https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/11/drag-queen-matmazel-coco_1-1280x1280.jpeg

Eğlence Dünyasının Cesur Renkleri: Drag Queen’ler! Cesur ve büyüleyici... Şov dünyasının cesur ve grotesk figürleri Drag Queen’ler. Ve bizden bir isim Seyhan Arman, nam-ı diğer Matmazel Coco röportajı!

Son yıllarda popüler olmuşlardı. RuPaul’un Drag Race’i “en iyi yarışma programı” dalında Emmy alınca eğlencesinin garanti olduğu da tescillenmiş oldu. Aslında çok eski zamanlardan beri hep vardılar. Onları kısaca, abartılı şekilde kadın kılığına bürünmüş oyuncular olarak tanımlayabilirsiniz. Bu yazımızda geçmişten bugüne Drag Queen geleneğini masaya yatırıyoruz!

Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey

 

 

Drag Queen Nedir, Ne Değildir?

Drag, İngilizce’de sürüklemek, queen kraliçe anlamına geliyor. Bu sözcüklerin bir araya gelmesiyle oluşan drag-queen ise abartılı, hatta grotesk şekilde kadın taklidi yapan oyuncular anlamında kullanılıyor.  Tarihi çok eskilere ta Antik Yunan dönemindeki tiyatroya dayanıyor. Shakespeare döneminde de kadınların sahneye çıkma yasağı devam ettiği için genç erkekler kadın rollerini çok başarılı bir şekilde oynuyorlar. Hatta o kadar başarılı şekilde oynuyorlar ki kraliyet, sahnelere egemen olmaya başlayan bu oyuncuları biraz olsun sınırlamak için kadınların sahne yasağını kaldırıyor…

Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey

Drag kültürünün bir başka kaynağı ise cross-dressing denilen, diğer cinsiyetle bağdaştırılan giysileri giymek… 1800’lerin sonlarından itibaren bu cesur denemelerin izlerini bulmak mümkün.

Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey

 

 

Günümüzde Drag Queen

Drag Queen’lerin bugünkü sahne gösterileri 1970’lerden itibaren oluşmaya başladı. Bugünün en ünlü Show-Drag’larından birisi hiç kuşkusuz RuPaul!

Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey

Kendisini drag queen, oyuncu, model, şarkıcı, şarkı yazarı ve televizyon programcısı olarak tanımlayan bu eğlenceli ve zeki yaratıcı, 2009’dan bu yana drag queen’ler arasındaki bir yarışmayı reality show şeklinde hazırlıyor.

Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey

RuPaul’un ünlü yarışması RuPaul’s Drag Race, daha önce 2016, 2017 ve 2018’de de Emmy Ödülünü almıştı. Her biri tamamen kendine özgü sahne şovları hazırlayan Drag Queen’ler seyirci ile ölçüsüz bir konuşma geliştirebilirler. Hani akıldan geçirilen ama söylenemeyen şeyler vardır, işte bir Drag, hiç çekinmeden bunları apaçık söyleyebilir. Bu yönleriyle Drag’lar eğlenceye odaklanan şovları boyunca seyirciyi de kendisiyle yüzleştirirler.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Mutlaka Okumanız Gereken 100 Kitap

Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey

 

 

Türkiye’de Drag Queen Kültürü

Bizdeki en ünlü Drag Queen, hiç kuşkusuz Seyfi Dursunoğlu, nam-diğer Huysuz Virjin… Eğlenceli, cüretkar, güleryüzlü ve zeki…

Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey

Huysuz Virjin, yerini Matmazel Coco’ya bırakmış gibi duruyor. Matmazel Coco, oyuncu ve yazar Seyhan Arman’ın yarattığı, canlandırdığı bir karakter…

 

 

Seyhan Arman son derece kendine özgü bir Drag Queen…. Matmazel Coco, gösterilerinin Madame Margot projesinde doğduğunu söylüyor. Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz röportajı keşfedin!

Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey

 

Matmazel Coco ne zaman ve nasıl doğdu?

-Matmazel Coco aslında “dolanma” dediğimiz seyircilerin/müşterilerin arasında onlarla beraber eğlendiğimiz anları barındıran interaktif şovlar zamanında şekillenmeye başladı. Resmi olarakta Madame Margot projesi ile doğdu diyebilirim.
Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey

Matmazel Coco çok seviliyor ve tanınıyor. Bu noktaya kadar Matmazel Coco’nun karşılaştığı zorluklar oldu mu? Bunları nasıl aştı?

-Elbette oldu ve oluyor. Öncelikle birlikte çalıştığımız insanlar işi “soytarılık” olarak gördükleri için bir çok hayalimizi gerçekleştiremiyoruz. Beraber çalıştığım müzisyenler bile ciddiye almayabiliyor; en uyduruk şarkıcıyı solist olarak kabul ediyor ama drag queen olmak onlara farklı geliyor galiba. Kısacası ciddiye alınmamak en büyük sorun. Nasıl aştım dersen, daha çok çalışarak ve daha çok ciddiye alıp üreterek. Ve tabii ki seyirciyi memnun edip onların beğenisinin arkasına saklanarak.

Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey

Matmazel Coco ve Seyhan Arman’ın anlaşamadıkları konular var mı, ikisi arasındaki dengeyi nasıl sağlıyorsunuz? Daha çok kimin dediği oluyor? Arada dargınlık oluyor mu?

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Etkinlik Sektörüne Hizmet Eden Markalar: Holygiggle

-Bu kadar şizofrenik bir durum yok. Matmazel Coco karakterini oynarken elbette Seyhan’dan farklı davrandığı anlar var ama işin patronu her zaman Seyhan. Seyhan stratejiyi belirler Coco gerçeklestirir. Aslında ekip işi diyebiliriz.

Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey

 

RuPaul’s Drag Race, geçtiğimiz günlerde Emmy Ödülleri’nde 3 ödülü kucakladı. Özellikle son 3 senedir tüm dünyanın ilgisini çeken bu reality şov yarışması, sizce drag kültürünü doğru şekilde lanse ediyor mu?

-Drag kültürü tek tip değil ve doğal olarak %100 doğru lanse etmesi mümkün değil. Ne onların nede herhangi birimizin. O kadar çeşitli drag performansları var ki, direk şudur diyemeyiz.

Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey

 

Bir konuşmanızda “Yapmak istediğim ne varsa neredeyse hepsini yaptım!” demiştiniz. Şimdiki gelecek planlarınız neler? O klasik soruyu soralım mı? Beş yıl sonra sanatınızı nasıl ortaya koyacağınızı düşünüyorsunuz?

-Yapmak istediklerime her gün yenileri eklendiği için planlarım asla bitmez. Şu an bir single çalışması yapmak ve klip çekmek istiyorum. Şarkı hazır, zaman ayırabilmeyi bekliyorum. Gerçi daha dün bir kına şarkısı yaptım ve şu an ona yükseliyorum. Telli duvaklı bir Coco klibi arzuluyorum. 5 yıl sonrasından çok bir sonraki sahnede nasıl bir yenilik yapabilirim diye düşünüyorum o yüzden beş yıla kim öle kim kala.
Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey
Matmazel Coco, yakın zamanda youtube kanalında ilk videosunu yayınladı! Matmazel Coco ile Arka Taraf, onun eğlence dolu dünyasına adım atmak bir ‘Abone Ol’ kadar uzağınızda!
Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey
Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey Drag Queen nedir Drag Queen hakkında her şey