https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/04/1-Malapasqua-Adası-Filipinler-1280x960.jpg

Bitişi Olmayan Bir Yolculuk: Theysayadventure Denizleri, toprakları, kıtaları fersah fersah aşıyor ve Theysayadventure ile harika bir yolculuğa çıkıyoruz!

Herkese merhabalar! Biz Bahar ve Gökcan, İstanbul’daki çalışma hayatımızı geride bırakıp uzun süredir hayalini kurduğumuz bir yolculuğa başladık.

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

Bahar kariyerinin başından beri aynı avukatlık bürosunda, Gökcan da yıllardır kurumsal bir denetim şirketinde çalışıyordu. İlk bakışta İstanbul’daki hayatımızdan kaçmışız gibi gelebilir ama aslında durum çok da öyle değil. İkimiz de yaşadığımız mahalleyi ve çalışma arkadaşlarımızı ayrılırken gözyaşı dökecek kadar çok seviyorduk. Sadece bu süreçte kariyer odaklı bir gelecek istemediğimizi fark ettik.

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

 

Yıllık izinlerimizin ve haftasonlarının neredeyse tamamını seyahate ayırıyorduk. Çalışırken uygun bir bütçeyle gezmek hem önceden planlama gerektiriyordu hem de gezilerimizi 1-2 haftayla sınırlandırmak durumunda kalıyorduk. Ama bu süreler gittiğimiz yerlerin kültürünü, insanlarını ve coğrafyasını tam anlamıyla keşfetmemize ve anlamamıza yetmiyordu.

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

Kariyerlerimizde ilerlesek bile seyahatlerimize istediğimiz kadar vakit ayırmamız da pek mümkün gözükmüyordu. Nihayet Haziran 2019’da İstanbul sayfasını kapatıp 10 yıllık memleket özlemiyle Antalya’ya döndük.

 

Yolculuğumuza dünyanın öbür ucundan başlamak istemiştik ama Yeni Zelanda turistik vize başvurumuzu acı bir şekilde reddetti. Başvuru sırasında işsiz olduğumuz için Yeni Zelanda’ya yerleşmemizden endişelendiklerini düşünüyoruz. Bizi üzen yolculuğumuz sırasında bizim gibi işsiz olup rahatlıkla Yeni Zelanda’dan vize almış birçok Avrupalıyla karşılaşmak oldu… Neyse ki ikimiz de sadece Avrupa ülkelerini gezdiğimiz için bizi heyecanlandıran başka çok fazla ülke var. Dolayısıyla ilk kez bir vize başvurumuzun reddedilmiş olmasına üzülmek yerine rotamızı Güneydoğu Asya’ya çevirdik…

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

 

Bu yolculuğa çok daha önce ve çok daha az bir bütçeyle çıkabilirdik. Böyle uzun soluklu bir seyahat için belirli bir bütçeye sahip olmak ya da belirli bir yaşta olmak gerektiği gibi kalıplara inanmıyoruz. Biz sadece yolculuk sırasında bizi bir nebze olsun rahat hissettirecek, yapmak istediğimiz şeyleri gerçekleştirmemizi sağlayacak bir birikimle yola çıkmayı tercih ettik. Ama yolda başka gezginlerle tanıştıkça sırt çantasıyla gezmenin bile bin bir türlü yöntemi olduğunu görüyoruz.

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

Konfor alanınızdan çıkıp (bir köy evinde ya da elektrik olmayan bir kulübede kalmak gibi), seyahat ederken basit koşullarda konaklama ve yemek karşılığında çalışmaya razı olduğunuz sürece sürekli yolda olmak bile mümkün.

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

Yolculukların her zaman hayatımızın merkezinde olacağını biliyoruz ama biz bir noktada, İstanbul’a ve kariyerlerimize değil belki ama, Türkiye’ye geri dönüp bir hayat kurmak da istiyoruz. Buradan vize başvurusu yapacağımız tüm ülkelere duyurulur…

 

Uzun soluklu bir seyahate çıkmak en azından bizim çevremizdeki insanların sıklıkla üzerine düşündükleri bir konu. Biz de son zamanlarda bize en çok sorulan sorular üzerinden konuştuk ve öne çıkanları size sunmak istedik!

 

Böyle uzun bir yolculuk için çantanızı nasıl hazırladınız?

Çanta ve ayakkabılarımız için detaylı bir araştırma yaptık ve hem bütçemize uygun hem de bizi yarı yolda bırakmayacak bir şey almaya çalıştık. Ama onun dışında sadece seyahat deneyimlerimizden yola çıkarak eksikliğini hissettiğimiz birkaç eşya aldık. Priz dönüştürücü, küçük bir dürbün, su geçirmez çanta gibi… böyle küçük detaylar gerçekten hayat kurtarıyor. Yolculuk boyunca hayli farklı iklimlere denk geldik. Yeri geldi deniz kenarında sıcaktan kavrulduk, yeri geldi yüksek rakımlara çıkıp serinledik. Neyse ki çantamıza her koşula uygun bir iki parça eşya atmışız.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Evde 5 Adımda Etkili Cilt Bakımı

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

 

Yoldayken sizi en çok zorlayan şey ne oldu?

İş hayatımız sırasında yaptığımız tatiller en fazla 1-2 hafta olduğu için seyahatlerimizi tamamen planlayıp yola çıkıyorduk. En azından kalacağımız yerler belli oluyordu… Şu an sürekli olarak seyahat halinde olduğumuz için bir sonraki durağı bile bilmediğimiz çok oluyor. Mesela yarın nereye gideceğimize karar verdik ama henüz konaklama rezervasyonumuz yok. Bu durum, alışık olmadığımız için başlarda bizi biraz geriyordu ama birinci ayımızın sonunda buna da alıştık.  Böylece hoşumuza giden yerlerde daha uzun kalabiliyoruz. Şimdilik yerleşik hayata bir özlem duymuyoruz.

 

Corona virüsü gün geçtikçe geniş kitlelere yayılmaya devam ediyor. Her gün ülkeler bazında seyahat sınırlaması vb. kararlar alınıyor. Salgın yolculuğunuzu nasıl etkiliyor?

Aslında ne zaman nerede olduğumuza göre değişiyor. Bazı bölgelerde alınan önlemler güven verdiği için ya da bazen çok az turistin olduğu daha ıssız yerlere gittiğimiz için fiziken hiç etkilenmediğimiz oluyor. Tabi ki yolda olmamız sebebiyle gündemi ve mevcut durumu sürekli takip ediyoruz ve kendimizce önlemler almaya çalışıyoruz. Türkiye’den uzakta olmamızın psikolojik olarak zorlayıcı bir tarafı var ama şu anda yaşananlar yolculuğa çıkarken öngörebileceğimiz bir durum değildi. Dünyanın her yerinden insanlar salgından doğrudan veya dolaylı olarak etkileniyor, o yüzden olabildiğince kişiselleştirmemeye de çalışıyoruz. Yolculuğa sürekli bunu düşünerek devam etmek istemiyoruz, durum o noktaya gelirse Türkiye’ye dönmeyi tercih edebiliriz.

 

Son zamanlarda dünyamızda yaşanan hadiseler nedeniyle tüm insanlık olarak ‘zaman’ kavramını ve bizim için ne ifade ettiğini sorgular olduk. Zaman içerisinde şüphesiz en önemlisi ‘an’da kalabilmek ve siz bunu tam anlamıyla yaşayabilmek için büyük bir yolculuğa çıktınız. Yapmak istediklerini içinde bulundukları durumlar nedeniyle erteleyenler için ne söylemek istersiniz?

Açıkçası biz de birikim yapmak adına, bu kararı aldıktan 2 sene sonra yola çıkabildik. Ama bu süre boyunca aldığımız kararı gerçekleştirme yolunda somut adımlar attık. Bir taraftan da İstanbul’daki hayatımızı sonuna kadar yaşamaya çalıştık. Bu sayede şu anda kafamızda “İstanbul’da kalsaydık nasıl olurdu?” gibi bir soru işareti yok, kalsaydık ne olurdu az çok biliyoruz. Hayalleri anlık olarak gerçekleştirmek herkes için mümkün olmayabilir, ama biz doğru zaman diye bir şey olmadığını anladık. Siz yeterli zemini hazırladığınızı düşünseniz bile her zaman büyük küçük sürprizler olabiliyor. Örneğin şu an salgın nedeniyle seyahat sınırlamalarıyla karşılaşıyoruz. Yine de iyi ki diyoruz, iyi ki daha çok ertelememişiz.

 

Bu yolculukta şimdiye kadar yaptığınız en çılgınca şey?

Şimdiye kadar gittiğimiz yerler arasında özellikle Borneo daha önce hiç bulunmadığımız türden bir ortamdı ve bizi en çok etkileyen yerlerden biri oldu. Yaklaşık 10 gün boyunca yağmur ormanında gönüllü çalıştık.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Her Sokağı Tarih Kokan, Moda ve Sanatın Kenti: Milano

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

Yaşadığımız kampta elektrik yoktu ve kampın yanındaki gölün suyunu kullanıyorduk. Dört tarafımızın vahşi yaşamla çevrili olması yetmezmiş gibi kampta kalırken ormanda gece yürüyüşlerine de çıktık. Zifiri karanlıkta fenerle tespit edebildiğimiz tarantula, yılan, akrep gibi canlılar dışında bir de tespit edemediklerimiz olduğu gerçeği ormanın ortasındayken sizi kesinlikle rahatlatmıyor. Neyse ki vücudumuza yapışan sülükler dışında bir sorun yaşamadık…

 

Tekrar geliriz dediğiniz bir yer var mı?

Gittiğimiz yerlerin tadını sonuna kadar çıkarıyoruz ama tabi ki aklımızda yer eden birkaç bölge oldu. Görsel olarak doğasından çok etkilendiğimiz Filipinler’in Palawan bölgesine yolumuz bir daha düşer diye umuyoruz.

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

Bir de Borneo’da Kinabatangan nehri kıyısına diktiğimiz ağaçları birkaç sene sonra ziyaret etmek güzel olur gerçekten. Borneo kesinlikle bir kere gidip tüketebileceğiniz bir bölge değil, her seferinde farklı bir deneyim yaşatır gibi geliyor.

Bitişi olmayan bir yolculuk theysayadventure

 

Türkiye’ye dair en çok neyi özlüyorsunuz?

Tam yağlı ezine peyniri… biz de şoktayız ama Güneydoğu Asya kültüründe peynir yok. Açıkçası buralarda serpme kahvaltıcı açmayı da düşünmedik değil…

 

Seyahatlerinizi nasıl takip edebiliriz?

Yolculuğumuzu ve deneyimlerimizi aktif olarak Instagram sayfamız @theysayadventure üzerinden paylaşıyoruz. Ayrıca web sitemizi yapım aşamasındayız, yakında blog yazılarımızı da yayınlamaya başlayacağız!

View this post on Instagram

[TR] Instagram camiasının ünlü simalarından nam-ı diğer T-Rex’teyiz. Büyüleyici bir coğrafya ve kadraj yukarıdan fazlasıyla iyi. Ama asıl olay aşağıdaki masmavi sahile inmek – dalgalardan dolayı suya girilemiyor olsa da. Biz inişte ayrı çıkışta ayrı zorlandık ve birkaç gün kas ağrısı yaşadık. AMA ÇOK NET DEĞDİ! Öte yandan parmak arası terlikle inen insanlara da tanık olmadık değil (hala aşamıyoruz). 🎒 [ENG] We came to one of the most well-known faces of Instagram: aka T-Rex. It is a fascinating landscape and the view from above is breathtaking. But the real challenge is going down to the beautiful beach – even if you can’t swim because of the huge waves. We had a really hard time climbing down and up again. BUT IT DEFINITELY WORTHS HAVING MUSCLE PAINS! On the other hand, we saw people going down with flip flops (still couldn’t get over it). . . . . #instapassport #aroundtheworldpix #travellingthroughtheworld #travelog #theglobewanderer #islandhopping #awesome_earthpix #ig_indonesia #wu_indonesia #loves_indonesia #indonesia_photography #icu_indonesia #thebeautyofindonesia #travelphotography #theysayadventure #travelgoals #travelasia #backpackingasia #turkeystagram #photooftheday #travelblog #forahappymoment #water_of_our_world #madeofocean #lonelyplanet #beautifuldestinations #hurriyetseyahat #aniyakala #milliyetrota #seyahatblog

A post shared by Bahar & Gökcan (@theysayadventure) on