https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/02/givenchy-hakkinda-her-sey-1280x705.jpg

Bir Markanın Doğuşu: Givenchy 20 Şubat 1927 tarihinde Fransa’da dünyaya gelen, 50’lerde ise Paris’i dünya modasının zirvesine çıkaran Hubert de Givenchy hakkında…

20 Şubat, çok ünlü bir ismin doğum günü: Hubert de Givenchy… Uzun yıllar boyunca Audrey Hepburn’un yanı sıra Guinness, Grimaldi ve Kennedy ailelerini giydiren ünlü Fransız modacı Givenchy’nin başarılarla dolu kariyerinde bir gezintiye çıkmaya ne dersiniz?

Givenchy markası hakkında her şey

Kont Hubert James Marcel Taffin de Givenchy Hubert de Givenchy, 20 Şubat 1927 tarihinde (bazı kaynaklara göre 21 Şubat) Fransa’nın Beauvais kentinde, aristokrat bir ailenin ikinci oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesi tekstille ilgili olduğundan çok küçük yaşlarda moda dünyası ile tanıştı. Babasını iki yaşındayken kaybetti; annesi, büyükannesi ve dedesi tarafından yetiştirildi. Hubert de Givenchy, hukuk eğitimini yarıda bırakıp Paris’teki Güzel Sanatlar Okulu’nda çizim eğitimleri aldı. Daha sonra da Rita Hayworth ve Evita Peron gibi isimleri giydiren, ünlü tasarımcı Jacques Farth’ın modaevinde çalışmaya başladı. Robert Piguet, Lucien Lelong ve Givenchy için dönüm noktası olan SchiaparelliSchiaparelli’nin yanında kendini çok geliştirdi; bu ünlü modaevinden ayrılıp 1952 yılında ise ilk butiğini açtı. Yanında da ünlü manken, onun ilk ilham perisi Bettina Graziani vardı. 1952’de kendi adıyla kurduğu modaevi ve markanın altını çizelim: The House of Givenchy

Givenchy markası hakkında her şey

 

Balenciaga ve Audrey Hepburn

Savaş bitmişti, imkansızlıklar had safhadaydı. Metrelerce kumaşlarla hazırlanan gösterişli tasarımlar yerine daha mütevazı tasarımlara yöneldi. İlk koleksiyonu “Bettina”, sade ve kullanışlıydı; iki parçadan oluşan takım elbiselerin yer aldığı bir koleksiyondu. Tarzı çok beğenildi, ABD’ye davet edildi. Bir kokteylde tanıştığı Cristobal Balenciaga da Hubert de Givenchy için başka bir dönüm noktasıydı. Avangart tasarımcı olarak bilinen Balenciaga, Givenchy’yi veliahdı gibi benimsedi; ona modern sanattan ilham alacağı bir dünyanın kapılarını araladı. 60’larda yarattıkları “Sack Dress”; kadın formunu gizleyen, feminen formu yüceltmeyen bir tasarım olarak tarihe geçti.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Pozitif Olmanız İçin 5 Mükemmel Öneri

Givenchy markası hakkında her şey

 

Hubert de Givenchy’nin hayatında Audrey Hepburn ile tanışması da büyük önem taşıyor. Hepburn’ün moda ikonu olmasındaki şüphesiz en etkili isimlerden; Mösyö Givenchy! Balenciaga’nın yoğunluğu nedeniyle geri çevirdiği yıldız ile çalışmaya başlayan Givenchy, Breakfast at Tiffany’s filminin açılış sahnesinde, Audrey Hepburn’ün muhteşem bir şekilde taşıdığı siyah elbise ile devleşti. Daha sonra bütün filmlerde beraber çalıştılar.

Givenchy markası hakkında her şey

 

Audrey Hepburn başta olmak üzere Ingrid Bergman, Grace Kelly, Greta Garbo, Windsor Düşesi gibi birçok ünlü kadını giydiren Givenchy, 1960 yılında Jackie Kennedy ile tanıştı. Bu işbirliğinden de yeni bir moda ikonu daha doğdu: Jackie Kennedy stili! 70 ve 80’li yıllarda Amerikan jetsetini giydirmeye devam eden Givenchy, yarattığı markayı 1988 yılında Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) bünyesine kattı ve 1995 yılına kadar da Louis Vuitton’da artistik direktörlük yaptı.

Givenchy markası hakkında her şey

 

John Galliano’dan Clare Waight Keller’a…

43 yıllık moda kariyerine veda edip emekli olan Hubert de Givenchy, koltuğunu bir süreliğine John Galliano’ya bıraktı. Sekiz ay sonra bu görev, Alexander McQueen’in oldu. Ardından da Julien MacDonald göreve gelse de markanın altın çağını yaşadığı 2005’te, Ricardo Tisci kaptan koltuğundaydı. Tisci ise 2017 yılında markadan ayrıldı, yerine Chloe’den Clare Waight Keller geldi.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Centilmenlere Özel Dünyanın En Pahalı 5 Saati

Givenchy markası hakkında her şey

Hubert de Givenchy, emekliliğinin ardından ünlü bir koleksiyoner oldu. Müzayede evi Christie’s’e antik mobilyalar üzerine danışmanlık vermeye başlayan Givenchy, partneri Philippe Venet ile Paris dışındaki malikesinde sanatla dolu bir hayat sürmeye başladı. Picasso’dan Miro’ya ünlü isimlerin yer aldığı modern sanat koleksiyonuyla dolu bir malikane ve muazzam bir bahçe!

Givenchy markası hakkında her şey Givenchy markası hakkında her şey Givenchy markası hakkında her şey

 

Sade şıklığın yaratıcısı, 20. yüzyılın yenilikçi kadın imajına hayat veren Hubert de Givenchy, 10 Mart 2018 tarihinde hayatını kaybetti. “Fransız haute couture dünyasının üstün kişiliği ve Parizyen şıklığı ile elegansın simgesi olan Hubert de Givenchy’yi kaybettik” sözleriyle duyurdu onun ölümünü, ünlü modaevi… Givenchy markasının sahibi Bernard Arnault’un ünlü modacıyı “50’lerde Paris’i dünya modasının zirvesine çıkaran yaratıcı” olarak tanımladığını da not düşelim.

Givenchy markası hakkında her şey

Givenchy markası hakkında her şey

Bu arada Givenchy, 1957 yılında Audrey Hepburn için üretilen “L’interdit” adlı parfüm ile bu sektöre de girmiş ve adından söz ettirmişti. “Very Irresistible Givenchy” adlı parfüm, 2003 yılında piyasa çıkmış ve marka, parfüm ve kozmetik alanında da başarısını sürdürmüştür.

Givenchy markası hakkında her şey Givenchy markası hakkında her şey

 

Pek çok tasarımcıya örnek olan Givenchy’yi, 20 Şubat doğum gününde saygıyla anıyoruz!

Givenchy markası hakkında her şey