https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2018/12/dekorasyonda-kullanilabilecek-ilginc-bitkiler-mantarlar_1012.jpg

Dekorasyonda Çiçek Dışında Kullanılabilecek İlginç Bitkiler Dekorasyonda fikirlerin tükendiğini mi düşünüyorsunuz? Gördükleriniz yeterince yaratıcı gelmiyor mu? İlginç bitkiler ile yapabileceklerinizi keşfedin!

Aslını isterseniz yaratıcılığın kesin bir tanımı yok. Bu konuda uzmanların üzerinde birleştiği tek şey, yaratıcılığın ‘yeni ve farklı bir şey yapmak’ olduğu. E.P. Torrance yaratıcılık konusuna yaratıcı bir bakış getiriyor ve “Yaratıcılık, kişinin bir problem karşısında, problemin çözümünde yeni bir ürün ortaya koymasıdır.” diyor. Peki ya konu dekorasyon ise yaratıcılığı nasıl harekete geçireceğiz?

Dekorasyonda kullanılan ilginç bitkiler meyve ve sebzeler

 

 

Konu dekorasyonsa -hatta ‘dekorasyonda çiçek kullanımı’ olarak daha da netleyelim- yaratıcılığı iki yolda harekete geçirmeye başlayabilirsiniz!

Dekorasyonda çiçek kullanımı yıllarıdır klasikleşmiş şekilde kullanılmaya devam ediliyor

 

 

Önce olanı görün!

Evet, önce halihazırda olanları iyi anlamak, kavramak gerek. Bir değerlendirme yapmak gerekirse, günümüzün dekorasyon trendleri malzemenin gerçeğini, doğalını kullanmaktan yana. Butafor malzeme kullanımı tarih oldu. Taze çiçekler, yapraklar, meyveler… her şey en tazesinden seçiliyor. Ne varsa gerçeğin ta kendisi!

Canlı bitki kullanımı son yıllarda oldukça popüler

 

 

Ters köşe!

Her şeyin taze olmasına itiraz yok. Fakat süslemede çiçek seçimlerinin aksi yönünde ne gibi alternatifler üretilebilir? Biraz bunları düşünmeye ne dersiniz? Örneğin sebzeler ve meyveler. Tıpkı Arcimboldo’nun portreleri gibi. İlham almaya meyve ve sebzelerin geneline bakarak başlayabiliriz.

Dekorasyonda kullanılan ilginç bitkiler Dekorasyonda kullanılan ilginç bitkiler insansı şekiller oluşturabilirsiniz Arcimboldo tabloları ilginç dekorlar için size ilham olabilir

 

 

Dekorasyon için kullanılan elma, limon, portakal gibi akla ilk gelen meyveleri kullanmayın. Aslında, aklınıza ilk gelen hiç bir şeyi kullanmayın. Bal kabağı gibi özel gün ve anlamları olanları da kullanmayın. Burada farklı olanı hedefliyoruz!Dekorasyonda akla ilk gelen meyveleri kullanmaktan kaçının

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Wedding Planner’ların Mutlaka Takip Etmesi Gereken Instagram Hesapları

 

 

Yemek mekanlarında pencerenin önünde, tezgah üzerinde ya da yemek masasının ortasında ince uzun kübik cam vazolarda yoğun demetler halinde düzenlenmiş iri yapraklı maydanoz nasıl fikir? Bu bitkiye farklı bir gözle baktığınızda ne kadar dekoratif ve hacimli olduğunu görmeye başlayacaksınız.

Dekorasyonda kullanılan ilginç bitkiler maydanoz

 

 

Daha kütlesel sebzeler kullanmaya ne dersiniz? İlkbahar ve yaz ayları, sapları uzun kesilmiş enginarların iri çömleklerde son derece sade olarak kullanılabileceği bir dönem. Üstelik üzerine belli belirsiz sıkılacak dore spreyin enginar yapraklarına büyülü bir hava verdiğini de unutmayın. Genel tasarım konseptiniz dore ise enginarın sarıdan yeşile uzanan tonları şıklığı tamamlayabilir.

Dekorasyonda kullanılan ilginç bitkiler enginarın dekorda kullanılabilecek bir çok yönü bulunuyor

Dekorasyonda kullanılan ilginç bitkiler enginar

 

 

Peki, derin cam vazolara yumru kökleri yerleştirilmiş iri saplı kerevizlere ne dersiniz? Üstelik aromatik bir sebze olduğu için olağanüstü iştah açıcı bir atmosfer oluşturacaktır. Ayrıca suya ekleyeceğiniz limon dilimleri de dekorasyon için farklı kesişme alanları oluşturabilir.

Dekorasyonda kullanılan ilginç bitkiler kereviz Dekorasyonda kullanılan ilginç bitkiler kerevizi dekorlarınızda kullanabilirsiniz

 

 

Meyve ve sebzelerin renklerinden yararlanabileceğiniz gibi yoğunluklarından da yararlanabilirsiniz. Dekorasyon anlayışındaki temel taşlardan birisi renkse, siz de aynı rengin farklı tonlarındaki farklı sebze ve meyveleri geniş zeminler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Meyvelerin simgesel anlamları da dekorasyonunuzun bir parçası olabilir. İncir ve nar gibi bolluk bereketi temsil eden meyveleri aynı dekoratif konsept içinde kullanabilir, böylece simgesel ve görsel cümleler oluşturabilirsiniz.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Sevgililer Günü Nedir? 14 Şubat Sevgililer Günü Hakkında Bilinmeyenler

Dekorasyonda kullanılan ilginç bitkiler renk cümbüşü yaratbilirsiniz

 

 

Farklı bir öneri olarak mantar da ilginç bir dekorasyon malzemesi olabilir. Tekrarlayan formu ve yumuşak renk tonları ile doğal olduğu kadar soft renk tonları sayesinde çok uygun bir fon malzemesi olarak kullanılabilir. Üstelik farklı malzemelerle uyumu da harikadır. Mantarın dayanıklı, kokusuz bir malzeme olarak ne kadar kullanışlı olduğunu, ayrıca renkli simlerle de gayet özgün bir fon malzemesi oluşturacağını aklınızda bulundurun.

Dekorasyonda kullanılan ilginç bitkiler mantarları tercih edebilirsiniz Dekorasyonda kullanılan ilginç bitkiler farklı türde mantarlardan ilham alabilirsiniz Dekorasyonda kullanılan ilginç bitkiler mantarlar estetik ve gösterişli birkilerdir

 

 

Bonus: Seramik Bitkiler!

Seramik sanatçısı William Kidd, doğadan ilham alarak seramik bitkiler tasarlıyor! Mikroorganizmalar, mantarlar, tohumlar, kaktüsler ve deniz yaşamı üzerindeki araştırmalarını sanatına döken sanatçı, dekorasyonlarınız için ilham verici işlere imza atıyor!

Seramik Bitkiler Seramik Bitkiler Seramik Bitkiler Seramik Bitkiler

 

 

Yeni dekoratif seçenekler üretmek zor değil. Unutmayın düşünce, yaratıcılığın çıkış noktasıdır… Yeni fikirlerde buluşmak dileğiyle!