https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/11/black-friday-nedir_1.jpg

“Black Friday / Kara Cuma” Nedir? Alışveriş Çılgınlığının Tarihçesi Türkiye’de farklı isimlerle de gündeme gelen küresel alışveriş çılgınlığı “Black Friday / Kara Cuma”yı A'dan Z'ye masaya yatırıyoruz.

Türkçesi “Kara Cuma” olan “Black Friday” nedir? Bir alışveriş çılgınlığı olduğunu hemen herkes öğrendi! Her türlü üründe görülmemiş indirimlerin yapıldığı, kampanyaların düzenlendiği “Black Friday” yani “Kara Cuma”nın tarihçesini biliyor musunuz? Peki neden “Kara”? O zaman geçmişe dönelim…

Black Friday nedir Kara Cuma Hakkında Her Şey

 

 

60’lı yıllarda ABD’de, tatil sezonu sırasındaki trafik sıkışıklığı ve kalabalığı ifade etmek için o güne “Black Friday” yani “Kara Cuma” denmeye başlandı. Zamanla diğer ülkeler de “Black Friday”i benimsedi. Böylece “Kasım ayının üçüncü Cuma günü” küresel çapta bir alışveriş çılgınlığına dönüştü. Yani tam günü bu yıl, 29 Kasım olsa da kampanyalar bir hafta öncesinden başlıyor, e-ticaret sitelerinden AVM’lere, her yerde “Black Friday” (Kara Cuma) indirimleri yankılanıyor. Küresel çapta milyarlarca dolarlık ticaret hacmi sağlayan “Black Friday”, ülkemizde de “Efsane Cuma”, “Süper Cuma”, “Beklenen Cuma” gibi farklı isimlerle de gündeme geliyor.

Black Friday nedir Kara Cuma Hakkında Her Şey

 

 

“Şükran Günü”nü Takip Eden Cuma

ABD’de Şükran Günü olan Kasım ayının dördüncü Perşembesini takip eden Cuma günü: Black Friday/ Kara Cuma… 1952’den bu yana Noel alışveriş sezonunun ilk günü kabul edilerek indirimler başlıyor. Resmi bir tatil değil. Bugüne “Kara” denmesinin nedenini öğrenmek için 60’lara dönmemiz gerekiyor. Dükkanların o gün daha hava aydınlanmadan çok erken açılması ve kararmadan kapanmaması, mağazaların yer aldığı caddelerdeki yoğun araç ve insan trafiğinin neden olduğu olumsuzluklar, bugüne “Black Friday/ Kara Cuma” denmesinin nedeni… İlk kez de ABD Philadelphia’da kullanıldığı tahmin ediliyor.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Burcunuza Göre Gelin Makyajı Önerileri

Black Friday nedir Kara Cuma Hakkında Her Şey

 

 

80’lere kadar farklı eyaletlerde uygulanan indirimler/ kampanyalar, 90’lar ve 2000’lerde ABD’nin her yanına yayılıyor. AVM’lerin ve dükkanların açılış saatleri daha erkene alınıyor ve 2011 yılında ise perşembeyi cumaya bağlayan gece 24.00’te dükkanlar açılmaya başlanıyor. İnternet alışveriş siteleri de “büyük oyuncular” arasına giriyor ve böylece ABD’de başlayan bu indirim günü, uluslararası çapta bir indirim gününe dönüşüyor.

Black Friday nedir Kara Cuma Hakkında Her Şey

 

 

Mağazalar Önünde Uzun Kuyruklar Oluşuyor

Tabii ki olumsuzluklar da yok değil. İndirimin başlaması ve dükkanların açılış saatlerinin daha erkene alınması nedeniyle mağazalar önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Birkaç gün önceden mağazaların önünde çadır kuranlar bile var! Aşırı izdiham nedeniyle özellikle ABD’de ufak tefek kazaların olduğu, hırsızlık vakalarının arttığı da bir gerçek.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Minimal Düğünler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Black Friday nedir Kara Cuma Hakkında Her Şey

Geçen yıl Türkiye’de yalnızca internet üzerinden milyonlarca lira kartlı ödeme gerçekleştirilirken 2019’da bu rakamın katlanacağı öngörülüyor. Söylediğimiz gibi bu yıl Black Friday/ Kara Cuma, 29 Kasım ama Türkiye’ye yeni giriş yapan e-ticaret devi Amazon dahil pek çok e-ticaret sitesi, bir hafta önceden kampanyaları başlattı bile… Alışveriş sitelerinde indirim oranları yüzde 80’leri bulurken mağazalarda indirimler, yüzde 60 oranında (Tabii ki farklılık da gösteriyor).

Black Friday nedir Kara Cuma Hakkında Her Şey

Black Friday/ Kara Cuma indirimleri, kampanyaları ile ilgili birkaç öneri ile yazımızı sonlandıralım. Öncelikle ürünlerin ilk fiyatlarını bilin ve öyle mukayese edin. Şişirilmiş ve sonradan indirim yapılmış gibi görünen rakamlara dikkat edin. E-ticaret sitelerinde öncelikle sepetinizi doldurun, hemen satın almayın çünkü oranlar daha çok düşebiliyor. Yalnız ürün çok hızlı tükeniyorsa, satın alın. Mağazalardaki izdihamlara da dikkat edin, alışveriş yaparken sağlığınızdan olmayın!

Black Friday nedir Kara Cuma Hakkında Her Şey

 

Herkese mutlu, bereketli “Black Friday/ Kara Cuma”lar! Aman çok harcamayın… 

Black Friday nedir Kara Cuma Hakkında Her Şey