https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/08/burning-man-2019_10124.jpg

Burning Man 2019 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey ABD'nin Nevada eyaletindeki Black Rock Çölü'nde gerçekeleşen Burning Man 2019 ne zaman? Burning Man 2019 katılan ünlüler kim? Öne çıkanlar neler? Keşfedin!

Her sene ABD’nin Nevada eyaletindeki Black Rock Çölü’nde 10 gün süren Burning Man 2019, son yılların en gözde festivali! Dünyaca ünlü sanatçıların akın ettiği bu şölen, festivalden çok daha fazlası. Paranın geçmediği bir çölde, hiç tanımadığınız insanlarla müzik eşliğinde bir uygarlık kurduğunuz bu farklı deneyim, tüm dünyaya ilham olmaya devam ediyor. Burning Man 2019 ne zaman? Burning Man’e gitmek kaç para? Burning Man 2019 hangi ünlüler katılıyor? Burning Man 2019 teması ne? Festival ile ilgili tüm ayrıntıları keşfedin!Burning Man 2019

 

 

Geçen sene tüm detaylarını paylaştığımız festival, bu sene evrim geçiriyor! Burning Man 2019, bu sene 25 Ağustos’ta başladı ve 3 Eylül’e kadar devam edecek. Burning Man 2019’un bu seneki teması “Metamorfoz” yani dönüşüm! Festival organizatörleri, bunun bir festival olmadığında ısrarcı. Dünyanın dört bir yanından binlerce insan, her sene çöl koşullarında hayatta kalmaya çalışırken, yaratıcılıklarını ortaya koyarak toplum olmanın yollarını keşfediyorlar. Festivalde 3 altın kural var: arkada asla çöp bırakma, çadırda ya da karavanda kalabilirsin ve ticaret yapamazsın! Burning Man ilkelerine göre festivalde para tamamen önemini yitiriyor -festival biletini aldıktan sonra tabii-

Burning Man 2019

Burning Man 2019

Burning Man 2019

 

 

Burning Man, ilk kez 1990 yılında Nevada’nın kuzeybatısındaki Black Rock Çölü’nde düzenlendi. O zamandan bugüne, festivalin katılımcıları düzenli olarak arttı. Festival, son 5 yıldır 70.000 bine yakın ziyaretçiyi ağırlıyor.

Burning Man 2019

Burning Man 2019 Burning Man 2019 Burning Man 2019

 

 

Burning Man, alışık olduğumuz ‘kurumsal sponsorluk’larla dolu bir festival değil. Burada kim olduğunuz çok da önemli değil. Sahip olduğunuz değerler, birlikte bulunduğunuz toplum içinde değişim geçiriyor. Önemli olan; çalışman, topluluğa dahil olman ve yaratıcılığını konuşturman! 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes Film Festivali'nde Yarışan Filmi Ahlat Ağacı Vizyonda!

Burning Man 2019 Burning Man 2019 Burning Man 2019

 

 

Burning Man, bahsettiğimiz gibi topluluklardan oluşan bir etkinlik. Her kampın bir lideri var ve kamp içinde çalışmak istiyorsanız, size verilen görevleri yerine getirmeniz gerekiyor. Burada aktif bir şekilde gönüllü olmak esas! Topluluğun ortak dilinde herkese ‘burner’ olarak hitap ediliyor. Eğer etkinliğe ilk kez gidiyorsanız, topluluklara bir ‘virgin burner’ olduğunuzu söylemek önemli. Böylece ilk senenizde, ortama kolayca ayak uydurmanız için herkes size yardımcı oluyor.

Burning Man 2019 Burning Man 2019

 

 

Festivalde kalabileceğiniz iki seçenek var: çadır ya da karavan! Burning Man’in deneyimli katılımcıları, eğer bir arkadaş grubuyla geliyorsanız karavan tutmanızı öneriyor. Karavan fiyatları 6000-10.000 USD arasında değişiyor. Çölün gece yarısı ortaya çıkan kötü hava koşullarında çadırdan çok daha güvenli olan karavan, çöl sabahının yakıcı sıcağında klimalı serin bir sabah sağlıyor! Festivalde bir konuma gitmek için kullanabileceğiniz tek taşıt bisiklet! Bazen farklı taşıtlarla karşılaşmak da mümkün tabii, Burning Man’de ne olacağı hiç belli olmuyor!

Burning Man 2019 Burning Man 2019

 

 

Burning Man’a Türkiye’den gidecekseniz en iyi seçenek direkt olarak San Francisco’ya uçmak. San Francisco sonrası alana ulaşım ise oldukça basit. Tercihen festivale gideceklerin karavanlarıyla da seyahat edebilirsiniz. Bunun için ekibin lideriyle anlaşmanız gerekiyor tabii.

Burning Man 2019 Burning Man 2019

 

 

Burning Man için çanta hazırlamak, daha önce hiç almadığınız şeyler almanızı gerektiriyor! Festivalin tadını yüzde yüz çıkartmak için temel gereksinimler:

Su Çantası: Tüm gün müzikle coşarken, yaratıcı onlarca dekorasyonda gezinirken yanınızda devamlı su taşımak şart!

Kalın Manto: Sonuç olarak her şey çölde gerçekleşiyor ve hava kararınca dondurucu soğuk, kapıyı çalıyor. Yanınızda kalın giysiler bulundurmanız önemli!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Elektronik Müziğin Teknolojiyle Buluştuğu Festival: Sonar Istanbul 2019

Kar Gözlüğü: Çölün ortasında ne zaman kum fırtınası çıkacağı belli olmuyor. Kar gözlükleri bu durumu rahatça atlatmanıza iyi bir yardımcı!

Power Bank: Böylesine müthiş bir deneyimi ölümsüzleştirmeyi kim istemez ki! Bunu devamlı yapmak için yanınızda power bank getirmeyi unutmamalısınız. Güneş enerjisi ile şarj olanlar ise tam Burning Man’lik bir teknoloji!

Kulak Tıkacı: Festivalde 7/24 müzik hiç sonlanmıyor. Eh, uyumak isterseniz tıkaç şart!

Burning Man 2019 Burning Man 2019

 

 

Burning Man’in sonunda, festivale adını veren dev heykeli yakma ritüeli gerçekleşiyor. Tüm topluluk toplanıyor ve yakmak için tasarlanan heykelin yakılışını seyrediyor. Festivalin yaratıcısı Larry Harvey, bu yanma ritüelinin, acılı bir aşk hikayesinin yıl dönümünü temsil ettiğini söylüyor.

Burning Man 2019

 

 

Burning Man’in fiyatları sene içerisinde bileti ne zaman aldığınıza göre değişiyor. En uygun bilet için festival sayfalarını devamlı takip etmek gerekiyor.  Fiyatlar genel olarak 1500 ila 15.000 TL arasında değişiyor. Festival zamanı bir kampa bağlı olduğunuzda, kampın duş, ortak mutfak ve açık bar bölümlerini kullanmak istiyorsanız 100-300 USD arasında değişen bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Burning Man 2019

Burning Man 2019 Burning Man 2019

 

 

Burning Man’de ne giyeceğiniz ise tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış durumda! Çıtayı istediğiniz kadar yukarı çıkartabilirsiniz, alana gittiğinizde herkesin aynı şeyi yaptığını göreceksiniz! Bugün festivalin beşinci günü ancak ünlü isimler henüz, herhangi bir paylaşım yapmadı. Türkiye’ye Burning Man nedir? sorusunu sordurtan Şeyma Subaşı, bu sene festivale katılmayacak gibi duruyor.

Burning Man 2019 Burning Man 2019