik Ödülleri için ne kadar önemliyse etkinlik sektörü için o kadar önemli. etkinlik_sektorune_yon_veren_dunyaca_unlu_markalarMTV ödülleri hem son trendleri takip etmesi hem de teknolojik yenilikleri en görkemli şekilde sergilemesi bakımından etkinlik sektörüne ilham kaynağı oluyor. Otuz beş yıldır düzenlenen bu muhteşem ödül töreni, Oscar Ödüllerine ait töreni bile zaman etkiliyor. Etkinlik sektörüne cesur olmayı, sadece ünlü isimlerle değil, iddialı ve kararlı gösterilerle ne kadar etkili olunabileceğini gösteriyor. Haklısın MTV, sahnede “olmaz” diye bir şey yok, bütün mesele olacağına inanmak!

 

Partiyi sanat eserine dönüştürmek: GUCCI

Sanat, gösteri ve eğlence dünyasının buluşma noktası olan ödül törenleri ve sonrasındaki partiler son yıllarda dünyaca ünlü markalar tarafından müthiş festivallere dönüştü. GUCCI dekorasyon ve iç mekan objeleri yanında atmosferi belirleyen duvar kağıdı gibi fonlarla, nerede görülse tanınacak logosuyla kendi tasarım stilini etkinlik atmosferine taşıyor. Haliyle bu tasarım anlayışı etkinlik sektöründe de izlerini buluyor.

etkinlik_sektorune_yon_veren_dunyaca_unlu_markalar

Gucci partileri sadece bir eğlence buluşması değil. Sanatla iç içe, hatta partinin kendisinin katılımcılarıyla, mekan tasarımı, müziği ve atmosferiyle bir sanata dönüştürülmesi. Önceki yıl kısa adı LACMA olan Los Angeles County Museum Of Art’ta düzenlenen Art+Film Gala, Gucci sayesinde bir sanat festivaline dönüşmüştü. Tüm dünyada etkinlik sektöründe, özellikle kurumsal etkinlikleri sallayan Gucci tasarımlarından söz ediyoruz…

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Kaş Yapayım Derken Göz Çıkartan 10 Absürt Kurumsal Logo

etkinlik_sektorune_yon_veren_dunyaca_unlu_markalar

 

Üç basit çizgi, hepsi bu: Tommy Hilfiger

Sade ve iddialı bir stil çok basit görünür. Herkes kolayca akıl edebilir, uygulayabilirmiş gibi bir his yaratır. İşin aslı şu ki, böylesi bir yalınlığa ulaşmak için çok uzun bir tasarım ve düşünce sürecine ihtiyaç var. Isırılmış bir elma, iki rengin öylesine yan yana gelivermesi, o sadelik… Tıpkı Picasso’nun yüzlerce at eskizinden sonra hedeflediğini ortaya koyması gibi.

etkinlik_sektorune_yon_veren_dunyaca_unlu_markalar

Stil, bir markanın ya da bir sanatçının kendine özgü anlatım dilidir. Küresel markaların başarısının altında tasarım konseptleri değişse de sahip oldukları ve kendilerini tanımladıkları stillerden vaz geçmemeleri yatar. Onların tüketicileri de bu vazgeçilmeyen stillerin tutkunudurlar. Gianni Versace’den sonra markayı devralan kız kardeşi Donatella Versace, kardeşinin yarattığı stile sadık kaldığı için Versace markası başarısını sürdürmüştür. Stil, kalıcı bir niteliktir. Ve stilin simgesi size pek çok şey düşündürür. Etkinlik sektörünün hedeflediği etki de buna benzer bir etki aslında.

etkinlik_sektorune_yon_veren_dunyaca_unlu_markalar

Küresel markalar bu stili farklı biçimler, bambaşka ürünlerle yeniden üretirler. Aynı amblemin tüm ürünlerinde tekrarlanması, o tek bir özel notanın tüm parfümlerinin ortak noktası olması, ve Tommy Hilfiger’da olduğu gibi sade sportif bir çizgi… Elbette etkinlik sektörünün bu sade ve kararlı stili izliyor.

Küresel markalar bu stili farklı biçimler, bambaşka ürünlerle yeniden üretirler. Aynı amblemin tüm ürünlerinde tekrarlanması, o tek bir özel notanın tüm parfümlerinin ortak noktası olması ve Tommy Hilfiger’da olduğu gibi sade sportif bir çizgi… Elbette etkinlik sektörü bu sade ve kararlı stili izliyor, etkinlik tasarımlarında kullanıyor.

 

Tasarımı show’a çeviren marka: Dsquared2

Etkinlik sektörü için önemli noktalardan birisi yeni jenerasyon tasarım anlayışları; özellikle de tasarımcının, tasarımlarına yansıyan yaratıcı ruhu. Tasarlayanın kendi tarzının, kişilik özelliklerinin tasarımlara özgürce yansıması, bugün etkinlikleri özgün ve özel kılan özelliklerden birisi.

etkinlik_sektorune_yon_veren_dunyaca_unlu_markalar

Etkinlik sektörü, Dsquared2’in yaratıcısı ikizlerini, Dean ve Dan Caten’ı çok farklı bir mercekle izler. Milano’da konumlanan Dsquared2’nin yaratıcılarının enerjik karakterleri tasarımlarına nasıl yansıyorsa, bir etkinlik firmasının karakterinin, özel çizgisinin de tasarladığı etkinliğe yansıması son dönemde en çok dikkat edilen noktalardan biri.

etkinlik_sektorune_yon_veren_dunyaca_unlu_markalar