https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2018/10/cadilar-bayrami-nedir_964.jpg

Cadılar Bayramı Nedir? Cadılar Bayramı’nın Gerçek Hikayesi Cadılar Bayramı her yıl dünyanın dört bir yanında zilyon farklı etkinlikle kutlanıyor. 5 maddede cadılar bayramının gerçek yüzünü gözler önüne seriyoruz!

Tüm dünyada Halloween olarak bilinen Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim’de dev etkinliklerle kutlanıyor. Peki 31 Ekim Hristiyan dünyasında neden kutlanıyor? Halloween’ın kökeni ne? Cadılar bayramı nedir ve neden bu kadar önemli? 10 maddede cadılar bayramının gerçek yüzünü keşfetmeye hazırsak başlayalım!

Cadılar bayramı geleneği eski paganlara dayanıyor

 

 

Cadılar Bayramı Nedir? Ne Değildir?

Cadılar Bayramı ilk kez İngiltere’de ortaya çıkıyor. Eski zamanlarda Keltler, 1 Kasım’ı yazın bitişi, yeni sezonun başlangıcı olarak kabul ediyorlardı. Tam bu tarihte sürüler yaylalardan dönüyor, toprak sözleşmeleri yenileniyordu. 31 Ekim’de gerçekleştiğine inanılan en sıra dışı inanç ise ölülerin ruhlarının evlerini ziyarete gelmesiydi. Ölülerin ruhlarını kovmaya çalışmak bir gelenekti çünkü ruhları kovmayı başaramayanların yeni sezondaki hasatlarının azalacağına inanılırdı. Uzak tutmanın altın kuralı ise dağlarda ve tepelerde ateşler yakmaktı. Ruhların insanları tanımaması içinse farklı maskeler takıyorlardı. Adanan hayvan kemikleri ateşe atılırdı ve ortaya çıkan kokunun ruhları kovmada etkili olduğuna inanıldı. İşte, Cadılar Bayramı aslında ortalıkta dolaştığına inandıkları ruhları kovmak için maskeler takarak tüm gece ateşler yakan Keltler’in bir geleneği. Yani bilinenin aksine Halloween, Hristiyanlık öncesi döneme dayanıyor.

Cadılar bayramı eğlenceleri

 

 

 

Baba, oğul, kutsal ruh ve “cadı”!

Batı dünyasında Hristiyanlığın egemen olmasıyla Pagan inanış ve ritüelleri biçim değiştirmeye başladı tabi. Samhain olarak bilinen, uzun gecelerin başlangıcı şerefine mumlar ve ateşler yakılan bayram da zamanla değişime uğradı. MS 601 yılında Papa Gregory bir emir yayınladı ve Hristiyanların bu tip yerel inanışları ve gelenekleri değiştirmelerini emretti. Ancak altın bir kural vardı, o da ‘Hiçbir inanış ve ayinin zorla değiştirilmeyeceği’ idi. Şayet ağaca tapan insanlar görünürse, ağaç kesilmeyecek, bunun yerine Hz. İsa adına ağaç kutsanacaktı.  Samhain Bayramı da bu şekilde zamanla farklı empozeler sonucu Cadılar Bayramı’na dönüştü.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  İnternet Nedir? Geçmişten Günümüze Tarihsel Gelişimiyle İnternet

Cadılar bayramı nedir

 

 

Neden mi balkabağı?

Halloween deyince şüphesiz hepimizin aklına balkabakları geliyor. Balkabaklarının içleri oyularak korkunç yüzler meydana getirmek ve kabağın içine mum yakmak, eski dönemlerde o evde bayramın kutlandığına bir işaretti. İrlanda ve İskoçya’da turpların içi oyularak uygulanan bu gelenek, günümüzde bayramın sembolü olmuş durumda.

Cadılar bayramı etkinlikleri dünyanın dört bir yanında düzenleniyor

 

 

Cadı imajı: Süpürge, seks ve Rock N’Roll

Ay ışığı altında süzülen, sivri şapkalı ve sihirli süpürgeli cadılar da Halloween’in bir başka temsili. Peki neden cadı dendiğinde aklımızda böyle bir imaj canlanır? Dylan Thuras’ın yazısına göre bunun cevabı oldukça ilginç! Süpürge, kadının eve ait olduğunu temsil ediyordu. Daha da ilginci süpürge, fallik bir obje olduğu ve kadınların süpürgenin üzerine binip uçmalarının cinselliği çağrıştırdığı düşünülüyordu. Nasıl mı?

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Yaz Düğününüz İçin En İyi 10 Şov

Cadılar bayramı kutlamaları

Doğa güçlerine tapılan Pagan döneminde, kadınların doğurganlıklarının artması için çeşitli ilginç ritüeller yapılırdı. Ritüellerden biriyse fallik çağrışımı yapan direk, yaba ve süpürge gibi nesneleri kadınlar, bacaklarının arasına alıyorlar ve var güçleriyle yükseğe zıplıyorlardı. Ne kadar fazla yükselirler ise ekinlerinin de o kadar uzun olacağına, kadının doğanın bu getirisi olarak da daha doğurgan olacağına inanılıyordu. Hepsi birleşince ‘uçan cadı’ imajı anlam kazanmış oluyor.

Cadılar Bayramında cadı imajı nereden geliyor

Başka bir görüşe göre zamanında evin ve doğurganlığın temsili kadınlardan ortaya çıkan korkutucu cadı tasviri,  ataerkil bakış açısına, kadınların cinsellikleriyle birlikte özgür olduklarını vurgulayan bir sembol olarak ortaya çıkmış olması.

 

 

Cadı kazanı ve parti zamanı!

Amerika’ya yerleşen kolonilerde Halloween kutlamak yasaktı ancak 19. yüzyılın başlarında İngiltere’den Amerika’ya göçen insanların yanlarında bayram kostümlerini de taşımasıyla gelenek Amerika’da yaşatılmaya başlandı. Günümüzde Amerikan popüler kültürü olarak bilinen Halloween, her yıl binlerce etkinliğin yapıldığı bir bayrama dönüştü.

Cadılar bayramı etkinlikleri 2018

Korkuyla eğlencenin harmanlandığı yaratıcı organizasyonlar, korkunç kostümler ve bol bol müzik! Eh ne demişler, “Cadılar bahane, parti şahane!” Şimdiden mutlu bayramlar!

Cadılar bayramı etkinlikleri 2018 Cadılar bayramında herkes farklı kostümler giyerek etkinliklere gidiyor Cadılar bayramı etkinlikleri 2018