https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/10/halloween-bella-hadid_543544.jpg

Cadılar Bayramı İçin En Yaratıcı Kostüm ve Makyaj Önerileri Ekim ayının son günü Halloween yani Cadılar Bayramı! Sizin ve sevdiklerinizin Cadılar Bayramı kostümü hazır mı? Makyaj ve maskeyi de es geçmeyin...

Cadılar Bayramı Nedir? Cadılar Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

Cadılar, hayaletler, zombiler, renkli partiler… Simgesi “bal kabağı” olan Cadılar Bayramı (Halloween), her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim ayının son günü kutlanacak. Antik zamanlarda kutlanan, yazın bitişi ve kışın başlangıcını sembolize eden Cadılar Bayramı’nın kökeni, Samhain Festivali’ne dayanıyor. Halloween, Pagan Keltlerin hasat bayramı. Halloween’in anlamı ise “holy evening/ kutsal akşam”. Ölülerin eski evlerini ziyaret ettiklerine inanıldığı, kötü ruhları uzaklaştırmak için de ateşlerin yakıldığı bu özel günde, yaratıcı kostümler de bir gelenek haline gelmiş durumda. 31 Ekim’i 1 Kasım’a bağlayan gece, ortalıkta dolaşan kötü ruhlardan korunmak için kostümler giyiliyor ve maskeler takılıyordu ki zamanla da Samhain Festivali ile özdeşleşti bu gelenek… Günümüzde de Cadılar Bayramı (Halloween) olarak dünyanın pek çok yerinde kutlanmaya devam ediyor. 2019 yılında ise 31 Ekim Perşembe akşamı kutlanacak. 31 Ekim 2019 tarihindeki bu büyük partiye hazır mısınız!

Cadılar bayramı kostüm ve makyajı

 

 

Cadılar Bayramı’nın Simgesi Neden Bal Kabağı?

Cadılar Bayramı’nın (Halloween) simgesi neden bal kabağı? Bal kabağı oymak, Cadılar Bayramı’nın olmazsa olmazlarından. Bal kabakları farklı surat ifadeleriyle oyuluyor ve evlerin kapısının önüne konuluyor. Bal kabağının içi boşaltıldıktan sonra genellikle gülen yüz şeklinde oyuluyor ve içine de bir mum yakılıyor. Bu ritüelin çıkış noktası da şu: Geçmişte Hasat Bayramı döneminde, evleri kötü ruhlardan korumak amacıyla bu “korkunç” ifadeli bal kabakları evlerin önüne konuluyormuş. Muhtemelen şekli ve kolayca böyle bir ifade verilebilmesi, bal kabağının seçilmesinde etkili olmuş.

Cadılar bayramı kostüm ve makyajı

 

 

Cadılar Bayramı (Halloween) Nasıl Kutlanıyor?

Öncelikle Cadılar Bayramı’nın çocuklar için çok eğlenceli geçtiği kesin! Süper kahraman kostümlerinden çizgi film karakterlerine, çocuklar türlü karakterlere bürünüyor ve “Trick or treat” yani “Şaka mı, şeker mi?” diye evleri dolaşmaya başlıyorlar. Ev sahibi eğer “şaka”yı seçerse, çocuklar da o “korkunç” kostümler içinde komiklikler yapıyor! Düşünsenize, kapınız çalınıyor ve karşınızda minik bir zombi ya da Shrek! Siz de çocuklar için şekerlemeler, Cadılar Bayramı konseptine uygun kurabiyeler hazırlayabilir ve ufaklıklara ikram edebilirsiniz. Kimse bir zombiyi ya da hayaleti üzmek istemez! Bu arada en çok tüketilen şekerleme türünün elma şekeri olduğunu da ekleyelim.

Cadılar bayramı kostüm ve makyajı

Cadılar Bayramı (Halloween), yalnızca çocuklar için eğlenceli değil tabii ki… Evinizin yakınlarında bir orman varsa, sevdiklerinizle birlikte, yaratıcı kostümler içerinde bir orman yürüyüşüne ne dersiniz! Ya da evinizi korku filmi mekanı gibi süsleyebilir; arkadaşlarınızla ve ailenizle korku filmleri izleyebilir veya Cadılar Bayramı partilerine de katılabilirsiniz. Alternatifler bol ama önce kostüm ve makyaj önerilerimizi dikkate alın!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Kurumsal Bayi Toplantıları İçin “Dress Code”

Cadılar bayramı kostüm ve makyajı

 

 

En Popüler Cadılar Bayramı Kostümleri

Başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinde de her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Cadılar Bayramı” (Halloween) için düzenlenen partilere, kıyafet balolarına nasıl gitmelisiniz? Korku filmi kahramanları, çizgi film karakterleri, süper kahraman kostümleri çok popüler. Hayalet, zombi, vampir, iskeletor, cadı, şeytan, Mickey Mouse, Batman, Spiderman çok klasik diyorsanız, yaratıcılığınızı konuşturun! Yalnız sadece kostümle de iş bitmiyor, kostümünüze uygun bir makyaj ve maskeyi de unutmamanız gerekiyor. Özel efekt makyaj teknikleri için YouTube videolarından ilham alabilir ya da işinizi garantiye almak için bir makyöze, makyöre başvurabilirsiniz.

Cadılar bayramı kostüm ve makyajı

Cadılar bayramı kostüm ve makyajı

 

 

Popüler Cadı Bayramı kostümlerini tercih etmeyenler için birkaç öneri verelim. Bu yılın en çok seyredilen TV dizilerini düşünün. Stranger Things, La Casa Del Papel, Lucifer, Narcos… İşte size yaratıcı Cadılar Bayramı kostümleri! Üstelik eşiniz, sevgiliniz ya da arkadaşlarınızla birlikte ortak bir konsept de hazırlayabilirsiniz. Ortak konsept konusunda Beyonce ve Jay Z ile Heidi Klum ve eşini örnek alabilirsiniz! Kesinlikle çok başarılar ve her yıl Cadılar Bayramı’nda en çok konuşulan çiftlerde liste başı olmayı bileklerinin hakkıyla elde ediyorlar. Müzik grupları da örnek alınabilir; Beatles, Spice Girls gibi. Arkadaşlar için ideal.

 

 

Hiçbir Şey Olmadan Her Şey Olmak

Halloween demek illa ki bir karakteri uyarmak demek değil. Tamamen kendi tarzınızı yansıtan, o gece nasıl olmak istiyorsanız öyle olduğunuz bir görünüm de yakalayabilirsiniz. Farklı alanlardan ilham alın ve kendi karakterinizi yaratın! Tıpkı Empty Pools gibi!

 

 

Ürkütücü Palyaço “Pennywise” 2019’un Hit Kostümü Olabilir!

Bu yıl Stephen King’in sinemaya uyarlanan romanın ikincisi “It/ O” da gündemde. Kurbanlarının korkularına göre şekle girebilen “Pennywise” Cadılar Bayramı (Halloween) için iyi bir kostüm alternatifi. Ürkütücü palyaço “Pennywise”, bu yılın kesinlikle hitlerinden biri olmaya aday! Bir dönem çok popüler olan Scream karakterlerinin, Freddy Krueger’ın yerini alacak gibi…

Cadılar bayramı kostüm ve makyajı

 

 

Dönemsel kostümler de Cadılar Bayramı’nda tercih edilebilecek alternatiflerden. 70’ler, 80’ler, hatta 20’lerin Çarliston etkileri. Nasıl isterseniz! Cadılar Bayramı kostümlerini seçerken makyajı da o döneme uygun yapmayı unutmayın.

 

 

Peki ya evcil hayvanlar? Kediniz? Köpeğiniz? Evcil hayvanlar için de pek çok Cadılar Bayramı kostümü var. Öyle sevimli görünüyorlar ki… Onların sıkılmayacağı bir kostüm tasarlayabilir ya da petshop’lardan satın alıp kedinizi, köpeğinizi Cadılar Bayramı havasına sokabilirsiniz!

Cadılar bayramı kostüm ve makyajı

 

 

Geçen yıllardan birkaç ilham verici kostümü de hatırlayalım: Beyonce’nin Frida Kahlo hali; top model Sara Sampaio’nun estetik takıntısını hicvettiği silikonlu, gergin yüzlü kadın kostümü; top model Bella Hadid’in Weekend ile Beetlejuice tiplemeleri, ünlü oyuncu Bette Midler’ın Hocus Pocus filminde canlandırdığı Winifred Sanderson karakterine büründüğü hali… Kesinlikle çok yaratıcı! 31 Ekim 2019 gecesine artık hazırsınız!

Bella Hadid Halooween Beyonce Halooween