https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2020/01/christian-dior-hayati_5074.jpg

Bir Markanın Doğuşu: Christian Dior 21 Ocak 1905’te Fransa’da dünyaya gelen ünlü Fransız moda tasarımcısı Christian Dior'un yarattığı dev mirasında yolculuğa çıkıyoruz!

Christian Dior, Fransa’nın kuzeyinde, Normandiya Granville’de dünyayı geldi. Gübre üretimiyle uğraşan, varlıklı bir ailenin çocuğuydu; iyi bir eğitim aldı. Siyasi bilimler okusa da asıl hayali mimar olmaktı. Üniversite eğitiminden sonra Paris’te bir sanat galerisi açan Christian Dior, babasının iflas etmesi (1929 Ekonomik Buhranı) nedeniyle galerisini kapattı. Paris’teki moda evlerine eskizler, Figaro Illustré dergisine şapka modelleri çizmeye başlayan Dior, 1930-1940 yılları arasında moda tasarımcısı Robert Piguet ile çalıştı.

Christian Dior Hayatı

1. Dünya Savaşı’nda askerlik hizmetini tamamlayan Christian Dior, 1941 yılında Paris’i terk etti. Savaş bitmeden Paris’e dönen Dior, 1942 yılından sonra Lucien Lelong modaevinde, Pierre Balmain ile çalıştı. II. Dünya Savaşı’nda Nazi subayları ile Fransız işbirlikçilerinin eşlerine tasarımlar yaptı. 1946 biterken de Fransız tekstilci Marcel Boussac’ın sayesinde kendi moda evini kuran Christian Dior, ilk koleksiyonuna 1947 yılında imza attı. “Paris Moda Sahnesi”nde adeta patlama yapan Dior, feminen çizgileriyle devrim yaptı ve kadın modasında lüksün adını yazdı. New Look (Yeni Görünüm) terimi de Christian Dior’un tasarımları ile hayat buldu.

Christian Dior Hayatı

 

 

Corolle (Taç Yaprakları) ve New Look (Yeni Görünüm) Akımı

Dior’un “Ben çiçek kadını tasarladım” dediği ilk koleksiyonu “Corolle”e (Taç Yaprakları) bir parantez açalım. New Look (Yeni Görünüm/ Yeni Görünüş) adlı akımı başlatan bu koleksiyon, Dior’un adını duyurdu; ünlü tasarımcıya ticari başarının da kapılarını araladı. Dior, 1948 yılında New York’ta bir mağaza açtı. Tasarımlarıyla o dönemdeki erkeksi ve sert çizgileri yumuşatan, modada bir devrim yapan Christian Dior, 50’lerde Paris’i yeniden modanın merkezine dönüştüren isim oldu.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Birbirinden Eşsiz Dünyanın En Sıra Dışı Kış Otelleri

Christian Dior Corolle

Savaş yıllarının ardından kadınların eski güzel günleri özlediğine inanan Dior; sert büstiyer stilindeki korsajlar, derin dekolteli, belden aşağı genişleyen elbiseler tasarladı ama eleştirildi de! Normal elbiselerde 10-25 metre, gece elbiselerinde 80 metreye kadar kumaş kullanan Christian Dior, kumaşın karneye bağlandığı yıllar için “savurgan” bulundu! Her şeye rağmen koleksiyon büyük ses getirdi; Avrupalı aristokratlardan Hollywood starlarına kadar kadınların ilk tercihlerinden oldu.

 

 

Dior Addict, Tendre Poison, Dune, Dolce Vita, J’adore

1948 yılında “Miss Dior Eau de Toillete Originale” adlı ilk parfümü (Boussac sayesinde) piyasaya çıktı ve ardından birçok klasik parfüm geldi. Dior Addict, Tendre PoisonFahrenheit, Hypnotic PoisonDune, Dolce Vita, J’adore… Mutlaka birini ya da birkaçını kullandınız, öyle değil mi?

Christian Dior Jadore

1950’de kravatlardan şapkalara, eldivenlerden el çantalarına Christian Dior imzalı aksesuarlar da piyasaya çıktı ki o yılın sonunda Dior, sekiz şirketi ve 16 şubesiyle dev bir imparatorluk olmuştu bile! 1955 yılında Yves Saint Laurent, Dior moda evine geldi ve ünlü tasarımcı, “genç” Yves Saint Laurent’i selefi seçti.

Christian Dior Hayatı

50’lerde iki kez kalp krizi geçiren Dior, 1957 yılında emekliliğine hazırlanırken 23 Ekim 1957 tarihinde İtalya Montecatini’de hayata gözlerini yumdu.

 

 

Yves Saint Laurent’den Maria Grazia Chiuri’ye

Christian Dior’un vefatının ardından Dior’un başına geçen Yves Saint Laurent (21 yaşında), 60’lardan itibaren 30 yıl boyunca Dior’un başında olan Marc Bohan, 80’lerde Gianfranco Ferre, 1997-2011 arasında John Galliano, ardından Raf Simons ve markanın ilk kadın tasarımcısı Maria Grazia ChiuriDior markasının tasarım ekibini yöneten bu dev isimler, markayı da bugünlere kadar getirdi. Dior hala günümüzde “lüks” denince ilk akla gelen “marka”.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Apple Özel Etkinliği Ardından | iPhone Xs Max ve Daha Fazlası

YSL Christian Dior

Efsanevi moda tasarımcısının hayranı pek çok yıldız da oldu, hala var! Rita Hayworth, İran Kraliçesi Farah Diba, Grace Kelly, Yugoslavya Prensesi Alexandra, Nicole Kidman ve tabii ki Sex And The City’nin ana karakteri Carrie Bradshaw… Tüm bu güzel ve yetenekli kadınlar, Dior’u severek giydiler, çok iyi taşıdılar.

Christian Dior Hayatı

20. yüzyıla damgasını vuran, “Dior markası”nın yaratıcısı Christian Dior’un doğum günü: 21 Ocak… Lüksü yeniden tanımlayan ünlü tasarımcı, adını taşıyan moda eviyle ölümsüz…

Christian Dior Hayatı