https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/11/trend-dugun-pastalari_4342.jpg

Düğün Pastasında Son Trendler Geometrik motiflilerden çiçekli ya da klasik “bembeyaz” düğün pastalarına, “düğün pastaları”ndaki son trendleri biliyor musunuz? Düğün pastası trendleri!

26 Kasım Kek Günü! (Pasta Günü) Kim sevmez, öyle değil mi! O zaman “kekin tarihi” ile başlayalım ki çok eski zamanlara gitmek gerekiyor; Antik Yunan ve Mısır’a… İlk keklerin ağır ve yassı olduğu, bal ve fındık ile tüketildiği söylenmekte. Antik Romalılarda da görüyoruz ve genel olarak pek çok kültürde olduğu gibi tanrılara mahsus bir lezzet olarak kabul edilmiş; tapınaklarda tanrıya sevgi, saygının göstergesi olarak sunulmuş. Oxford İngilizce Sözlük’te, 13. yüzyıla kadar “kek”in (pasta) izleri yer almakta. ABD’de ise Büyük Buhran Dönemi’nde ucuz olduğu için “kutulu kek” karışımının ortaya çıktığı da bilinmekte. Kek teriminin (İngilizce cake) de Eski Norveç kelimesi “kaka”dan geldiği belirtiliyor ve her yıl 26 Kasım da Kek Günü ya da Pasta Günü olarak kutlanıyor.

En trend düğün pastaları

 

 

İlk Doğum Günü Pastası

 

Pastaya dair birkaç ilginç bilgi de paylaşalım:

  • Dünyanın ilk pastacıları, sıcak taşlarla yaptıkları mayasız kek ve ekmek imal eden büyük fırınları olan MısırlılarDoğal mayaları da Mısırlıların keşfettiği, pastaların şimdiki şeklinin de o dönemdeki yuvarlak taşlar (keklerin kabarmasını sağlıyordu) nedeniyle aldığı söylenmekte.
  • Pasta mayası, 1860’larda bulunurken kabartma tozu biraz daha eski: 1840’lı yıllar…
  • İlk doğum günü pastasının 1785’te, doğum günü hediyesi olarak verilen kek olduğu söylenmekte. Doğum günü pastası geleneği de böyle başlamış!
  • Cheesecake” en eski pasta tariflerinden. Olimpiyat Oyunları’nda atletlere verildiği biliniyor.
  • Düğün pastasındaki saf beyaz krema kullanımı için Kraliçe Victoria dönemine gitmek gerek! Bu nedenle saf beyaz krema, kraliyet kreması (royal icing) olarak da adlandırılıyor. 17. yüzyılda İngiltere’de, nişanlı çiftlerin tatlı rüyalar görebilmek için yastıklarının altına meyveli pasta koyduklarını da ekleyelim, hoş bir detay olmasa da!
  • Fransız Devrimi’nden önce burjuvalar tarafından himaye edilen pastacılar, devrimin ardından sokağa döküldü. Kendi dükkanlarını açtılar, pasta kültürünü halka indirdiler.
Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Ramazan Etkinliklerinize Yakışacak Şov ve Mekan Önerileri

Pastanın tarihi

Pek çok kişinin favori tatlısı kek (pasta), günümüzde doğum günleri, yıldönümleri, düğünler gibi özel günlerin en önemli sembollerinden. Pişirme tekniklerindeki gelişmeler, teknoloji ve yaratıcılık işin içine girince de sanat eseri pastalar görüyoruz. Siz de 26 Kasım Kek Günü’nde (Pasta Günü) sevdiklerinizde birlikte bir dilim kek/ pasta yiyin, asırlardır süregelen bu lezzetin keyfini çıkarın!

En trend düğün pastaları

 

 

En Son Düğün Pastası Trendleri

Kutlamaların vazgeçilmezi pasta dedik, tabii ki düğün pastalarının yeri apayrı! Yalnızca lezzeti değil, görüntüsü de çok önemli. Yıllar geçtikçe düğün trendleri farklılaşıyor, düğün pastaları da değişiyor. Gelin, en son düğün pastası trendlerine göz gezdirelim.

En trend düğün pastaları

 

 

“Rose Gold” Düğün Pastası

Metalik pastalar yani gümüş ya da altın rengindeki düğün pastaları gözde ama “rose golddüğün pastaları da yükselişte. 2019 yılındaki pek çok düğünde gördük, 2020 yılında da bu trend devam edecek gibi…

En trend düğün pastaları En trend düğün pastaları

 

 

Çiçekli Düğün Pastaları

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da çiçekli düğün pastaları çok sevildi. 2020 yılında da bu trend devam edecek. Gerçek çiçeklerle süslenen düğün pastalarında bir farklılık daha var! Düğün pastaları artık kurutulmuş çiçeklerle de bambaşka bir görünüme kavuşuyor. Neden olmasın!

En trend düğün pastaları En trend düğün pastaları

 

 

Klasikten Şaşmayanlara: Bembeyaz

Düğünün ana rengi beyaz ise düğün pastası da bembeyaz olmalı, diyenlerdeniz müjde! Yeni sezon düğün pastası trendlerinde bembeyaz düğün pastaları da var. Süslemeleri ister renkli, ister beyaz olarak tercih edebilirsiniz.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Wedding By The Bosphorus Düğün Fuarı Ardından

En trend düğün pastaları En trend düğün pastaları

 

 

Geometri Sevenlere Özel Düğün Pastaları

Klasik düğün pastalarından sıkıldıysanız, geometri motifleriyle bezeli düğün pastaları tam size göre. Kare, üçgen, altıgen… Siz favori geometri şeklinizi söyleyin, pastacınız hayallerinizi gerçekleştirsin!

En trend düğün pastaları En trend düğün pastaları

 

 

Gelinlik Gibi Düğün Pastaları

Gelinlik çok önceden alındı ya da tasarlandı, peki ya düğün pastası? Gelinlik eğer dantelin ağırlıklı olduğu bir modelse, düğün pastaları da “dantel gelinlik”lerle uyumlu olabilir. Hatta gelinlik deseni düğün pastasında da kullanılabilir. Biraz yaratıcılık, biraz hayal gücü…

En trend düğün pastaları En trend düğün pastaları

 

 

Ombre Düğün Pastaları

2019 yılında sıkça gördüğümüz düğün pastaları, saçlardaki “ombre” trendini hatırlatıyordu. Yani rengi/ görünümü koyudan açığa giden, yer yer gölgeli düğün pastaları… Farklı ve sıradışı bir düğün pastası isteyen çiftlere…

En trend düğün pastaları En trend düğün pastaları

 

 

Çizgi Film Kahramanları Düğün Pastalarında

Tercihiniz sempatik bir düğün pastası ise illüstrasyonlu düğün pastaları size göre. Hayvan figürleri, çizgi film kahramanlarıyla süslenen düğün pastaları da en son düğün pastası trendlerinden.

En trend düğün pastaları En trend düğün pastaları En trend düğün pastaları

 

 

Tercihiniz Doğallıksa, “Naked Cake”

Sanki evde yapılmış gibi, üzerinde ekstra hiçbir süsleme olmayan, şeker hamuru kullanılmayan düğün pastalarından söz ediyoruz. “Naked Cake” (Çıplak Kek) denilen düğün pastalarını, 2020 düğünlerinde de göreceğiz.

En trend düğün pastaları En trend düğün pastaları