https://www.egleniyormuyuz.com/wp-content/uploads/2018/07/hint-dugunu-gelenekleri_3443.jpg

Hint Düğünleri Gelenekleri Nelerdir? Tüm Gerçekleriyle Hint Düğünleri Gelenekleri Hint Düğünleri gelenekleri diğer tüm ülkelerin geleneklerini fersah fersah aşacak cinsten. Günlerce süren Hint düğünlerinde gerçekleşen sıra dışı gelenekleri birlikte keşfedelim!

Günümüzde dünyanın pek çok bölgesinde hala geleneklere bağlı kalarak gerçekleştirilen düğünleri görmek mümkün. Bu geleneksel düğünler arasında Hint düğünleri, masalsı karakterleri ve benzersiz diğer özellikleriyle son dönemde tüm dünyada ilgi uyandırıyor! Düğünlerinde gerçekleştirdikleri yüzlerce farklı geleneğe sahip bu kültürün her düğününde farklı bir gelenek görmek mümkün. Peki ya bu benzersiz düğünlerde nasıl gelenekler gizli? Hint Düğünleri geleneklerini birlikte keşfedelim!

Hint düğünü gelenekleri çok köklü bir geçmişe sahip ve günümüzdeki düğünler bunlara bağlı kalınarak yapılıyor

 

 

Shagun Töreni

Shagun töreni bizdeki kız isteme törenlerine benziyor

Geleneksel olarak shagun töreni düğün öncesi ritülleri arasında yer alıyor. Bizdeki kız isteme törenine benziyor bir nevi. Kız ve oğlan evlilik için anlaştıktan sonra aile büyükleri shagun töreni için uğurlu bir gün seçiyorlar. Bu tarih, genellikle Panchanga olarak adlandırılan astral takvim ile hesaplanıyor. Damadın annesi hediyeler, kıyafetler, tatlılar, pirinç ve mücevherler ile birlikte kızın evine gidiyor ve resmi olarak kız istenmiş oluyor!

Shagun törenleri sonrası kız tarafı eğleniyor

 

 

Mangni ya da Sagaai TöreniHint düğünü geleneklerindeki Mangni töreni bizdeki nişan törenlerine benziyor

Bu seremoni de bizdeki nişanlanmaya benziyor aslında. Gelin ve damat, aile büyükleri ve arkadaşları huzurunda birbirlerine yüzük takarlar. Müzik ve danslar eşliğinde eğlenceler düzenlenir ve ziyafet verilir. Mangni töreni artık iki tarafın ailesinin evlilik için tamamen anlaştıklarına işaret eder.

Mangni töreninde gelin ve damat

Güney Hindistan’da ise Mangni törenine Nishwayam deniyor.

 

 

Mehndi töreniMehndi töreninde geline ve damada kınalar yakılır

Mehndi töreni bizdeki kına gecesinin bir benzeri. Bu tören düğünden önceki gece gerçekleştiriliyor. Kadınların bir arada olduğu bu Mehndi (kına) gecesinde genellikle profesyonel bir mehndi sanatçısı ya da kızın bir akrabası kınayı gelinin elleri, kolları ve ayaklarına uyguluyor. Konuklara da benzer şekilde kına yakma işlemi yapıldıktan sonra ziyafet ve geleneksel danslar ile gece boyunca eğlence zirveye taşınıyor! Bu kına yakma sırasında gerçekleşebilen bir başka ilginç geleneğe göre gelinin annesi, Mehndi sanatçısından gelinin eline işlediği Mehndi tasarımının içine damadın adının yazılmasını isteyebiliyor ve damadın düğün sonrasında tasarımın içine gizlenmiş ismini bulması bekleniyor.

Gelinin her yerine kınalar yakılır

 

 

Haldi Töreni

 Haldi töreninde gelin ve damada çeşitli baharatlardan yapılan karışım sürülür ve bu karışımın onlara bereket sağlayacağına inanılınır

 

Düğün sabahında gerçekleştirilen bu törende iki tarafın aileleri bir araya gelerek su, zerdeçal ve çeşitli yağlar içeren bir karışımı gelin ve damadın cildine ve kıyafetlerine sürüyorlar. Bu karışımın çifti kutsadığına ve düğün öncesinde rahatlattığına inanılıyor.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir  Yılbaşı Makyajınıza Bambaşka Bir Boyut Katacak 10 Makyaj Ürünü Önerisi

Gelinin ayakları suya batırılarak zerdeçal sürülür

 

 

Baraat Töreni

Düğün gününde damat bir ata bindirilir. Ailesi ve tüm yakınları ile beraber bol bol dans edilerek, saatler süren yolculukla kız tarafına gidilir. Bu yolculuğun enerjisini arttırmak için Geleneksel Hint Davulcuları erkek tarafına eşlik eder. Günümüzdeki çoğu Hint Düğünü’nde müziği tamamen hissetmek için bu yolculuğa bir DJ önderlik ediyor.

Barat töreni için ata bindirilen damadın arabası renkli çiçekler ile süslenir

 

Damat gelinin bulunduğu alana geldiğinde alnına boya ile kırmızı bir nokta konur. Damadın yakınlarının boyunlarına ise kız tarafı çiçek demetleri takarlar. Hint düğün geleneklerinde bu çiçek demetlerinin kutsal olduğuna inanılınır ve onlar için önemi oldukça büyüktür. Türkiye’de yapılan en büyük Hint düğünü olma özelliğini taşıyan, İstanbul’un en ihtişamlı saraylarında üç gün üç gece süren düğünün tüm şovları Sparkle Entertainment & Design’dandı. Barat törenine eşlik eden Geleneksel Hint Davulcuları erkek tarafını eğlendirirken; DJ, enerjisiyle barat yolculuğunu coşturdu!

View this post on Instagram

Türkiye'de gerçekleşen en büyük Hint Düğünü'nde ilk gün! Düğünün tüm şovları Sparkle Entertainment & Design'dan. İlk Gün Şovlarımız -Geleneksel Hint Davulcuları -Gitar-Vokal -Gatsby Jazz Band Bunun gibi yüzlerce şovu etkinliklerinizde görmek ve fiyat teklifi almak için www.sparklebymarche.com adresini ziyaret edebilirsiniz. First day of the biggest Indian Wedding ever in Turkey! All the shows of wedding by Sparkle Entertainment & Design Here you may visit www.sparklebymarche.com to have the hundreds of shows in events and to get quotations. #indianwedding #indian #egleniyormuyuz #sparklebymarche #sparkleentertainment #marcheevent #entertainment #event #performance #wedding #party #konseptparti #etkinlik #şov #sparkleşovlar #sahne #gösteri #eğlence #parti #show #düğün #luxurywedding #luxuryevents #ciraganwedding #fourseasonsistanbul #marcheevent #inventumglobal @marcheevent @inventumglobal @aishaweddingsandevents @pixusofficial @darktechnical @cpkempinski @fssultanahmet @adamaxoi

A post shared by Sparkle Entertainment & Design (@sparklebymarche) on

Geleneksel Hint Davulcuları barat törenini coşturuyor

DJ barat törenine renk katıyor

 

 

Mandap

Geleneksel Hint düğünleri dört ayaklı Mandap adı verilen bir tente altında gerçekleşir. Mandap’ın parlak renkli kumaşlar ve çiçeklerle bezeli olarak hazırlanması adettendir.

Mandap renkli çiçeklerle süslenir ve gelin ve damat altında evlenirler

Düğün günü her yer rengarenk dekorlarla süslenir

 

 

Laja Homa

Laja Homa töreninde elleri iç içe geçmiş gelin damadın elindeki pirinçler yavaş yavaş ateşe bırakılır

 

Düğünde gelinin erkek kardeşi gelinin eline pirinç döker. Damadın elleri gelinin ellerinin altında durur. Pirinçler yavaş yavaş ve dualarla Agni adı verilen kutsal ateşin içine düşer. Bu esnada gelin, kocasının yaşamı, mutluluğu ve refahı için dualar eder.

 

 

MangalsutraMangalsutra töreninde damat geline altın kolye takar ve bunun birlikteliklerini etkilediğine inanılınır

 

Hint geleneğinde nikah yüzüğünden belki de daha önemli sayılan şey damadın gelinin boynuna taktığı ikili altın kolyedir.  Damat bu kolyeyi takarken üç düğümle bağlar. Bu bağlama şekli 100 yıl boyunca güçlü bir bağın oluşumuna atılan ilk adım olarak tanımlanır.

 

 

Renkler renkler renkler!

Barat töreninde damat atın üzerinde

Hint düğünlerinin en önemli özelliklerinden biri kutlama boyunca kullanılan canlı renklerdir! Kıyafetlerden dekorasyona kadar kırmızı, turuncu, altın rengi ve bordo başta olmak üzere her şey rengarenktir!

Hint düğün geleneklerinde renkler son derece önemlidir

Hint Düğünlerinde giyilen rengarenk kıyafetler ve coşkulu danslar hakkında yazdığımız yazıya göz atabilirsiniz.

 

 

Kast sisteminin düğünlere etkisi

Hint düğünlerinin bunca güzel geleneğini sıraladıktan sonra Hint kültürünün, düğünlerine de yansıyan ve bu kültürün bizce sevimsiz tarafı olan Kast sistemi hakkında bilgi vererek yazımızı sonlandıralım. Kast sistemi her ne kadar 1975 yılında kaldırılsa da, geleneklere bağlı kalınarak kast sisteminin uygulanmaya devam ettiği görülmekte. Bu sisteme göre bir kişi yaşamı boyunca toplumsal sınıflardan birinin bir parçasıdır ve ancak kast sistemi içinde bağlı bulunduğu gruptan bir kişi ile evlenebilir. Örneğin Sudra’lar toplumda en alt sınıfı oluşturur ve genellikle işçilerdir. Bu sınıftaki bir kişinin örneğin asker ve yönetici sınıfındaki Ksatriya’lardan biri ile evlenmesi söz konusu değildir.

Kast sistemi hint düğün geleneklerine de yansıyor ve insanlar yalnızca ait oldukları sınıftan kişilerle evlenebiliyor