https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2018/12/eglence-sektoru-icin-yeni-sezonda-reklam-fikirleri.jpg

Eğlence Sektörü İçin Yeni Sezonda Reklam Fikirleri İletişim türlerinin baş döndürücü bir hızla değiştiği günümüz dünyasında eğlence sektörü nasıl reklamlarla müşterilerine hitap etmeli? Sizler için derledik!

Bilim, teknoloji, sanat ve akla gelen her şey baş döndürücü bir hızla değişiyor. Kendisini görmeden sosyal medyada parlayıp sönen ürünler, mekanlar birbirini kovalıyor… En önde koşup tempoyu belirleyenler, koşuyu bir yarış olarak görmeyip eğlenmeyi ön planda tutanlar, bütün farklılıklar yan yana… Tercihiniz ne yönde olursa olsun kendinizi tanıtmanız ve konumlandırmanız şart! Yeni sezonda markanızı ve yeniliklerinizi tanıtımlarınızda kullanabileceğiniz yaratıcı reklam fikirlerini sizler için derledik! Hazırsanız başlayalım…

Reklamlar yeni sezonda markanızı güçlendirecek şekilde yapılmalı

 

 

Hedefe odaklanın, hedef kitlenizi iyi tanıyın!

Yapılabilecek en akıllıca şey Y ve Z kuşaklarını eleştirmek yerine anlamaya çalışmak. Çünkü onların tercihleriyle şekillenen bir dünyada yaşıyoruz. Aman dikkat! Direnmek, yaşlılık alameti olabilir. Ne de olsa Türkiye’nin % 35’ini 22-36 yaş arasındaki Y kuşağı, % 17’sini 7-21 yaş arasındaki Z kuşağı oluşturuyor. Tüm seçimlerini konfordan yana kullanan, her şeyi hızla tüketebilen, akran onayına büyük önem veren, arkadaşının sahip olduklarından mutlaka edinmek isteyen bir kuşak Y kuşağı. Z kuşağı denilince de “sinema mı hayvanat bahçesi mi?” gibi pek çok fark edecek soruya “fark etmez” yanıtı verebilen, internet aracılığıyla sosyalleşen, dijital teknolojiyle birlikte büyüdüğü için sosyal medyayı müthiş beceriyle kullanan bir kuşaktan söz ediyoruz. Oluşturulan reklam fikirleri haliyle bu kuşağa hitap etmeye başladı.

Reklam yaparken hedef kitlenizi iyi seçmeli ve nokta atışlar yapmalısınız

Bu yeni jenerasyonların ortak özellikleri ise çabuk sıkılmak, uzun süre ciddiyeti korumamak, kendisine özgü ve kendine odaklı olmak, her şeyin eğlenceli bir tarafını görebilmek, mutlaka dijital bir bağlam oluşturmak, her şeyi denemek yani interaktiviteye olan tutku; anahtar sözcük ise “kendine özgülük”. Yeni jenerasyonlar kendine özgü olmaya, farklılığa özel bir önem veriyor. İlişkiye girdiği ürün ya da markalarda da kendine özgü olana yakınlık duyuyor, farklılığını sergileyene yöneliyorlar. Tanıtımlarınızda kendine özgülüğü vurgulamak, yeni kuşakları yakalamak için iyi bir fikir olabilir. Levi’s Circle’ın “Dans etmeyeceksem benim devrimim değildir.” cümlesini çağrıştıran ve kendine özgülüğe vurgu yapan “nasıl dans ediyorsak öyle yaşayalım” cümlesi, Y ve Z kuşaklarını tam on ikiden vurmuş gibi görünüyor.

 

Amerika menşeli iş bulma platformu olan monster.com’un Cannes ödüllü reklam filmi, yeni nesle ne mükemmel bir iş, ne de mükemmel iş saatleri vaat ediyor. Sadece “daha iyisi”…

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Sahne Makyajını Günlük Hayatınıza Uyarlamanın 5 Yolu

https://www.youtube.com/watch?v=RCBpxKEHRNk

 

 

Eğlence, eğlence, hep eğlence…

Reklam ve tanıtım çalışmaları yeni bir döneme girdi. Araştırmalar günümüz insanının aşırı derecede reklama maruz kaldığını, bunun sonucu olarak da her türlü reklam ve tanıtıma karşı tahammülsüz olduklarını veya olumsuz tutum geliştirdiklerini ortaya koyuyor. Ürün yerleştirme bu konuya çözüm getirmiş gibiydi, ancak bir süre sonra bu yöntemin de yeterince etkili olmadığı ortaya çıktı. Burada karşımıza çıkan kavram, eğlence! Yapılan son araştırma ve gözlemler eğlenceli bir içerikle birleştirilmezse ürün yerleştirmenin bile etkili olmadığını ortaya koyuyor. Kısacası tanıtımlarınızda eğlencenin merkeze alınmasına özen gösterin. Hatta her şeyden eğlence üretebilir, her şeyi esprili bir şekilde yansıtabilirsiniz; rakiplerinizi, taklitçilerinizi bile…

Reklamlarınızın içinde muhakkak eğlence faktörünün olması gerekiyor

Geçtiğimiz yıl uluslararası markaların rakiplerini ve taklitlerini yine kendi marka tanıtımlarında kullandıklarını gördük. Izgarasıyla övünen Burger King’in, ezeli rakibi McDonald’s’ın önceki yöneticilerinin evlerinin bahçelerindeki mangalları fotoğrafladığı kampanyası çok ironik ve esprili değil mi? Hatta bunu Christmas ruhuyla birleştirerek ilginç bir reklama imza attılar.

 

Bir söylentiye göre en çok fake ürünü satılan marka olan Diesel’in taklitleri üzerinden kendi reklamını yapması da geçtiğimiz yılın en eğlenceli işlerinden biriydi. Diesel işi bir adım öteye götürerek, markanın ismiyle birlikte, ürünlerinin kalitesinin sattığını da gözler önüne serdi. Düşünsenize, aslında taklit olan nedir? Siz de rakipleriniz ve taklitleriniz üzerinden eğlenceli bir bakış getirebilirsiniz…

 

 

#NeverEnough #AslaYetmez  

Trend bu, alışsanız iyi olur!

Her şey gittikçe daha interaktif oluyor. #AslaYetmez, daha fazla! Reklam ve eğlence dünyası interaktivite için her fırsatı değerlendiriyor. Eğer tanıtımlarınızı sosyal medyada sadece fotoğraf paylaşarak yapıyorsanız #AslaYetmez, hemen yenilenmeye ihtiyacınız var. Firmanızı sosyal medyada interaktif hale getirmeniz, üstelik tutarlı bir interaktivite ile de sürdürmeniz gerekiyor. Ayrıca markanızın ve çalışmalarınızın istatistiklerini de yayınlamanız, yani sanal dünyada da aktif olduğunuzu sergilemeniz de çok etkili.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  ACE of M.I.C.E Exhibition by Turkish Airlines, İstanbul Kongre Merkezi’nde

Sosyal medya reklamlarınızın merkezinde olmaya devam edecek gibi duruyor

İnteraktiviteyi sadece sanal ve sosyal medyaya özgü bir şey olarak da almayın! Şimdilerde Roma’da yeni trend, müzikli billboard’lar. Billboard’ların hareketsiz görüntüsüne çerçeveye yerleştirilmiş ve belirli aralıklarla müzik yayını yapan basit hoparlörler eşlik ediyor. Coca Cola’nın billboard konusunda nasıl çığır açtığına yazımızda değinmiştik.

 

 

İşte formül: hızlı + kısa = etkili

Arz-talep dengesi ile reklam ilişkisi arasında her ay sayısız araştırma yayınlanıyor. Bilim insanlarının ortaya koydukları formül şöyle: olabilecek en hızlı, en kısa şekilde verilen bilgi en etkili bilgidir. Unutmayın, reklam imajlar oluşturur. Tanıtım özelliklerinizi sağlamlaştırır. Televizyon ya da sinemadaki reklamlarda sondaki reklamların beklenen etkiyi taşımadığı, hatta sondaki teşekkür kısımlarının hemen hiç izlenmediği, zaplandığı belirtiliyor. Fakat baştaki reklam ve tanıtımların hızlı ve kısa oldukları için izlendiği ve kalıcı olduğu belirtiliyor.

Eğlence sektöründe de artık her şey çok hızlı olmak zorunda

Konu hız olunca çalışma alanınızdaki ürün tanıtımları için hızlı ve etkili bir yöntem deneyebilirsiniz. Apple’ın toplu demo gösterimleri hızlı ve kısa olmasının yanında çok da eğlenceli görünüyor. Firma “Today At Apple” başlığıyla farklı kullanıcılar için ortak tanıtım etkinlikleri düzenleyerek sosyal medyada paylaşmış, bu paylaşım çok ilgi görmüştü. Siz de düğün, davet ve organizasyonlarda kullanılan masa tasarımı, dekor seçenekleri ve aklınıza gelen her şey için toplu demo gösterimleri yaparak bunları sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Ek olarak bu görüntülerde 3D kullanarak görüntüleri vurgulamak istediğiniz noktalara odaklayabilirsiniz!

https://www.youtube.com/watch?v=M-1GPznHrrM

 

 

Hakkımızda bilmedikleriniz…

Kendinizi ne kadar tanıtırsanız tanıtın, her zaman bilinmeyen bir şeyler olacaktır. Hatta sizin bile bilmediğiniz, farkında olmadığınız… Markanızla ilgili ‘bunları biliyor muydunuz?’ çalışması çok etkili olabilir. Hem sizin için, hem hedef kitlenizin sizi tanıması için. Bakın şu infografik çalışma, farklı firmaların bilinmeyen yönlerini basit ve etkili şekilde sıralıyor. Siz de kendi firmanız için benzer bir çalışmayı yapabilirsiniz. Sorular ve yanıtlar sizi bile şaşırtabilir…

Markanız hakkında bunları biliyor musunuz reklamları oluşturmak oldukça önem taşıyor