https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2019/11/ogretmenler-gunune-ozel-10-film-1280x720.jpg

24 Kasım Öğretmenler Günü’ne Özel 10 Unutulmaz Film Eğitimci olabilmenin ne denli önemli olduğunu ortaya koyan filmleri sizler için derledik. 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun!

Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği

Peter Weir’in yönettiği, 1989 yapımı, “En İyi Özgün Senaryo” Oscar’ı kazanan müthiş bir film: Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği. Robin Williams, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard gibi oyuncuların yer aldığı Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği, devrimci bir bakış açısına sahip kitap/ filmlerden biri… 50’lerin Welton Akademisi; ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okul. Okul yönetiminin muhafazakar tavırları, okulu öğrenciler için sıkıcı hale getirmektedir ama yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir. Robin Williams’ın ilerici öğretmen rolüyle harikalar yarattığını, kariyerinin en iyi oyunlarından birini çıkardığını rahatlıkla söyleyebiliriz!

 

 

Good Will Hunting / Can Dostum

Senaryosunu Matt Damon ve Ben Affleck’in yazdığı, başrollerini de Robin Williams ile birlikte oynadıkları Oscar ödüllü film: Good Will Hunting / Can Dostum. 1997 yapımı filmin yönetmeni, Gus Van SantWill Hunting (Matt Damon), genel IQ’nun çok çok üzerinde bir zeka seviyesine sahip, MIT’de temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuk. Temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan son derece zor matematik sorusunu  çözüyor. Daha sonra problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will Hunting, bu başarısını diğer sorularda da sürdürecektir. Ancak bir kavga sebebiyle hapis cezasına çarptırılan gencin, bu beladan kurtulabilmek için profesöre ihtiyacı vardır.

 

 

The Breakfast Club / Kahvaltı Kulübü

Yönetmenliğini John Hughes’un yaptığı, 1985 yılına ait bir gençlik klasiği! Ortak noktası bulunmayan ve okulun kütüphanesinde bir cumartesi günü geçirme cezası alan beş öğrenci… Saat 7’de birbirlerine söyleyecek bir şeyleri olmasa da saat 4’te birbirlerinin ruhundan anlayan iyi birer arkadaş olmuşlardı. Emilio Estevez, Anthony Michael Hall, Paul Gleason gibi oyuncuların yer aldığı The Breakfast Club / Kahvaltı Kulübü, gerçek bir kült film. 80’li yılların en iyi gençlik filmlerinden.

 

 

Dangerous Minds / Sakıncalı Düşünceler

John N. Smith tarafından yönetilen, Don Simpson ve Jerry Bruckheimer tarafından hazırlanan, 1995 yılında gösterime giren bir drama: Dangerous Minds / Sakıncalı Düşünceler. Gerçek bir hayat hikayesine dayanan bu inanılmaz öyküde Michelle Pfeiffer, Amerikan Deniz Kuvvetleri’ndeki görevinden ayrıldıktan sonra belalı ama gerçekte zeki öğrencilerden oluşan bir sınıfa ders vermek üzere atanan deneyimsiz öğretmen Lou Anne Johnson’a hayat veriyor. Lou Anne Johnson, geleneksel metotlarla öğrencilerine ulaşamayınca kendi kurallarını kendi yaratır. Dangerous Minds / Sakıncalı Düşünceler’in en önemli kozları, Michelle Pfeiffer’ın olağanüstü performansı ve başta Gangsta’s Paradise hiti olmak üzere muhteşem soundtrack albümü.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Yılbaşı Gecesinde Dinleyebileceğiniz Birbirinden Güzel Yılbaşı Şarkıları

 

 

İki Dil Bir Bavul

Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği, 2008 yapımı bir belgesel: İki Dil Bir Bavul. Üniversiteden yeni mezun olup uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatan İki Dil Bir Bavul, 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü’ne layık görüldü. İki Dil Bir Bavul, Uluslararası Ortadoğu Filmleri Festivali’nde En İyi Ortadoğu Belgeseli Ödülü’nü de kazandı. SİYAD Ödülü ve Jüri Yılmaz Güney Özel Ödülü’nün de sahibi. Uluslararası festivallerden de ödüllerle dönen müthiş bir belgesel.

 

 

Koro / Les Choristes

24 Kasım Öğretmenler Günü için önerilerimiz arasındaki başka bir özel film: Koro / Les Choristes. 2004 Fransa yapımı bir dram. Yönetmen, Christophe Barratier. Bir müzik öğretmeninin, sorunlu çocukların hayatını müzikle değiştirmesini konu alan Koro / Les Choristes, “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar ve Altın Küre adaylığı ile birlikte pek çok adaylık kazanan bir film. Fransa’nın Oscar’ı sayılan César Ödülleri’nde, En İyi Müzik ve Ses Ödüllerini de kazandığını ekleyelim.

 

 

Yerdeki Yıldızlar / Taare Zameen Par

2007 yapımı; yönetmenliğini Aamir Khan, Amole Gupte ve Ram Madhvani’nin yaptığı bir dram filmi: Yerdeki Yıldızlar / Taare Zameen Par. Başrollerini Darsheel Safary ve Aamir Khan’ın paylaştığı Yerdeki Yıldızlar / Taare Zameen Par; eğitime, öğretmenliğe dair izlenebilecek muhteşem bir film! Bollywood yapımı filmde; yaramaz, tembel, kavgacı bir çocuk var: Ishaan. Sınıfta kalan, herkes tarafından dışlanan bu çocuk bir gün “Bu çocukta bir şeyler var ama ne?” diye merak eden resim öğretmeni ile tanışıyor… Filmi “Her Çocuk Özeldir” adıyla da arayabilirsiniz, şaşırmayın.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Son Zamanların En İyi Müzik Videoları

 

 

Kara Tahta / Takhte siah (Blackboards)

İranlı yönetmen Samira Mahmelbaf’ın 2000 yapımı ikinci uzun metrajlı filmi. İran, İtalya ve Japonya ortak yapımı olan Kara Tahta / Takhte siah (Blackboards), sırtlarına bağladıkları kara tahta ile öğrenci arayan gezici öğretmenleri ve yaşadıkları zorlukları konu alıyor. Sırtlarındaki o tahta, bombaların, kurşunların eksik olmadığı o coğrafyada yalnızca bir tahta değil… Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanan filmin 20 yaşındaki yönetmeni Samira Mahmelbaf’ın senaryoyu, babası Muhsin Mahmelbaf ile birlikte yazdığını da söylemeden geçmeyelim.

 

 

İmparatorlar Kulübü / The Emperor’s Club

Michael Hoffman’ın yönettiği; Kevin Kline’ın rol aldığı, 2002 tarihli Amerikan drama filmi. Prensiplerine bağlı, klasik bir öğretmen ile sınıfına sonradan gelen şımarık bir zengin çocuğunun hikayesi… Ethan Canin’in kısa öyküsüne dayanan İmparatorlar Kulübü / The Emperor’s Club’ı, Ölü Ozanlar Derneği’ni sevenler kaçırmamalı.

 

 

Sevgili Öğretmenim / Mr. Holland’s Opus

24 Kasım Öğretmenler Günü için başka bir film önerisi: Sevgili Öğretmenim / Mr. Holland’s Opus. Büyük bir müzisyen ve bestecinin, geçici olarak müzik öğretmenliği yapmasını, öğrencilerinden aldığı ilhamı anlatan filmin yönetmeni, Stephen Herek. Ünlü oyuncu Richard Dreyfuss, Sevgili Öğretmenim / Mr. Holland’s Opus filmindeki Glenn Holland adlı öğretmen rolünde harikalar yaratıyor ki “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Oscar ödülünü bileğinin hakkıyla kazandı. 1995 yapımı bu filmi de “seyredilmesi gereken filmler” listenize eklemeyi unutmayın!